Android telefonda güvenli mod nedir? Nasıl açılır ya da kapatılır?

Linux çekirdek yapısı üzerine sistematize edilmiş olan Android işletim sistemi, birçok farklı cep telefonunda bulunan işletim sistemidir. Java programlama lisanı ile uyarlanmış olan birçok farklı uygulamayı da bünyesinde barındıran Android, Google tarafından sunulmuştur. Güvenlik açısından çeşitli uygulamaları bulunduran Android sistemi, bu noktada kullanıcıları için farklı imkanlar sunar. Android işletim sisteminin sunduğu imkanlardan biri de ‘’güvenli mod’’dur. İnançlı mod, Android aygıtı ziyanlı yazılımlardan korur ve rastgele bir tehlike algılandığında devreye girer. Bunun yanı sıra Android aygıtlarda bulunan inançlı modun aygıtta görülen meseleleri da düzelttiği bilinir.

Android İnançlı Mod Nedir?

Birkaç farklı işlevi da devre dışı haline getiren inançlı mod, Android 4.1 versiyonundan itibaren tüm Android aygıtlara eklenmiştir. İnançlı modda tekrar başlatılan Android telefonlar, fabrika ayarlarında ön yüklemesi yapılmış olan uygulamalar ile birlikte açılır. Bu sayede kullanıcıların 3. taraf uygulamalar hasebiyle ortaya çıkan kesintilerden etkilenmemesi sağlanır. Bunların yanı sıra yazılım yanlışlarının da düzeltilmesine imkan sağlayan inançlı mod, Android işletim sistemini test etmek için de epey ülküdür.

Android Telefonlarda İnançlı Mod Nasıl Açılır?

Android aygıtlardaki güvenlik modunu etkin hale getirmek için izlemeniz gereken birtakım adımlar bulunur. Siz de bu adımları izleyerek aygıtınızı inançlı moda getirebilir, inançlı modun sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. İnançlı modu açmak için;

 • Öncelikle Android aygıtınızı kapalı duruma getirmeniz gerekir.

 • Cihazınızı kapattıktan sonra güç düğmesine basılı tutmalı ve başlangıç ekranını gördüğünüzde ses azaltma tuşuna basılı tutmalısınız.

 • Bu süreçleri gerçekleştirerek aygıtınızı inançlı moda alabilirsiniz.

Bazı Android aygıtlar açık haldeyken de güç modunu faal hale getirmenize imkan sunabilir. Bu aygıtlarda telefon açıkken güç tuşuna basılı tutmanız gerekir. Akabinde karşınıza çıkan ‘Güvenli Mod İle Aç’ seçeneğine dokunmalısınız.

Android Telefonlarda İnançlı Mod Nasıl Kapatılır?

Android inançlı mod kapatma süreci için belirlenen genel bir sistem mevcuttur. Android inançlı modu kapatmak için aygıtınızı tekrar başlatmalısınız. Bu biçimde telefonunuzu inançlı moddan çıkarabilirsiniz. Şayet tekrar başlatma süreci inançlı modun kapatılmasını sağlamadıysa aygıtınızı büsbütün kapatmalı ve 5 dakika üzere bir müddet boyunca beklemelisiniz. Akabinde telefonunuzu tekrar açarak inançlı modu kapatma sürecini tamamlayabilirsiniz. İnançlı modu kapatmadan evvel telefonunuzda yer alan tuşların sağlam olduğunu teyit etmelisiniz. Telefon tuşlarında görülen sıkıntılar, Android aygıtınızın inançlı moddan çıkmasını engelleyebilir. Bunun yanı sıra yakın vakitte yüklediğiniz uygulamalar da aygıtınızın inançlı moddan çıkmasına pürüz olabilir. Bu noktada birtakım uygulamaları silerek Android inançlı mod kapatma sürecini tekrarlayabilirsiniz. Android aygıtınızı inançlı moddan çıkarmanın bir başka formülü ise aygıtınızı fabrika ayarlarına döndürmektir. Aygıtınızı fabrika ayarlarına döndürmeden evvel telefonunuzda bulunan dataları yedeklemeyi unutmamalısınız.

Android Telefonlarda İnançlı Modun Açık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Android aygıtınızın inançlı modda olduğunu anlamanızı sağlayacak birtakım ögeler mevcuttur. Şayet siz de bu ögelerin var olduğunu görüyorsanız telefonunuzun inançlı modda olduğundan emin olabilirsiniz. Android aygıtınızın inançlı modda olduğunu anlamanızı sağlayacak birinci öge, aygıt yine başlatıldığında sistemde yalnızca fabrika ayarlarındaki yüklü uygulamaların açılmasıdır. Tıpkı vakitte ekranın sol alt kısmında yer alan ‘’Güvenli Mod’’ yazısı da güvenlik modunun açık olduğunu gösterir. Android aygıtınız inançlı modda olduğunda, telefonunuzdaki tüm uygulamalar ve şahsî bilgileriniz müdafaaya alınır. Android aygıtınız inançlı moddayken sistem kusurlarına neden olan uygulamaları kaldırabilirsiniz. Bu noktada Android işletim sistemine rastgele bir hasar vermez; tıpkı vakitte telefonunuzun depolama alanını da boşaltmış olursunuz. Siz de inançlı modun sunduğu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız bahsedilen adımları izleyerek telefonunuzu inançlı moda getirebilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • Son Windows 11 güncellemesinin, kimi antivirüs uygulamalarını bozduğu ortaya çıktı

 • Android sürüm düşürme ve güncelleme nasıl yapılır?

 • iPhone’da takvim aktiflik silme nasıl yapılır? iPhone takvime virüs bulaştığı nasıl anlaşılır?

 • Apple, iOS 16 ile birlikte iPhone kullanıcılarına yıllardır Android’te olan bu özelliği sunmaya hazırlanıyor

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Android telefonda varsayılan uygulamalar nasıl seçilir? Android varsayılan uygulama değiştirme adımları

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

 • Apple hesap açma adımları – Apple kimliği oluşturma ve sıfırlama – Yeni Apple kimliği oluşturma