Tether, İngiliz Sterlini’ne Sabitlenmiş; GBP₮’yi Piyasaya Sürüyor!

Tether, Temmuz ayı başında İngiliz Sterlini’ne sabitlenmiş kripto para ünitesi olan GBP₮’nin piyasaya süreceğini açıkladı. Birinci blockchain dayanağı Ethereum’u içerecek.

GBP₮, ABD dolarına sabitlenmiş USD₮, Euro’ya sabitlenmiş EUR₮, Çin Yuanı sabitlenmiş CNH₮ ve yakın vakitte piyasaya sürülen Meksika Pezosuna sabitlenmiş MXN₮ akabinde Tether’in piyasada sahip olduğu beşinci para ünitesine sabitlenmiş, stablecoin olacak.

İngiltere, geçtiğimiz Nisan ayında ülkeyi global bir kripto merkezi haline getirme planlarını açıklamıştı. Hükümet stablecoin’lerin geçerli bir ödeme biçimi olarak tanınmasını sağlamak için harekete geçmeyi planlıyor. Dünyada kripto kullanan yüz milyonlarca insanı ilgilendiren bu teşebbüs, Birleşik Krallığı bir sonraki sanayi inovasyon dalgası için birinci sınıf bir yer olarak konumluyor.

Tether USD₮’nin muteber geliştirici takımı tarafından yaratılan GBP₮’nin, İngiliz Sterlini’ne 1: 1 oranında sabitlenmiş istikrarlı bir dijital varlık haline gelmesi, İngiliz Sterlini’ni blockchain’e dahil ederek, varlık transferleri için süratli ve daha az maliyetli bir seçenek olmasını sağlayacak.

Tether CTO’su Paolo Ardoino, bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Birleşik Krallık’ın blockchain inovasyonunun, finansal piyasalarda kripto para ünitesinin daha geniş bir halde uygulanması için bir sonraki hudut olduğuna inanıyoruz.” formunda konuştu. Dünya çapındaki kripto para ünitesi kullanıcılarına en büyük stablecoin ihraççısı tarafından verilen GBP cinsinden bir stablecoin’e erişim sağlayarak, bu yeniliğe öncülük etmeyi umduklarını söz eden Ardoino, “Tether’in bu amacı gerçeğe dönüştürmek için İngiliz düzenleyicilerle birlikte çalışmaya hazır ve istekli olduğunu belirterek, Tether stablecoin’lerinin benimsenmesini dört gözle beklediklerini vurguladı.

GBP₮’nin nin piyasaya sürülmesi, Tether’in stablecoin teknolojisine öncülük etme ve dünyanın her yerindeki global pazarlara en büyük ve en likit stablecoinleri getirme konusundaki kararlılığının bir göstergesi olarak işaret ediliyor. GBP₮, İngiliz Sterlini’ni dünya genelinde en baskın para ünitelerinden biri olarak güçlendirecek ve USD₮ ve EUR₮ için FX fırsatı sunmanın yanı sıra, merkezi olmayan finans ekosistemine bir rampa vazifesi görecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı