Samsung telefonlarda gece çekimi için 7 ipucu

Karanlık ortamlarda akıllı telefonlar ile fotoğraf çekmek, maalesef birçoğumuzun beklentilerini tam olarak karşılayamayabiliyor. Lakin, gelişen teknolojiler bu tasaları büsbütün ortadan kaldırıyor; daha net, canlı ve etkileyici görseller çekmeye imkan tanıyor. Teknolojinin sunduğu özellikler sayesinde, artık fotoğraflarda gece ya da gündüz fark etmeksizin en ince detaylar dahi görüntülenebiliyor.

Fotoğrafçı Ahmet Fazilet, karanlık ortamlarda akıllı telefonlarla çok daha etkileyici görseller yakalamak için Samsung kullanıcılarının işine yarayacak 7 unsurluk bir teklif listesi hazırladı…

1- Telefonunuzun Kamerasını Pak Tutun

Yapacağımız birinci iş telefon kamerasını güzelce temizlemek. Gün içinde parmak izi, toz parçacıkları, makyaj kalıntıları üzere ögeler lense yapışarak çekeceğimiz fotoğrafın netliğini ve kalitesini %50 etkilemektedir. Bu yüzden birinci iş olarak telefon kamerasının lensini her çekimden evvel temizlemek gerekiyor.

Samsung Galaxy S22 Ultra ile Gece Fotoğrafları Çekmek

Samsung Galaxy S22 Ultra‘nın ‘Süper Net Kamera Lensi’ ile gece görüntülerini yumuşak ve net bir imajla parlamasız bir biçimde elde edebilirsiniz. Art Kameranın ön kısmını kaplayacak biçimde yer alan Harika Şeffaf Cam’ın yanı sıra Geniş Açılı Kamera da ‘Süper Şeffaf Lens’ ile donatıldı ve her ikisi de ultra düşük yansıtmalı özel bir nano kaplamaya sahip. Bu cam ve lens, karanlıkta çektiğiniz fotoğraflarda bile lens yansımasının azaltılmasına yardımcı oluyor.

2- Telefon Özelliklerine Dikkat Edin

Telefon kameranızın sunduğu özellikleri ve ne işe yaradıklarını evvelce bilmemiz gerekiyor. Neler yapabildiğini bilirseniz ona nazaran daha verimli fotoğraflar çekebilirsiniz. Diyafram, çözünürlük ve megapiksel kıymetlerini bilmek, hangi ışık şartları altında nasıl fotoğraflar çekebileceğinizi kestirmek kıymetli.

Samsung Galaxy S22 ve S22+ Kamera Özellikleri

Samsung’un hem Galaxy S22 hem de Galaxy S22+ akıllı telefonları, 50MP ana kameraya, 10MP tele-lense ve 12MP ultra-geniş lense sahip. Galaxy S22 Ultra, Yapay Zeka takviyesi sayesinde hem ‘Geniş Açılı Kamera’da hem de 40MP Selfie Kamerasında karanlık fotoğrafları âlâ aydınlatıyor. Ayrıyeten, ‘Süper Gece Çekimi’ akıllı bir biçimde aydınlatma sağlarken, hiçbir ayrıntıyı kaybetmeden, Portre moduna biçim katmak için gecenin karanlığından faydalanmaya imkan sunuyor.

‘Adaptif Piksel’ Teknolojisi ise akıllı kameranın etraftaki ışığı tespit etmesini sağlıyor. Şayet ışık azalırsa, buna adapte olabiliyor ve 108MP yüksek çözünürlük modundan 12MP yüksek hassasiyet moduna geçiyor. Detay düzeyi ve parlaklığı yüksek bir fotoğraf oluşturmak için her iki modda da tıpkı anda çekim yaparak bu kareleri birleştiriyor.

3- Yanlışsız Işığı Yakalayın

Doğru ışığı yakalamak işin en kıymetli noktası diyebiliriz. Çekeceğimiz nesneyi (insan, hayvan, bitki vs..) ekrana oturtmak ve görsel açıdan estetik oluşturmak kadraja giren makus kısımları almamak çok kıymetli. Gündüz ve gece çekimlerinde ışık kaynağının direkt görmek yerine kaynağı ardımıza alarak fotoğraf çekmek daha pak kareler elde etmeyi sağlar.

Telefonunuzun kamera ayarlarından ızgara görünümünü açıp çekim yapmak, kadraj yapma konusunda size yardımcı olur.

4- Daha Net Fotoğraflar

En kıymetli hususlardan biri, fotoğrafın net ve pak olmasıdır. Netlik ayarını manuel olarak yaparsanız, istediğiniz noktaya vurgu yapabilirsiniz. Farklı netleme denemeleri yaparak ise kadraj bilginizi geliştirebilirsiniz.

5- Yanlışsız Çekim Mod’larını Kullanmak

Her telefon kamerasının farklı çekim modları bulunuyor. Gece modu, Pro Mod, Portre modu ve öbürleri.. Fakat, hepsinin kullanım yeri ve vakti farklıdır. Gece çekim yapacağınız vakit öncelikle gece modunu kullanmanız gerekiyor.

Gece çekim yaparken en kıymetli ögelerden biri çekim sırasında telefonunuzun titrememesi. Gece modunda pozlama müddeti 2 sn. civarında olduğu için telefonu bu müddet boyunca hiç oynatmamak gerekiyor. Bir öteki özellik, tek çekim modu, en âlâ fotoğrafı ve görüntüleri size toplu olarak sunmaya yardımcı olur. Bu mod kullanılarak yapılan çekimlerin yanı sıra yapay zeka ile güçlendirilmiş çekim modu da farklı alternatifleri denemenizi sağlıyor.

Pro modunda çekim yaparken ise tüm ayarlara istediğiniz üzere müdahale edebiliyorsunuz. Pro modda çekilen karelere, bilgisayar üzerinden dokunuşlar yaparak, renklere ve dokulara daha hakim olunabiliyor.

Gece çekimlerinde İSO ayarı çok yüksek olursa, gren (kumlama) yapma ihtimali yükseliyor. O yüzden İSO ayarının gece çekimlerinde 400’ü aşmaması daha pak bir manzara almamızı sağlıyor.

Öte yandan Shutter speed ayarı otomatik olabilir lakin, 1/90 – 1/15 ortası kıymetler de daha uygun görseller çekmeniz için kâfi olacaktır. Shutter Speed ayarı 4 saniye olursa, tripod kullanımı vazgeçilmez hale geliyor.

Samsung Galaxy S22, S22+ ve S22 Ultra’nın Portre Modu ve Gelişmiş Süratli Çekim Modu

Galaxy S22, S22+ ve S22 Ultra’nın çekim modlarına ek yeni ‘Portre Modu’, evcil hayvan tüylerinin art plana karışmasını önlemeye yardımcı oluyor. Sempatik dostlarımızın en yeterli fotoğraflarının çekilmesine imkan tanıyor. Ayrıyeten, ‘Gelişmiş Süratli Çekim‘ özelliği de kıymetli anların görüntüsünü süratlice çekebilmeye fırsat sunuyor.

6- Zamanlayıcı ve Tripod Kullanımı

Gece çekimlerinde en büyük problemlerden biri gündüz çekimleri üzere süratli yapmak istememiz. El titremeleri, uzun pozlamalarda fotoğrafta bozulmalar yaşatabiliyor. Bunun önüne geçmek için Tripod kullanmamız gerekiyor. Hatta birtakım durumlarda telefonunuzda yer alan zamanlayıcıyı açmak da güzel bir alternatif olabiliyor. Zira telefona dokunduğumuz sırada telefon titriyor ve çekim titreyerek başladığı için fotoğrafımız başlarken bitmiş oluyor. O yüzden telefonda da zamanlayıcıyı açıp çekmek en güzel sonucu almamıza imkan sağlıyor.

Galaxy S22 Tek Çekim Modu

2, 5 ve 10 saniye seçeneklerinden 5 saniye en ülkü olanıdır. Galaxy S22 serisinde kullanıcılar, ‘Tek Çekim Modu’ ile 20 saniyeye kadar hareketli manzaralar çekilebiliyor. Yapay zeka (AI), çekim mühletinden itibaren 3 ile 10 saniye içinde farklı tipte fotoğraf ve görüntüleri tek bir çekim ile görüntüleyebilme imkanı sunuyor. Tek Çekim Modu’nda ayrıyeten, 30 saniyeye kadar görüntüler çekilebiliyor ve bu görüntü farklı çeşitlerde kullanıcılara sunulabiliyor. Yapay zeka takviyesiyle en düzgün kareler tespit edilip, o anların fotoğrafları, kısa görüntüleri, farklı alternatiflerle görüntünün içerisinden imajlar alıp kaydedebiliyor.

7- Fotoğraf Düzenleme

İşin en değerli kısmı ise sunum. Çok hoş bir fotoğrafı çok fazla edit yaparak inanılmaz makus hallere sokabiliriz. Fotoğraf çekmeye yeni başlayan bireylerin çok edit yapmanın fotoğrafı daha yeterli yaptığına inanması en büyük sorunu oluşturuyor.

Renklere ve ışığa yerinde müdahaleler hayat kurtarır. Ayrıyeten, her fotoğrafın bir ölçü sertliğe gereksinimi vardır. Fotoğraflarınıza yaratıcı renk efektleri ya da zevkinize nazaran şablonlar ekleyebileceğiniz birçok farklı fotoğraf düzenleme uygulaması mevcut. Bunun yanında telefonunuzun kendi düzenleme kısmını kullanıp gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Kadraj, renk, doku, hatta nesne silme özelliği ile size alternatifli bir düzenleme aracı olabilir.

Fotoğraflar: Ahmet Erdem