WhatsApp silinen mesajları geri getirme nasıl yapılır? (Android)

Google tarafından sunulan ve Java programlama lisanı ile uyarlanmış olan birçok farklı uygulamayı bünyesinde barındıran Android, dev işletim sistemlerinden birisi olarak kendini kanıtlamayı başarmıştır. Linux çekirdek yapısı üzerine inşa edilmiş olan Android işletim sistemine sahip olan binlerce aygıt bulunur. Android işletim sistemine sahip aygıt kullanıcıları, WhatsApp uygulamasını da sıklıkla kullanır. Multimedya paylaşımlarının, günlük konuşmaların ve sesli/görüntülü aramaların yapıldığı WhatsApp, tıpkı vakitte kullanıcı tarafından silinmediği takdirde geçmiş konuşmaları da sabit fiyat. WhatsApp sohbetleri sistemli olarak yedeklense de kimi sohbet silinmiş ve yedeklenmemiş olabilir. Bu noktada Android kullanıcıları, WhatsApp silinen bildirileri geri getiren programlar hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Whatsapp Silinen İletileri Geri Getirme (Android)

Yedekleme özelliğini kapatan Android kullanıcılarının faydalanabileceği çeşitli usuller bulunur. Android kullanıcılarının WhatsApp mesajlarını bulut ve lokal belgelere kaydeden WhatsApp, yedekleme özelliği faal olmasa da bu bildirilerin kurtarılmasını sağlıyor. WhatsApp silinen bildirileri geri getirmek için öncelikle var olan iletileri geri yükleme formülünden faydalanabilirsiniz.

 • Bunun için birinci olarak WhatsApp’ta bulunan konuşmalarınızı yedekleyerek sürece başlamalısınız.

 • Yedekleme sürecinden sonra WhatsApp uygulamasını silmeli ve geri yüklemelisiniz.

 • Bahsedilen süreci gerçekleştirdiğiniz halde tıpkı sorun devam ediyorsa bir başka metodu deneyebilirsiniz.

WhatsApp silinen iletileri geri getirmede kullanılan bir öteki sistem, Android cihazınızdaki dosya yöneticisine girmektir.

 • Ardından belge yöneticisinde bulunan WhatsApp klasörüne dokunmalısınız.

 • Bu noktada WhatsApp klasöründe karşınıza msgstore.db.crypt isimli bir evrak çıkacaktır.

 • Gördüğünüz bu evrakın ismini hakikat ve eksiksiz bir formda msgstore_BACKUP.db.crypt12 olarak değiştirebilir, evrak ismi değiştirme sürecini tamamlayabilirsiniz.

Bahsedilen süreçleri gerçekleştirdikten sonra Google Drive uygulamasına girmeli ve sağ üst köşeye konumlandırılan üç noktaya dokunmalısınız. Bu noktada karşınıza çıkan WhatsApp yedeklerini temizleyebilirsiniz. Bu süreçleri gerçekleştirdikten sonra Google Drive tarafından aygıtınızda bulunan yedekler sisteme otomatik bir formda eklenecektir. Yedek yükleme süreçleri tamamladıktan sonra WhatsApp uygulamasını Android aygıtınızdan kaldırmalı ve tekrar yüklemelisiniz.

Tekrar yüklediğiniz WhatsApp uygulamasını açmalı ve gerekli talimatları yerine getirmelisiniz. Bahsedilen bu süreçleri sırası ile yaptığınızda WhatsApp silinen iletileri geri getirme sürecini epeyce yüksek bir ihtimalle geri getirebilirsiniz.

Android Telefonlarda WhatsApp’ta Silinen İletileri Geri Getirmek İçin Hangi Programlar Kullanılır?

Android aygıtınızda bulunan yerleşik araçların haricinde birtakım uygulamalardan faydalanarak WhatsApp silinen iletilerinizi geri getirebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken değerli nokta, kullanacağınız uygulamanın verdiği izinlerdir. Münasebetiyle indirme sırasında verilen müsaadeleri detaylı bir formda okumalı, güvenlik açısından rastgele bir sorun arz etmeyen uygulamadan birini kullanmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde silinen bildirileri geri getirme gayesi ile kullanacağınız program şahsî bilgilerinize ulaşabilir ya da aygıtınızda donanımsal ve yazılımsal sorunlara sebep olabilir. Dolayısıyla bu noktada epey dikkatli olmalı, güvenilirliğini kanıtlamış olan uygulamalardan biri ile süreç yapmalısınız.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 • WhatsApp’ta otomatik indirmeler nasıl kapatılır? iOS ve Android telefonlarda galeriye kaydetmeyi kapatma yolları

 • Whatsapp ileti arşivi nedir? Bildiri nasıl arşivlenir?

 • WhatsApp küme kurma ve silme adımları – WhatsApp küme açma ve kapatma nasıl yapılır?

 • WhatsApp hesap silme ve hesap açma adımları – Whatsapp sıfırlama nasıl yapılır?

 • Whatsapp arama sesi nasıl değiştirilir? Arama sesi gelmeme sorunu nasıl düzelir?

 • Whatsapp öykülerini kapalıdan görme nasıl yapılır?

 • WhatsApp imajlı arama nedir, nasıl yapılır?