Sosyolog Doç. Dr. Hatice Yaprak Civelek: ‘En büyük etken ekonomik kriz’

Türkiye’de son vakitlerde meydana gelen ve kamuoyunun gündeminde yer alan çarpıcı olaylar toplum psikolojisine dair soruları da beraberinde getirdi. Yaşanan olayların Türkiye’nin mevcut durumuyla bir bağının olup olmadığını Cumhuriyet’e anlatan Sosyolog Doç. Dr. Hatice Yaprak Civelek, “Ekonomik krizler toplumun psikolojisini bozar. Toplumsal kurumlarda bozulma bireylerin psikolojosini tesirler ve suça eğilim gösterirler” sözlerini kullandı.

“İSYANKAR HALLER GÖRÜYORUZ”

Doç. Dr. Hatice Yaprak Civelek, yaşanan ekonomik krizin toplumun psikolojisini bozduğunu ve bundan ötürü bireylerin farklı davranışlar sergilediğini söyledi. Civelek, “Bir toplumda 7 toplumsal kurum vardır. Sosyoloji bu toplumsal kurumlar üzerinden işler. Eğitim, din, siyaset, sıhhat, hukuk, aile ve boş vakitleri kıymetlendirme. Bu toplumsal kurumların bir adedinde bile bozulma gerçekleşirse, öteki kurumlarda bundan etkilenir. Bozulmalar bireyde eksikliklere neden olur ve ruhsal olarak davranışlarına yansır. Şu anda toplumsal kurumların işleyişindeki bozukluk ve badirelerden ötürü insan davranışlarında isyankar tutumlar görüyoruz” diye konuştu.

KRİZ SUÇA YÖNELTTİ

İnsanların toplumsal kurumlarda yaşadığı yorgunluğu boş vakitlerinde atması gerektiğini belirten Civelek, “İnsanların ekonomik özgürlüklerine sahip olmaları gerek. Tatile gitme, dinlenme, toplumsal hayatlarını düzenleyebilmeleri epeyce kıymetli. Toplumsal ve ekonomik krizin içerisinde birey krizden etkilenise toplum hastalanmaya başlar. Son vakitlerde bu yüzden bu çeşit olaylarla karşılaşıyoruz. Ekonomik krizler toplumun psikolojisini bozar. Toplumsal kurumlarda bozulma bireylerin psikolojosini tesirler ve suça eğilim gösterirler. Gereksinimlerini karşılayamayan vücut kendi vücudu üzerinden protesto yürütmeye başlar ” tabirlerini kullandı.