Aşıklık geleneği Buca’da yaşatıldı

BUCA Belediyesi, Anadolu’nun en değerli kıymetlerinden biri olan aşıklık kültürünü tanıtmak ve yaşatmak için Hasanağa Bahçesi’nde Aşıklar Şöleni düzenledi. İştirakçi aşıkların atışmalarıyla renklenen aktifliğe Bucalıların ilgisi büyüktü.

“Sazı elinde kelamı lisanında Aşıklar Buca’da” sloganıyla Buca Belediyesi tarafından uzun yıllardır hayata geçirilen Aşıklar Şöleni’ne bu yıl da ilgi ağırdı. Hasanağa Bahçesi’nde gerçekleştirilen şölene birbirinden değerli aşıklar iştirak gösterdi. Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği şölende sahne alan aşıklar, sazlar eşliğinde atıştılar. Aşık Celal Hoca, Aşık Ensar İpekoğlu, Aşık Ali İstek Ezgi, Aşık Nuri Demiroğlu, Aşık İskender Yıldırım, Aşık Kenan İnkayalı, Aşık Köksal Topçu, Aşık Bedri Sinan, Aşık Turgut Yılmaz, Aşık Mehmet Divanoğlu, Aşık Ahmet Aras, Aşık Serdar Çelik, Aşık Güngör Kaptan, Aşık Mansur Alyansoğlu, Aşık Firgani Uykur, Aşık Firgani Koluçolak, Aşık Fahrettin Akdağ ve Azerbaycanlı Aşık Cevati’den oluşan dev takım, halkın kederlerini de sevinçlerini de türkülerine yansıttı.

ERHAN KILIÇ’A TEŞEKKÜR

Bucalıların da çok keyifli anlar geçirdiği aktiflikte bir konuşma yapan İzmir Aşıklar ve Ozanlar Derneği Lideri Celal Bulut, şölene mesken sahipliği yapan Buca Belediye Lideri Erhan Kılıç ve aktiflikte emeği geçenlere teşekkür etti.

“BU ŞENLİK ÇOK KIYMETLİ”

Buca Belediye Lider Yardımcısı Barış Özreçber ise ilçede klasik hale gelen bu şenliği Buca Belediyesi olarak çok değerli bulduklarını vurgulayarak, “Aşıkların ehemmiyeti bugün daha da arttı. Çünkü ellerinde akıllı telefonlarla birbirleriyle sohbet edemeyen insanların çağında yaşıyoruz. İşte aşıklık geleneği, bu yabancılaşma içinde bize özümüzü hatırlatma, birbirimizin kelamına kulak verme fırsatı verir” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı