Android telefonlarda internet paylaşımı nasıl yapılır?

Google tarafından sunulmuş olan Android işletim sistemi, Java uygulama lisanı ile programlanmış olan birçok farklı uygulama içerir. Linux çekirdek yapısına inşa edilmiş olan Android işletim sistemine sahip olan aygıtlar da epey fazladır. Hayli geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Android aygıtlarda birçok farklı özellik bulunur. Bu özelliklerden biri de ‘’internet paylaşımı’’dır.

İnternet paylaşımı imkanı ile Android aygıtınızda yer alan interneti başka aygıtlarla paylaşabilirsiniz. İnternetinizi öteki aygıtlarla paylaşırken telefonunuzda süreç yapmaya da devam edebilirsiniz. Android internet paylaşma süreci, bilhassa dışarıdaki internet temaslarını inançlı bulmayan ve acil olarak internete bağlanma gereksinimi duyan kullanıcılar için epey ülküdür. Tıpkı vakitte kablosuz ağ bulunmayan ortamlarda da bu özellikten sıklıkla faydalanılır.

Başka aygıtların kullanımı için paylaştırılabilen internet ilişkisine Tether ya da HotSpot ismi verilir. Tether ya da HotSpot olarak nitelendirilen internet paylaşımı, Android aygıtlarda da epeyce kolay bir halde gerçekleştirilebilir. Birtakım adımları izleyerek gerçekleştirebileceğiniz bu süreç, günlük hayatınızda da size epey kolaylık sağlayacaktır.

Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Android telefonunuzda internet paylaşımı yapmak için;

 • Öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsünü girmeniz gereklidir.

 • Ardından Ayarlar menüsünde yer alan Ağ ve İnternet kısmına girmelisiniz.

 • Bu noktada Ağ ve İnternet menüsünde yer alan HotSpot ya da Tethering seçeneğine dokunmalısınız.

 • Bu süreci gerçekleştirdikten sonra internet paylaştırma ayarları ile karşılaşırsınız.

 • İnternet paylaştırma ayarları epeyce çeşitlidir. İnternet paylaştırma ayarlarından biri, USB Tethering prosedürüdür.

 • USB Tethering tekniğinden faydalanarak internetinizi kablolu bir biçimde paylaştırabilirsiniz. Bu prosedürden faydalanmanız için Android aygıtınızın USB kablosu vasıtasıyla bilgisayara bağlı olması değerlidir.

 • Bir başka metot ise taşınabilir kablosuz HotSpot yöntemidir. Bu usulden faydalanarak internetinizi öteki aygıtlarla kablosuz bir halde paylaşabilirsiniz.

 • Kablosuz HotSpot konseyimi yaparken kablosuz ağınıza isim ve parola verebilirsiniz. Tıpkı vakitte frekans bandını da aktive edebilirsiniz.

 • Android aygıtınızdan internet paylaşımı yapmak için kullanabileceğiniz bir başka usul ise Bluetooth Tethering metodudur.

 • Bu metot sayesinde internetinizi Bluetooth teknolojisinden faydalanarak öbür aygıtlarla paylaşabilirsiniz.

Android Telefonlarda İnternet Paylaşımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android telefon internet paylaşımı yaparken birtakım ögelere dikkat etmeniz kıymetlidir. Siz de bu ögelere dikkat ederek internet paylaşımı sürecinin inançlı bir formda gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Android telefon internet paylaşımı yapmadan evvel dikkat etmeniz gereken en değerli ögelerden biri, öbür süreçlere nazaran pilinizin biraz daha süratli bitmesine sebep olabilir. Bu noktada kıymetli işlerinizin aksamaması ve telefonunuzun ansızın kapanması üzere sıkıntılar yaşamamak için pilinizi %100 olarak doldurmalı ya da elektrik gücüne yakın bir ortamda bulunmalısınız. Hasebiyle Android aygıtınıza ilişkin olan şarj aygıtınızı da yanınızda bulundurmanız kıymet arz eder.

Android telefon internet paylaşımı sürecini gerçekleştirmeden evvel internetinize belli ve kolay bir biçimde kestirim edilemeyecek olan bir parola atamalısınız. Parolasız bir biçimde internet paylaşımı yaptığınızda istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. İnternetinize farklı aygıtlar bağlanabilir ve bu halde internetiniz süratli bir formda bitebilir. Tıpkı vakitte güvenlik açısından da bu konu hayli değerlidir. Görüldüğü üzere internet paylaşımı yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç ayrıntı mevcuttur. Siz de bu ayrıntıları göz önünde bulundurarak Android aygıtlarda yer alan internet paylaşma özelliğinden verimli bir formda faydalanabilir, rastgele bir kesinti ile müsabakadan günlük işlerinizi halletmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Kablosuz ağ bulunmayan ya da zayıf ağ bulunan ortamlarda dahi internet kesintisi yaşamadan günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Son Windows 11 güncellemesinin, birtakım antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • Android sürüm düşürme ve güncelleme nasıl yapılır?

 • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

 • Apple hesap açma adımları – Apple kimliği oluşturma ve sıfırlama – Yeni Apple kimliği oluşturma