AB, Mısır ve İsrail’den gaz anlaşması: Avrupa’ya gaz arzı artırılıyor

İsrail Güç Bakanı Karine Elharrrar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Mısır ve AB ile Avrupa’ya doğal gaz arzının artırılmasına yönelik muahede imzalandığını bildirdi.

Karine Elharrrar, yayımladığı imajlı iletisinde, “Bugün tarih yazıyoruz. Bugün İsrail ve Mısır, doğal gazını Avrupa ile paylaşmayı ve güç krizinin çözülmesine yardımcı olmayı taahhüt etti” dedi.

Elharrrar, “Bu mutabakat maalesef, AB’li dostlarımızın büyük bir güç krizi yaşamasına neden olan Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle imzalandı. Bu mutabakat zaptı yeni bir paydaşlık, dayanışma ve istikrar yolunda olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

İsrail Güç Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise imzalanan mutabakatın 3 yıllık olduğu, sonrasında 2 yıl daha uzatılma opsiyonu bulunduğu bilgisine yer verildi.

Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Tarık el-Molla da mutabakata işaret ederek, “bugünün herkes için değerli bir tarih olduğunu” söz etti.

Molla, kelam konusu muahedenin Orta Doğu Gaz Forumu çatısı altında Mısır, İsrail ve AB ortasındaki iş birliği istikametinde kıymetli bir adım olduğunu söyledi.