Ankara-İzmir YHT Projesi için rekor finansman diye duyurulmuştu

TCDD Genel Müdürü Akbaş: Bilgim yok

Ankara – İzmir Yüksek Süratli Tren projesi başlayalı 10 yıl oldu, 10 yılda fakat yüzde 50’si bitti, ne vakit tamamlanacağı aşikâr değil

Temeli 2012 yılında atılan ve bitiş tarihi evvel 2019, sonra 2020 yılı olarak açıklanan Ankara-İzmir Yüksek Süratli Tren (YHT) Projesi’nin ne vakit bitirileceği açıklanmadı. Mart ayında İngiltere’den temin edildiği açıklanan ve “Ankara-İzmir YHT Projesi için rekor finansman” olarak duyurulan 2.45 milyar Euro’luk krediden de TCDD’nin bilgisi olmadığı ortaya çıktı.

TCDD’nin bilanço ve hesaplarının görüşüldüğü KİT Kurulu toplantısında Ankara-İzmir YHT Projesi’nin ne vakit bitirileceği soruldu. TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, projenin bitirileceği tarihi açıklamaktan kaçınırken, yüzde 52.7’sinin tamamlandığını söylemekle yetindi.

AKBAŞ: BİLGİM YOK

Hazine ve Maliye Bakanı’nın Mart ayında İngiltere’de yaptığı görüşmelerde Ankara-İzmir YHT projesi için kullanılacağı açıklanan 2.45 milyar Euro’luk krediyi soran CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komitesi üyesi Atila Sertel’i yanıtlayan TCDD Genel Müdürü Akbaş, krediden bilgileri olmadığını söyledi.

Akbaş, “Kredi TCDD’nin uhdesinde olan bir mevzu değil, o Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün konusu. Bizim uhdemizde olan bir kontrat olmadığı için benim bilgim yok. İzmir yüksek süratli tren bizim, TCDD’nin yaptığı kısımla ilgili altyapı işleri noktasında yüzde 52.7’ler mertebesinde şu anda. Sınırlarımızı daima denetim altında tutuyoruz ölçüm araçlarımızla” dedi.

SERTEL: SEVİNMİŞTİK

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin Mart ayında İngiltere’de yaptığı görüşmelerde demiryolları projelerinde kullanılmak üzere 6 milyar Euro kredi mutabakatı yapıldığını ve bunu 2.45 milyar Euro’sunun Ankara-İzmir YHT projesinde kullanılacağının açıklandığını hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

“Bu kredi bulunduysa hakikaten İzmir-Ankara tren çizgisinde kullanılacaksa bizim için çok büyük bir katkı olacak bir an evvel bitecek. Yani şayet o denli bir kredi Kurumun içine girdiyse ve o hatta harcanacaksa bu bizi şad eder. Zira Sayın Bakan Nebati bu bahiste bir açıklama yaptı lakin bana değil, kime? Anadolu Ajansına yaptı, ne vakit? 22 Mart 2022 tarihinde yaptı. ‘Ankara İzmir ortasındaki seyahat müddetini üç buçuk saate düşürecek Ankara-İzmir Yüksek Süratli Tren Projesi’ne İngiltere’den sağlanan 2,45 milyar avroluk kredi çalışmaların hızlanmasını sağlayacak.” Genel müdür ‘bilgim yok’ diyor o vakit Bakan erken açıklama yaptı. Biz İzmir -Ankara sınırının bir an evvel bitmesini istiyoruz. Bu türlü bir kredi varsa ve kurum, Anadolu Ajansı, bunun bu hatta harcanacağını açıklamışsa ve biz de bunu okuduysak bunu soruyorum. ‘Hızlı tren projesinde İngiltere’den sağlanan 2,45 milyar avroluk kredi Ankara İzmir yüksek hatta kullanılacak.’ diyor, bunu Bakanlar söylüyor. Artık, herhâlde bakanlar doğruyu söyler yani palavra söylemez diye düşünüyorum.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı