Selçuk 80. Yıl Çamlık Ortaokulu Geri Dönüşümle Zekâ Oyunları Sınıfı Oluşturdu

Selçuk 80. Yıl Çamlık Ortaokulu, zekâ oyunlarının çocuklar üzerindeki olumlu tesiri ile geri dönüşüm farkındalığını birleştirerek ‘Geri Dönüşümle Zekâ Oyunları Sınıfı’ oluşturdu.

İzmir Vilayet Ulusal eğitim Müdürlüğü olarak Akıl ve Zekâ Oyunları kapsamında ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik 7 oyun (Mangala, Kulami, Pentago, Reversi, Q-bitz, Equlibrio, Küre) branşında 2017 yılından bu yana turnuvalar düzenlenmektedir. Proje ile öğrencilerin zekâ potansiyellerini tanıması ve geliştirmesi, sorunlar karşısında farklı ve özgün stratejiler geliştirmesi, süratli ve gerçek karar vermesi, sistematik bir niyet yapısı geliştirmesi, zekâ oyunları kapsamında kişisel, ekip halinde ve rekabet ortamında çalışma hünerleri geliştirmesi, teknoloji bağımlılığını önlemesi ve sorun çözmeye yönelik olumlu bir tavır geliştirmesi amaçlanmaktadır. Bu projeyi takip eden ve birebir vakitte geri dönüşüm konusunda farkındalık kazanan Selçuk 80. Yıl Çamlık Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri ‘Geri Dönüşümle Zekâ Oyunları Sınıfı’ oluşturdu.

Zekâ oyunlarının odaklanmayı güçlendirme, farklı fikir yollarını geliştirme ve dijital ekrandan uzak kaliteli vakit geçirme üzere olumlu bakış açılarından yola çıkan Selçuk 80. Yıl Çamlık Ortaokulu yönetimi ve öğretmenleri kolları sıvadı. Çocukların birlikte oyun oynama tecrübelerini arttırmayı, arkadaşlarıyla birlikte ders dışı faaliyetler yürütebilmeyi ve okul ortamında toplumsal ve duygusal gelişimlerini destekleyebilmeyi hedefleyen takım atıl durumda bulunan materyalleri toplamakla işe başladı. Ellerinde atıl olarak bulunan tahtaları ve taban parkelerini kullanarak öğrencilerle oyunların çizimlerini yapıp zekâ oyunları sınıfını oluşturdular. Sınıfın oluşum basamağından itibaren çocukları sürece dahil ederek geri dönüşüm materyalleriyle tüm oyunları kendileri yaptılar. Sürecin tamamına çocukların dahil olması onların okulu sahiplenmeleri, arkadaşlarıyla birlikte bir eser ortaya çıkarmalarını sağladı. Böylelikle kendi yaptıkları esere sahip çıktılar. Öğrenciler 12 farklı zeka oyunu tasarladılar ve bu oyunları tüm detayları ile öğrendiler. Sonrasında ilçe ve vilayet nizamında yapılan müsabakalara katıldılar ve bu müsabakalarda Selçuk İlçesinde Mangalada ve Reverside ilçe birinciliği elde ederek vilayette müsabakaya hak kazandılar. Tüm bu süreç elde edilen kazanımlar, tecrübeler ve muvaffakiyetler, bir taraftan köy okulu olarak çocukların ufkunu genişletirken, başka taraftan zihinsel gelişimlerini de destekledi. Çocuklara hem eser ortaya çıkarmanın hazzını, hem de geri dönüştürerek üretmenin memnunluğunu yaşattı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı