Akşener’den Akdeniz Üniversitesi’ndeki intiharlara tepki: ‘Erdoğan’ın vicdanına ulaşılamıyor’

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, partisinin TBMM’deki haftalık küme toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkan satırlar şu biçimde:

“Aziz milletim, bedelli milletvekilleri, sevgili gençler, değerli basın mensupları; sizleri hürmet ve sevgiyle selamlıyorum. Yeniden gencecik fidanlarımızı uğurluyoruz. Yeniden evlatlarımız, toprağa düşüyor. Yeniden canımız, yüreğimiz acıyor.

Piyade Komando Kontratlı Er, Fuat Özer. İstihkam Uzman Çavuş, Gökhan Demir. Piyade Uzman Çavuş, Ömer Yıldırım. Piyade Uzman Onbaşı, Mehmet Ali Çap. Piyade Uzman Çavuş, Ramazan Gök. Pençe-Kilit Operasyonu’nda, vatanımızı, terör örgütüne karşı korurken, şehit düştüler.  Başımız sağ olsun. Her bir evladımızın ruhu şad, yeri cennet olsun.  Ailelerine ve sevdiklerine sabır, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum.  Rabbim onları korusun, bize acılarını göstermesin.”

SEL FELAKETLERİ

“Değerli dava arkadaşlarım; geçtiğimiz hafta, ülkemizin çeşitli bölgelerinde, sel felaketleri meydana geldi. Ziyan gören vatandaşlarımıza, geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Ankara’da yaşanan sel felaketinde hayatlarını kaybeden; İlkay Yiğit, Muhammed Şahin, Mustafa Demirel ve Ramazan Gök’e Ulu Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevdiklerine de sabırlar diliyorum. Ülkemizde yaşanan doğal afetlerin, giderek artmasının bir sebebi var.”

“DOĞAMIZIN BİZE BİR İLETİSİ VAR”

“Dengesini bozduğumuz tabiatımızın, bize bir bildirisi var. Yaşadığımız bu felaketlerle, bize fark ettirilmek istenen, bir gerçek var.  2 gün sonra, yani 17 Haziran günü, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Uğraş Günü. İklim Krizi, tüm dünyayı, ancak bilhassa de, pozisyonu nedeniyle, ülkemizi derinden etkileyen, acil sıkıntılarımızdan biri… Ülkemizin içinde bulunduğu, Akdeniz Havzası, Antropojenik, yani insan eliyle meydana gelen, iklim değişikliğinin tesirleri nedeniyle, gitgide, daha da kuru bir bölge hâline geliyor. Türkiye maalesef, ‘su kahrı çeken’ bir ülke.”

“Kuraklığa, arazi bozulmasına ve çölleşmeye karşı, son derece kırılganız. Yapılan değerlendirmelere nazaran, topraklarımızın yaklaşık yüzde 60’ı, çölleşmeye eğilimli. Yağış dağılımında, İklim Krizi nedeniyle gerçekleşeceği öngörülen değişimler, daha çok yağış olaylarına ve uzun müddetli kuraklıklara yol açarak, ülkemizin toprak erozyonuna karşı kırılganlığını, maalesef daha da arttıracak. Ayrıyeten, ısınma nedeniyle, göller ve akarsular üzere su kaynaklarımızdaki kayıpların, derin bir su krizine yol açması riskiyle de, karşı karşıyayız. Bu risk;  artan maliyetlerden ötürü, toprağını boş bırakmak zorunda kalan, suya erişemeyen, ya da erişse bile, çok yüksek fiyatlarla erişen, çiftçilerimiz için, çok daha hayati… Biz, DÜZGÜN Parti olarak; ne ülkemizin, ne de milletimizin, yeni bir krizi daha kaldıramayacağının farkındayız. İşte o nedenle, buradan iktidar mensuplarına, açık bir davette bulunmak istiyorum:

İklim Krizi sorunu, iktidar-muhalefet sıkıntısı değildir. Bu sorun, el ele, kol kola daima bir arada, Türkiye’nin geleceğini kurtarma problemidir. Bu sıkıntı, bizden sonraki kuşaklara, yaşanabilir bir Türkiye bırakma sıkıntısıdır. Biz, ülkemizin için hayati ehemmiyete sahip, İklim Krizi ile ilgili atacağınız, her türlü olumlu adımın yanında olacağız. Ancak o adımı atmak, iktidar olarak sizin vazife ve sorumluluğunuzda. Gelin, iktidarınız periyodunda, bir prensip vesile olun. Gelin, bu sefer, bir krizin sebebi değil, önleyicisi olun. Gelin, bir sefer olsun, cennet tabiatımızı katleden değil, koruyan tarafta olun. Gelin, bu hayati yol ayrımında, milletimiz ve memleketimiz için, üzerinize düşeni yapın!”

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ İNTİHARLAR

“Değerli dava arkadaşlarım; biliyorsunuz, Antalya’da, Akdeniz Üniversitesi’nin içerisinde bulunan, Elmalılı Hamdi Yazır KYK yurtlarında, yaklaşık 1 aydır, üst üste intihar hadiseleri yaşanıyor. 3 evladımızın, KYK yurtlarında, 1 evladımızın da, öğrenci konutunda intihar etmesi, hepimizi derinden etkiledi.  Öncelikle evlatlarımıza Büyük Allah’tan rahmet, kederli ailelerine de baş sıhhati diliyorum. Ülkemizdeki ağır ekonomik şartlar nedeniyle, yorulan, bunalan ve yıpranan gençlerimizin, barınma imkânını bile, güç buldukları yurtlarda, neler yaşadıklarını, bilmek zorundayız. Şayet ortada, Gençlerimizin hayatını baskılayan, Özgürlüklerini kısıtlayan, Onlara düşük kaliteli ve sıhhatsiz beslenme şartlarını dayatan kurallar varsa, bunu öğrenmek zorundayız. Öğrencilerimizin yaşadığı barınma sorunu; onları, dernek ve vakıflara ilişkin, özel yurtlara mecbur bırakırken, ve Enes’in acısı, hâlâ yüreğimizdeyken, KYK yurtlarının da, başıboş idarelerin eline bırakılmasına, göz yumamayız. O nedenle, Elmalılı Hamdi Yazır yurtlarında yaşanan olayların, araştırılması, soruşturulması ve gerçeklerin, bir an evvel gün yüzüne çıkarılması için, hususun takipçisi olacağız. Gençlerimizi çaresizliğe iten, karamsarlığa hapseden, yaşamaktan vazgeçiren sebeplerin peşini bırakmayacağız! Pahalı dava arkadaşlarım; Hatırlarsınız, ben bu kürsüden, tekraren Sayın Erdoğan’ın vicdanına seslendim.

‘Her hafta çocuklarımız ölüyor,  her hafta gençlerimiz ölüyor, her hafta bayanlarımız ölüyor. Gel, iktidar ve muhalefet el ele verelim, bu ülkenin lügatından, bayan vefatlarını, genç vefatlarını silelim’ dedim. Ancak aşikâr ki, Sayın Erdoğan’ın vicdanı, kapsama alanı dışında ve kendisine ulaşılamıyor. Zira bu hususta, tek bir somut adım atmıyor.  Zira kürsü gösterileri peşinde koşup, hâlâ üç maymunu oynuyor… Hakikaten; Geçtiğimiz günlerde, Vanlı bir gencimiz, KYK yurtlarının yetersizliğiyle ilgili, Bay Kriz’e bir soru sordu. Ne yanıt verdi biliyor musunuz?

‘KYK yurtları boş. Biz yurtlara öğrenci arıyoruz’ dedi. Yanlış duymadınız. Yurtlar boş duruyormuş, kalacak öğrenci arıyorlarmış… Şu umursamazlığa, şu vurdumduymazlığa bakar mısınız? Herkes sussa da, biz, UYGUN Parti olarak, susmayacağız! Evlatlarımızın, göz nazaran göre hayattan kopuşuna, sessiz kalmayacağız! Ne genç vefatlarına, ne de bayan vefatlarına sessiz kalmayacağız! Milletimizin her bir ferdi için; Özgür, memnun ve yaşanabilir bir Türkiye’yi, mümkün kılacağız! Hiç merak etmeyin. Çok az kaldı!”

“BÜYÜK BİR BECERİKSİZLİĞİN CEFASINI ÇEKİYORUZ”

“Aziz milletim; Ülkemizin iktisadı, adım adım bir ödemeler istikrarı krizine yanlışsız gidiyor. Lakin, açıklanan makroekonomik datalardan, daha müthiş bir şey daha var. O da; Devlet terbiyesinden, ciddiyetten ve liyakatten nasibini almamış bir zihniyetin, hâlâ idarede olması… Bu liyakatsiz iktisat idaresinin elinde, Türk Milleti olarak, çok büyük bir imtihandan geçiyoruz. Her gün, saçma sapan açıklamalar dinliyor, akıl dışı kararlarla, karşı karşıya kalıyor ve büyük bir beceriksizliğin cefasını çekiyoruz . 

Nitekim, geçtiğimiz günlerde, Ak Partili bir vekil; Plan ve Bütçe Komisyonu’nda,  ‘Şehir hastaneleri için ödenecek paranın, bütçede bir yükü var; lakin devlet memurlarının da bütçeye yükü var’ dedi. Bunu duyan, bir öteki Ak Partili vekil ise, altta kalmak istememiş olacak, ‘Akaryakıt değerli lakin, sebebi biz değiliz. Dua edin, bol akaryakıt çıksın’ dedi.”

‘DAR GELİRLİ’ TEPKİSİ

“Şaşırdık mı? Maalesef şaşırmadık.  Başını, ‘Enflasyon sorunu yok, hayat pahalılığı var’ üzere, akıl dolu tespitlerle, piyasalara inanç veren, Bay Kriz’in çektiği; Kabine’sindeyse; dar gelirli vatandaşlarımızı, düşünmediklerini itiraf eden, Nebati Bakan’ın olduğu, inanılmaz ehil bir siyasi takımın, milletvekillerinin de bu türlü konuşmaları, elbette şaşırtan değil. Hatırlarsınız, Ak Parti, bundan 20 yıl evvel, ‘Yolsuzlukla, yoksullukla, yasaklarla çaba edeceğiz’ diye yola çıkmıştı. Bugün ise, bu arkadaşlar, siyasi seyahatlerinin son durağında, artık; dar gelirliyi ikinci sınıf vatandaş, memurları ise bütçeye yük olarak görüyorlar.  Milletimizi, akaryakıt için, duaya davet ediyorlar. Şahsen sebep oldukları ekonomik sorunlara, tahlil olarak da, milletimize şükretmeyi öğütlüyorlar. Nereden, nereye değil mi? Zihniyet bu türlü olunca da; deva olarak sundukları, kelamda kurtuluş reçeteleri, yalnızca vatandaştan yandaşa servet transferine yol açıyor.”

“‘GELİRE ENDEKSLİ SENET’ AÇIKLADILAR LAKİN ORTADA GELİR YOK”

“Nitekim, Nebati Bakan’ın ışıltılı zihninin, son mucizesi de; biliyorsunuz, ‘Gelire Endeksli Senet’ oldu. Bu o denli bir mucize ki; Gelire Endeksli Senet açıkladılar, lakin ortada gelir yok…  Sonradan öğrendik ki; Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ile, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün, gelirlerini pazarlıyorlarmış. Bu gelirler, evvelce nereye gidiyordu? Devletin hazinesine. Yani millete.  Pekala artık nereye gidecek? Gelire Endeksli Senet’i alan, tasarruf sahibine. Yani;  parayı vatandaştan kes, tasarruf sahibi bir azınlığa aktar, sonra da, utanmadan sıkılmadan, milletimize, ‘çözüm’ diye pazarlamaya çalış…

Nebati Bakan, bu başla, ‘GES’ten’ sonra, ‘öz gerçek kurtuluş reçetesi’ olarak, milleti büsbütün denklemden çıkartıp, yandaş ekosisteminin, tamamı faydalanabilsin diye, 5’li çetenin gelirine endeksli, ‘YES’, yani ‘Yandaş Endeksli Senet’ çıkartırsa şaşırmayın…”

“Değerli dava arkadaşlarım; açıklanan programlar farklı, fakat zihniyet tıpkı, öncelikler birebir, beceriksizlik birebir. Hakikaten, Gelire Endeksli Senet’ten evvelki, kelamım ona kurtuluş reçetesi, Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi’nin, ülkemize maliyeti, 200 milyar lirayı bulacak.  Bu para, bir çivi bile çakmadan, Hazine’nin kasasından çıkacak. Yani milletimizin cebinden çıkacak.  Meğer, bu 200 milyar lira ile; Milletimize ve memleketimize çok daha yararlı işler yapılabilirdi. Mesela; Okullarda, sokaklarda, meydanlarda, her yerde şahit olduğumuz, hepimizin canını yakan, çocuk yoksulluğu ve yoksunluğu bitirilebilirdi. Mesela; Rüzgargülü Projemiz ile, devlet okullarındaki 11 milyon öğrencimize, 10 yıl boyunca, fiyatsız kahvaltı ve öğlen yemeği verilebilirdi.”

“AKP’NİN ÖNCELİĞİNDE MİLLETİMİZ YOK”

“Mesela; geçim kasvetinden ötürü dertlenen, kira artışlarından ötürü konut, Kontenjanlardan ötürü da, yurt bulamayan, bulduklarında da, zahmetleri bitmeyen öğrencilerimizin, barınma sorunu çözülebilirdi. Mesela; Yıllardır, ‘hazinede para yok’ diye, görmezden gelinen, Kazanılmış hakları için, uğraş veren EYT’li kardeşlerimizin, hakkı verilebilirdi. Mesela; Maliyetlerin altında ezilen, faturalarını ödemekte zorlanan, esnaflarımıza ve sanayicilerimize, takviye olunabilirdi. Fakat tüm bunlar, temelinde bir öncelik meselesi… Ne var ki, artık Ak Parti iktidarının, hiçbir hareketinde, hiçbir planında ve hiçbir programında, maalesef öncelik milletimizin olmuyor.”

“ÇARESİZLİK KATLANARAK BÜYÜYOR”

“İşte bu yüzden; ‘önce millet, evvel memleket’ diyerek çıktığımız, bu yolda; Türk Devleti’nin önceliğinin, Türk Milleti olduğunu, herkese hatırlatmaya geliyoruz! İktidarın altına imza attığı, tüm kusurlara, beceriksizliklere ve yanlışlara karşın; Ülkemizi içerisinde bulunduğu bu çukurdan kurtarmaya geliyoruz! Hiç merak etmeyin, çok az kaldı! Aziz milletim; Memleketimizi kasıp kavuran derin yoksulluğun izleri, Sokaklarda, dükkânlarda, meydanlarda, hasılı her yerde hissediliyor.  Çocuğunun beslenmesinden, büyümesinden, geleceğini kurmasından telaşlı annelerin; konutuna ekmek bile götürmekte zorlandığı için, ailesine mahcup hisseden babaların; kendi ayakları üzerinde durmaya çalışırken, daima çelme yiyen, önüne maniler çıkartılan gençlerin; ay sonunu getiremeyen emeklilerin feryadı, artık her yerden duyuluyor. 20 Ocak 2020’den beri, ülkemizi karış karış gezerken dinlediğimiz, kederler, tasalar ve çaresizlikler, katlanarak büyüyor.” 

AKŞENER’İN ESNAF BULUŞMALARI

“Nitekim, geçtiğimiz hafta Sakarya’daydık. İnsanlarımız, yeniden içine hapsedildikleri yoksulluktan sıkıntılıydı. Tekrar, memleketi esir alan adaletsizliğe karşı öfkeliydi. Tekrar, sesini duymayan, sıkıntılarını görmeyen, sıkıntısını umursamayanlara karşı tepkiliydi. Mesela; Kocaali’de spor materyalleri satan bir dükkân sahibi kardeşim dedi ki; ‘Dolar yükseldi alım gücü azaldı. Çırpınıyoruz. Biz eksiye düştük. Birikim de kalmadı. Siftah yapmadan kapatıp gidiyorum. Mesela; Karasu’da çiğ köfte satan bir esnaf kardeşim dedi ki; “Giderler çok yüksek. Burası geçindirmiyor. Evvelden 20 kilo satıyorduk. Artık 8 kilo.’

Mesela; Emlakçılık yapan bir kardeşim ne diyor biliyor musunuz? ‘içim kan ağlıyor. Ben emlakçıyım. Ülkemizin namusunu satıyoruz. Geçen hafta, İsrail’den hudut dışı edilmiş bir adama villa satım. O da gitti vatandaşlık aldı.’ 

Fotoğrafçılıkla telefonculuğu bir ortada yapan, genç bir esnafımızın kelamları de çok etkileyiciydi. Dedi ki; ‘İşler çok makûs.  Artık mazeret üreten siyasetçi istemiyoruz. Sizin yaptığınız üzere, beşerlerle dertleşmek, çok mu sıkıntı? Çıksınlar dinlesinler sıkıntımızı. 40 yıl öncenin kuyruklarını dinlemek istemiyorum artık.’

AYRINTILAR GELİYOR…