TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi D-Smart özel yayınına konuk oldu

“1959 ÖNCESİ ŞAMPİYONLUKLAR GEÇMİŞİN KONUSU, BİZ ÖNCELİKLE GELECEĞE BAKACAĞIZ”

‘HASAN DOĞAN DEVRİNDE OLUŞAN İNANÇ ORTAMINI SAĞLAMAK İSTİYORUZ’

‘YAYIN İHALESİ KONUSUNDA 1-2 GÜNE AÇIKLAMA YAPACAĞIZ’

‘GÖZLEMCİLERİ STADYUMLARA GÖNDERMEYECEĞİZ’

‘YAPAY ZEKA İLE GÖZLEMCİ RAPORLARI HAKEM NOTLARINI BELİRLEYECEK’

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi D Smart’ta Bol’ca Futbol Özel yayınına konuk oldu. Emre Bol’un moderatörlüğündeki özel yayına, Milliyet Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Hürriyet Spor Müdürü Mehmet Arslan, Milliyet Spor Müellifi Attila Gökçe, Posta Spor Muharriri Faik Gürses ve Fanatik Spor Muharriri Tunç Kayacı katıldı.

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi öncelikle acil problemlere odaklandıklarını belirterek; “Gaziantep FK’da başkanlık yaptığım için zahmetlerin farkındayım. Harcama limitleri ve yabancı sınırlaması konusunda süratle karar aldık. Kelam verdiğimiz üç sorunun ikisini 1 hafta olmadan çözdük. Ben seçimden sonra şura üyelerinin de istifasını istemiştim. Birkaç yedek üye kaldı onların da istifa etmelerini bekliyoruz. Değişim yapmak için konseyleri değiştirmek istiyoruz. Yabancı oyuncuların son durağının değil birinci durağının Türkiye olmasını istiyoruz. Rezerv lig konusunu da kulüplerle görüşmeye başladık. Yalnızca gençlerin oynayacağı değil, A Takım’da talih bulamayan oyuncuların da yer aldığı bir lig olmasını planlıyoruz. A kadronun fikstürü ile denk giden bir lig olmasını ve kulüplere ek masraf yüklemek istemiyoruz ayrıyeten genç oyuncuların A grupla tıpkı havayı solumasını sağlamak istiyoruz. Cezalı oyuncuların rezerv ligde oynayabilme ihtimalini de tartışacağız. Amatörler olmazsa üst liglere furbolcu yetiştiremeyiz. Naklen yayın ihalesinde de sona yaklaştık. Onu da kısa müddet içerisinde açıklayacağız.” dedi.

Diğer projelere de değinen Büyükekşi, “Başta MHK olmak üzere konseyleri tekrar oluşturacağız. En büyük sorunun hakem atamaları ve hakem yanılgıları üzere gözüküyor. Türkiye’de futbolun marka bedeli tabana vurmuş durumda. Bu marka pahasını artırmamız gerekiyor. Merhum Hasan doğan periyodunda sağlanan itimat ortamını tekrar sağlamak istiyoruz. Hakemlerin prestijini üst çekip onlara olan itimadı artırmak istiyoruz. İnsanın yapacağı kısımları en aza indirmek istiyoruz. Bunun için de, her alanda kriterler getirmek istiyoruz. TFF’nin kurumsallığını üst düzeye çekmek istiyoruz. Gözlemciyi stada göndermeden maçı izleyip raporunu yazmasını sağlamak istiyoruz. Bu raporu da yapay zeka kullanarak elde edilen datalarla birleştirip ona nazaran hakem notu oluşturmak istiyoruz. Hakem atamalarında da yapay zeka kullanmak istiyoruz. Hakemler için özel bir eğitim merkezi oluşturmayı planlıyoruz. ‘VAR’ hakemleri ile alandaki hakemleri ayırmayı planlıyoruz. Hakemlerin maç sayısını daha eşit dağıtmak istiyoruz. Emelimiz hakemlerin değil, futbolun konuşulduğu ortamı yaratmak.”

TFF Lideri Büyükekşi, futbolda altyapı ve akademi konusunun sorunlu olduğunu söyleyerek, “Takımlarımızda A ekip ile altyapı hocaları birbirinden kopuk. Yurtiçi ve yurtdışındaki olumlu örnekleri alıp akademi yapılanmasına takviye olmak istiyoruz.” diye konuştu.

Mehmet Büyükekşi; 1959 öncesi şampiyonluklar ile ilgili soruya ise “Henüz önümüze bu mevzuyla ilgili birşey gelmedi. Şu an çok daha acil çözmemiz gereken hususlar var. Bu bahis geçmişe yönelik bir husus. Biz şu anda geleceğe bakıyoruz. Bu mevzuyu daha sonra kıymetlendirebiliriz.” dedi.

Mehmet Büyükekşi idare şurası dağılımını da yapmak üzere olduklarını söyleyerek, “5 lider vekilimiz olacak. Hibrit bir idare heyeti oluşturacağız. Hem idare şurasında misyon dağılımı yapıp hem de kurullar kurmayı planlıyorum. Böylelikle, idarenin çok daha verimli olacağını düşünüyorum.” dedi.

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, “2. ve 3. Lig maçlarının daha yakından takip edilebilmesi için dijital olarak naklen yayınlanmasını planlıyoruz. Buradan maddi gelir elde edip kulüplere de katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıyeten bu liglerdeki oyuncuların scoutlar tarafından izlenmesini sağlamak istiyoruz. Bu maçların naklen yayınlanırsa şeffaflık da sağlamış oluruz.” diye konuştu.

Mehmet Büyükekşi, kulüplere ödenen prim sisteminde de değişiklik düşündüklerini belirterek,”Bir yaş sonu getirip primi artıracağız. 28-30 yaş altı Türk oyuncu oynatanlara ve 18-20 yaş altı oynatanlara daha da fazla prim ödeyebileceğimiz bir sistem düşünüyoruz. Yerli oyuncu oynatan kulüpleri teşvik edeceğiz. Yabancı sonunu şimdilik sabit tuttuk. Fakat ilerleyen periyotta hususla ilgili bireyleri toplayarak bir çalıştay oluşturacağız. Ona nazaran yabancı hududuna karar vereceğiz.

Mehmet Büyükekşi MHK Başkanı’nın belirlenmesi ile ilgili soruya, “MHK Başkanlığı için görüşmeler yapacağız. Vaktimiz dar önümüzdeki günlerde bunu da harekete geçireceğiz.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı