Ay’a çarpan uzay çöpünün oluşturduğu krater, bilim insanlarını şaşırttı

Bu yılın başlarında Çin kaynaklı bir uzay çöpü Ay’a çarpmıştı. Ve artık NASA tarafından Cuma günü yayınlanan manzaralar, bu çarpışmanın uydumuz üzerindeki tesirini ortaya koydu: Ay yüzeyinde oluşan iki yeni krater…

Ay’a çarpan obje büyüktü ve 2014 yılında Chang’e 5-T1 uzay aracını fırlatan Çin Ulusal Uzay Yönetimi’nin Long March 3C aracından kullanılmış bir roket güçlendirici olduğu düşünülüyordu.

Uzay ajansları, ekseriyetle gezegenimize daha yakın uzay çöplerini izleme eğilimindeler ve öteki uzay cisimlerine çok fazla dikkat etmiyorlar. Bu yüzden çarpışmayı doğrulamak zordu ve uzmanlar bunun muhtemelen bir krater bırakacağını düşündüler. NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) aracı sayesinde artık bundan eminiz.

NASA, “şaşırtıcı bir biçimde krater aslında iki krater, bir doğu krateri (18 metre çap) batı kraterinin (16 metre çap) üzerine bindirilmiş” açıklamasını yaptı. Bilinen diğer hiçbir Ay çarpışması, bildiğimiz kadarıyla iki krater yaratmadı. Garip krater, Ay’a çarpan her şeyin kendine mahsus bir yapısı olduğunu gösteriyor.

Amerikan uzay ajansı “İkili krater beklenmedikti ve roket gövdesinin her iki ucunda büyük kütlelere sahip olduğunu gösterebilir. Tipik olarak, kullanılmış bir roketin kütlesi motor ucunda ağırlaşmıştır, roket kademesinin geri kalanı temel olarak boş bir yakıt deposundan oluşur. Roket gövdesinin kökeni belirsizliğini koruduğu için, kraterin ikili tabiatı kimliğini gösterebilir” diyor.