TSKB ve İKSV iş birliğiyle kurulan Yarının Kadın Yıldızları Eğitim Destek Fonu 5. Yılında

TSKB tarafından 2018 yılından bugüne İKSV- İstanbul Müzik Şenliği iş birliğiyle hayata geçirilen “Yarının Bayan Yıldızları: Genç Bayan Müzisyenler Eğitim Takviye Fonu” 5. yılında 16 üstün yetenekli müzik öğrencisine daha dayanak sağladı.

İlk yıldan bu yana yaklaşık 70 genç bayan müzisyene ulaşan fon kapsamında her yıl düzenlenen Yarının Bayan Yıldızları konserlerinde, genç sanatkarlar ülkemizin önde gelen bayan yıldız solistleri ile tıpkı sahneyi paylaşma imkanı yakalıyor. 23 Haziran Perşembe günü Süreyya Operası’nda düzenlenen ve keman sanatkarı Pelin Halkacı Akın’ın kanaat lideri olarak yer aldığı konserde genç bayan yıldızlar üstün bir performans sergiledi.

Pandemi periyodunda seyircisiz çekilerek çevrimiçi yayınlanan konserlerden sonra gerçekleştirilen birinci fiziki konser olma özelliği taşıyan 5. Yarının Bayan Yıldızları Konseri’den elde edilen bilet gelirleri de eğitim fonuna aktarılacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Şenliği kapsamında, TSKB iş birliğiyle hayata geçirilen “Yarının Bayan Yıldızları: Genç Bayan Müzisyenler Eğitim Takviye Fonu”, bu yıl 16 genç bayan müzisyeninhayallerine giden yolda onlara dayanak oldu. Fondan yararlanmaya hak kazanan genç bayan müzisyenler, 23 Haziran Perşembe günü Süreyya Operası’nda gerçekleştirilen Yarının Bayan Yıldızları konserinde yer alarak, üstün bir performans sergiledi. Konser öncesi dinleyicileri farklı tecrübelerle buluşturmak üzere düzenlenen Konsere Yanlışsız Konuşmaları’nda Menekşe Tokyay moderatörlüğünde Belfu Berkol ve Büşra Ün’ün muvaffakiyet öykülerine yer verildi. Farklı disiplinlerden konuşmacıları konuk alan seride bu yıl, balkabağı kabuğundan evvel biyo-plastik hammaddesi sonra da bu hammaddeden ilaç kapsülü üreten mucit Belfu Berkol ile Paralimpik Oyunlar’a katılan birinci Türk bayan tenisçi olan Büşra Ün’ün başarı öykülerine değinildi.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konzertmeister’ı Pelin Halkacı Akın, konuk sanatçı olarak genç bayan müzisyenlerle tıpkı sahneyi paylaştı. Pandemi sonrasında gerçekleştirilen birinci fiziki Yarının Bayan Yıldızları konserinin bilet gelirleri ise ‘Genç Bayan Müzisyenler Eğitim Takviye Fonu’na aktarılacak.

TSKB, İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Müzik Şenliği kapsamındaki konserlere 1990 yılından bu yana takviye veriyor. 2018 yılından bugüne “Yarının Bayan Yıldızları” projesinde “Eğitim Dayanak Fonu Sponsoru” olarak yer alan banka, finansal hizmetleriyle bayan istihdamı, fırsat eşitliği ve kapsayıcı kalkınma alanında yarattığı katma kıymeti toplumsal ve kültürel alana taşıyor.

Murat Bilgiç: “Genç bayan müzisyenlerimiz ülkemizin küresel arenadaki en değerli kültür elçileri olacak”

Projenin 5’inci yılına ulaşmaktan büyük bir memnunluk duyduklarını açıklayan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “Bu yıl eğitim takviye fonumuzdan yararlanmaya hak kazanan 16 genç bayan müzisyenimizle birlikte son 5 yılda 70’e yakın üstün yetenekli müzik öğrencisinin hayallerine ortak olduk. Onları her yıl İstanbul Müzik Şenliği sahnesinde büyük bir gururla dinliyoruz. Yarının Bayan Yıldızlarının, aldıkları nitelikli eğitimler sonrası ülkemizi dünya sahnelerinde muvaffakiyetle temsil edeceğine ve değerli birer kültür elçisi olacaklarına inanıyoruz. Onların bu muvaffakiyetinde bizlerin de bir katkısı olabilmesi çok sevindirici. TSKB olarak 72 yıldır ülkemizin ekonomik, çevresel, toplumsal ve kültürel kalkınması için kıymet yaratma unsuruyla değerli iş birliklerine imza atıyoruz. Toplumsal sorumluluk projelerimizi de birebir bakış açısıyla kurguluyor, odaklandığımız alanlarda uzun soluklu dayanaklar sunuyoruz. Fırsat eşitliğini ve sürdürülebilirliği merkeze alan eğitim, kültür ve sanat projelerini ise son derece değerli buluyoruz. Bu taraftaki çalışmalarımıza gelecek yıllarda da yük vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı