Araştırmacılar, atmosferimizde yeni ve tehlikeli bir bileşik türü keşfettiklerini açıkladılar

Bilim insanları, Dünya atmosferinde insan sıhhatine ve global iklime tehdit oluşturabilecek yeni bir çeşit çok reaktif husus tespit ettiler. Kopenhag Üniversitesi araştırmacıları, trioksitlerin, yani birbirine bağlı üç oksijen atomuna sahip kimyasal bileşiklerin atmosferik şartlar altında oluştuğunu gösterdi.

Trioksitler, birbirine bağlı oksijen atomlarına sahip olan ve epey reaktif ve ekseriyetle yanıcı ve patlayıcı olan peroksitlerden bile daha reaktiftir. Bizi çevreleyen havada peroksitlerin var olduğu biliniyor ve trioksitlerin muhtemelen atmosferde de olduğu iddia ediliyordu, lakin şimdiye kadar kesin olarak kanıtlanamamıştı.

Kopenhag Üniversitesi Kimya Kısmı’ndan Profesör Henrik Grum Kjærgaard, “Artık bunu kanıtlamayı başardık” diyor ve devam ediyor: “Keşfettiğimiz bileşiklerin çeşidi, yapılarında benzersizdir. Ve çok derecede oksitleyici olduklarından, muhtemelen şimdi keşfedemediğimiz bir küme tesire sahipler.

Tespit edilen trioksitler, hidrotrioksitler (ROOOH) olarak isimlendirilen büsbütün yeni bir kimyasal bileşik sınıfı. Hidrotrioksitler, iki tıp radikal (en az bir eşleşmemiş elektron içeren moleküller) ortasındaki tepkide oluşur.

Araştırmacılar, çok hassas kütle spektrometreleri ile birlikte oda sıcaklığında ve 1 bar hava basıncında bir özgür jet akış tüpü kullanılarak düzenlenen laboratuvar deneylerinde hidrotrioksitlerin izopren ve dimetil sülfit dahil olmak üzere bilinen ve yaygın olarak yayılan birçok unsurun atmosferik bozunması sırasında oluştuğunu gösterdi. Birçok bitki ve hayvan tarafından üretilir ve polimerleri doğal kauçuğun ana bileşeni olan izopren, atmosfere en sık yayılan organik bileşiklerden biridir.

Çalışma, salınan tüm izoprenin yaklaşık yüzde birinin hidrotrioksitlere dönüştüğünü gösteriyor.

Lakin araştırmacılar, neredeyse tüm kimyasal bileşiklerin atmosferde hidrotrioksitler oluşturacağını ve ömürlerinin dakikalardan saatlere kadar değişebileceğini kestirim ediyor. Bu müddet de öteki birçok atmosferik bileşikle tepkiye girecek kadar kararlı halde olmalarını sağlıyor.

Araştırmacılar, atmosferdeki hidrotrioksit konsantrasyonunun santimetreküp başına yaklaşık 10 milyon olduğunu iddia ediyor. Karşılaştırılma için belirtmek gerekirse, OH (peroksit) radikalleri (atmosferdeki en kıymetli oksidanlardan biri) santimetre küpte yaklaşık bir milyon konsantrasyonda bulunuyor.

Kimya Kısmı’nda doktora öğrencisi ve çalışmanın ikinci muharriri Jing ChenArtık direkt müşahede yoluyla, bu bileşiklerin aslında atmosferde oluştuğunu, şaşırtan derecede kararlı olduklarını ve neredeyse tüm kimyasal bileşiklerden oluştuklarını gösterebiliriz” dedi ve ekledi: “Artık bütün spekülasyonlar sona ermeli.

Araştırma grubu, hidrotrioksitlerin, aerosoller olarak bilinen ve sıhhat için tehlike oluşturan ve teneffüs ve kardiyovasküler hastalıklara yol açabilecek küçük havadaki partiküllere nüfuz edebileceğini söylüyor.

Prof. Kjærgaard, “Muhtemelen aerosollere girecek ve burada yeni tesirlere sahip yeni bileşikler oluşturacaklar. Aerosollerde solunduğunda ziyanlı olan yeni hususların oluştuğunu hayal etmek kolaydır. Lakin bu potansiyel sıhhat tesirlerini ele almak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor” diyor.

Araştırmacılar, hidrotrioksitlerin ne kadar aerosol üretildiğini etkileme mümkünlüğünün yüksek olduğunu ve bunun da iklim üzerinde bir tesire sahip olduğunu söylüyor.

Yardımcı müellif ve doktora öğrencisi Eva R. Kjærgaard‘ın açıkladığı üzere “Güneş ışığı aerosoller tarafından hem yansıtıldığı hem de emildiği için, bu, Dünya’nın ısı istikrarını, yani Dünya’nın emdiği ve uzaya geri gönderdiği güneş ışığının oranını tesirler. Aerosoller unsurları emdiğinde, büyürler ve Dünya’nın iklimini de etkileyen bulut oluşumuna katkıda bulunurlar.

Araştırmacılar, hidrotrioksitlerin keşfinin, bilim insanlarının yaydığımız kimyasalların tesiri hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacağını umuyor.

Çalışma Science mecmuasında yayınlandı.