Antalya’da boşandığı kadını katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet: Son sözü ‘Allah büyüktür’ oldu

Antalya’da boşandığı bayanı öldüren sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 2 kayınbiraderini “kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden ise toplam 31 yıl mahpus cezası verildi. Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu sanık Mehmet Ayata, taraf avukatları ve mağdur yakınları hazır bulundu.

Duruşmada son kelamı sorulan sanık, birinci tabirindeki beyanlarını tekrarladığını belirterek, “Allah büyüktür” dedi.

Mahkeme heyeti, Mehmet Ayata’ya “boşandığı eşi taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilmesini kararlaştırdı.

İNDİRİM UYGULANMADI

Sanığa, kayınbiraderleri Murat ile Ahmet Emre Alkutay’ı “kasten öldürmeye teşebbüs” hatasından toplam 31 yıl mahpus cezası veren heyet, Ayata’yı ayrıyeten “ruhsatsız silah bulundurma yahut taşıma” cürmünden 1 yıl mahpus ve 600 lira cezaya çarptırdı. Sanığın cezasında rastgele bir indirim uygulanmadı.

OLAY

Döşemealtı ilçesi Çıplaklı Mahallesi TOKİ Konutları’nda ailesiyle yaşayan boşandığı Hayriye Alkutay’ın (30) konutuna giden M.A, 2 Aralık 2021’de pompalı tüfekle bayanı ve olaya müdahale eden kardeşleri Ahmet Emre ve Murat Alkutay’a ateş etmişti. Hayriye Alkutay, olay yerinde hayatını yitirmişti.

İki çocuk annesi, İdeal Ocakları Döşemealtı İlçe İdare Konseyi Üyesi Hayriye Alkutay’ın, Döşemealtı İdeal Ocakları Toplumsal Medya Ünite Lideri ve İdeal Ocakları Genel Merkezi istekli toplumsal medya dayanak grubunda misyonlu olduğu belirtilmişti.

Geçen duruşmada mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, Mehmet Ayata’nın boşandığı eşi Hayriye Alkutay’ı “tasarlayarak öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet, kardeşleri Ahmet Emre ve Murat Alkutay’ı “öldürmeye teşebbüs” hatasından başka ayrı 20 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını talep etmişti.