Schneider Electric Yorumluyor: Dijitalleşmede Edge Bilişim’in Rolü Daha Fazla Önem Kazanacak!

 • Güncel bir araştırma için dünya genelinde 1.000’den fazla BT uzmanı ve karar vericiden gelen cevaplar, Edge Bilişim’in bilhassa bağlı sistemlerin geleceğindeki ehemmiyetini bir kere daha ortaya koydu.
 • Dayanıklılığı ve bağlanabilirliği korumak için inançlı, muteber, esnek ve sürdürülebilir dijital operasyonlarda Edge Bilişim, kritik bir etkinleştirici pozisyonunda yer alıyor.
 • Bağlı operasyonlara geçişi desteklemek için gereken teknoloji kabiliyetlerinin tasarlanması, planlanması, kurulması ve sürdürülmesi konusunda; uygulama ve bakım için yetenekli bireylere erişim eksikliğinden ağır kullanılan Edge altyapısının idaresiyle ilgili problemlere kadar birçok zorlukla karşılaşılabilir.

Enerji idaresinin dijital dönüşümü ve otomasyon konusunda başkan pozisyonda olan Schneider Electric, IDC tarafından yapılan “Dijital Öncelikli Bağlı Operasyonlarda Başarı” isimli araştırmanın sonuçları üzerinden dijital öncelikli dünyaya geçişin sağlanması konusunda Edge Bilişim’in gücünü vurgulayan açıklamalarda bulundu. Yayımlanan teknik makalede; sanayi, sıhhat, eğitim ve öteki değerli dallardan 1000’den fazla IT ve operasyon uzmanının karşılıklarının yanı sıra, sanayi işletmeleriyle yapılan bir dizi kapsamlı görüşme detaylı olarak anlatılıyor. Dünya genelindeki iştirakçiler; Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık, Hindistan ve İrlanda’daki firmaları temsil ediyor. Ölçek olarak kuruluşlar, 100 ila 1000’den fazla çalışan aralığında yer alıyor. Karşılıklar; Edge yatırımlarına istikamet veren faktörler, Edge uygulamaları sırasında firmaların karşılaştıkları zorluklar, devam eden yatırımlardaki pürüzler ve Edge özelliklerini geleceğe hazır hale getirme konusunda stratejik tekliflerle ilgili fikir veriyor.

Teknik dokümanın Edge Bilişim ve Edge nokta dağıtımlarının, dijital öncelikli ve ilişkili operasyonları mümkün kılmada oynadığı kritik rolü incelediğini söz eden Schneider Electric Ticari Operasyonlar ve Global Kanallar, Kıdemli Lider Yardımcısı Chris Hanley, bahisle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Kuruluşlar müşteriler için yeni yahut geliştirilmiş tecrübeler yaratmaya ve operasyonel olarak daha verimli olmaya, emniyet ve güvenliği artırmaya ve daha sürdürülebilir hale gelmeye çalıştıkça, dijital teknolojilere daha fazla yaslanıyor. BT uzmanlarının ve karar vericilerin uzak, temaslı, inançlı, esnek ve sürdürülebilir operasyonları desteklemek için Edge Bilişim yeteneklerini gelecekte daha fazla benimseyecekler. Edge Bilişim, dijital öncelikli paradigmanın en kıymetli kolaylaştırıcılarından biri. Aslında, Edge altyapısının en yaygın kullanım durumları, operasyonel ağı lokal olarak izlemek için siber güvenlik sistemlerinin yanı sıra, buluta getirmek için operasyonel dataları depolamak ve işlemek için siber güvenlik sistemlerini içeriyor.”

Kuruluşlara bu iş yüklerini desteklemek için neden Edge bilişime yatırım yaptıkları sorulduğunda, iştirakçiler “siber güvenliği artırmak” (50) ve “sistem esnekliği ve güvenilirlik sağlamak” (44) sözlerini kullandı. Tekrar de kuruluşların Edge altyapılarının ve hasebiyle bağlı operasyonlarının esnek ve emniyetli olmasını sağlamak için üstesinden gelmeleri gereken çeşitli zorluklar var. Edge Bilişim’in vaatlerine karşın, birçok kuruluş ilişki ve elektrik kesintisi telaşlarını lisana getiriyor. Aslında, ankete katılanların 32’si, Edge dağıtımlarında “bağlantı eksikliği yahut yavaş bağlantı” yaşadığını da söz etti. Ayrıyeten, 31’i, “60 saniyeden fazla süren bir elektrik kesintisi yahut güç artışı” yaşadığını lisana getirdi.

Dijital öncelikli bağlı operasyonlara geçiş sırasında aşılması gereken zorluklar

 1. Güvenlik: Operasyonları bağlarken fizikî ve siber güvenlik kaygıları yüksektir. Bu kaygı, bu yeni paradigma için uyarlanmış sistemler ve süreçler gerektirecektir. Fakat, buluta bağlandıktan sonra, operasyonel bilgilerin gücünden bir dizi yeni ve gelişmiş kullanım örneğini yönlendirmek için yararlanılabilir. Bu tıp datalar, kuruluştaki işbirliğini geliştirebilir ve şirketlerin esnek, uzaktan operasyon yeteneklerine sahip olmalarını sağlarken işgücü verimliliği ile sonuçlanan uzaktan operasyon yeteneklerini aktifleştirebilir.
 1. Beceriler: İş gücünün, teknoloji ortamları ortasında uygulama yapmak için hakikat maharetlere sahip olması ve değişimi yönlendirmek için dahili olarak ahenk oluşturabilmesi gerekir. Bu odak, şirketlerin kuruluşlarının içinde ve dışında yeni ekosistem ortaklarıyla etkileşime girmelerini gerektirecektir.
 2. Güvenilirlik: Yerel operasyon yeteneklerinin birçok bağlı Edge üzerinden uzaktan ve direkt desteklendiğinden, güvenilirlik kritik bir telaş kaynağıdır.

Esnek Edge kaynakların, dijital öncelikli ve ilişkili operasyonlara geçişin temeli olduğunu söyleyen IDC Edge Stratejileri Araştırma Yöneticisi Jennifer Cooke ise mevzu hakkında şu açıklamada bulundu: “Kuruluşlar, teknolojileri başarısız olursa ve bu türlü bir durumda savunmasız hale gelecektir. Geleceğe dönük Edge dağıtımları için önderler, siber güvenlik ve irtibat sıkıntıları üzere telaşları ele alan ve esnek Edge altyapılarını korumak için gereken maharetlere erişim sağlayan bir strateji geliştirmelidir.”

Kuruluşlar, dijital öncelikli ilişkili operasyonlara geçişlerini desteklemek için geleceğe dönük Edge yeteneklerini nasıl kullanabilir?

 • Esnek, inançlı, sürdürülebilir güç ve temas kaynakları: Şirketler, Edge planlama kademelerinin başlarında esnek güç ve irtibat kaynaklarını dahil ederek kesinti mühleti riskini azaltabilir.
 • Büyük Ölçekli Edge Kaynaklarının Uzaktan İzlenmesi ve İdaresi: Yoğun kullanılan Edge altyapısının kesintisiz idaresi, tüm kuruluşları zorlar. Hakikat vakitte, hakikat yerde yanlışsız marifetlere sahip olmak imkansız olmasa bile sıkıntı olacaktır. Edge kaynaklarınızın daima uzaktan izleme ve otonom çalışmayı destekleyecek donanıma sahip olduğundan emin olun.
 • Yukarıdaki Edge kaynakları için gerekli marifetleri sağlayabilecek muteber iş ortakları: Ekonomik ve fizikî olarak sizin yapmanızın uygun olmadığı durumlar ve yerlerde, kesimin en uygun uygulamalarını ve hizmeti sağlaması için sağlam iş ortaklarını değerlendirin. Emniyetli hizmet iş ortakları, çoklukla problemleri ortaya çıkmadan evvel öngörebilir. Dahası, iştirakçilerin 82’si sürdürülebilirlik taahhüdünü Edge tahlil sağlayıcı seçimi konusunda bir kriter olarak gördüğünden, sürdürülebilirlik taahhüdü de sunan iş ortakları arayın

Güvenilir bir iş ortağı ve eksiksiz tahlil sağlayıcı olan Schneider Electric, Edge konusunda tasarım, uygulama ve idare süreçlerinin tamamında kesinlik, esneklik, güvenlik ve sürdürülebilirlik sağlamak için stratejilerini tasarlarken müşterilerle yakın halde çalışıyor ve şunları kullanıyor:

 • Bağlı bir dünyada katılık sağlamak üzere her Edge ortamı için esnek, inançlı, bağlı ve sürdürülebilir fizikî altyapı çözümleri…
 • Güvenlik, data odaklı içgörüler ve teklifler, raporlama yetenekleri ve dijital hizmet yetenekleri dahil olmak üzere uzaktan görünürlük sağlayan bulut tabanlı bir izleme ve idare platformu EcoStruxure IT
 • BT Teknolojisi iş birliklerinden, sağlam tecrübeli kanal ortaklarından ve servis mühendislerinden oluşan global bir ağın yanı sıra, kurallara dayalı tasarım araçlarından oluşan entegre bir ekosistem…

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı