Samsung Galaxy A33 İnceleme

Samsung’un Galaxy A orta sınıf akıllı telefon serisi, bu yıl da yeni modellere kavuştu ve gelen güncellemeler serinin başarısı için epeyce memnunluk verici. Bunlardan bugün Galaxy A33 modeline yakından bakacağız, artıları ve eksileri neler konuşacağız; daha sonraki kısımlarda ise Galaxy A53 modelini mercek altına alacağız. Şu an Galaxy A33, piyasada 5 bin 600 TL fiyatla bulunabiliyorken, Galaxy A53 ise 7 bin 300 TL, şimdi bize ulaşmamış olan Galaxy A73 de 9 bin TL bandında fiyatla satın alınabiliyor. Ortalarında işlemci, ekran ve kamera noktasında temel farklıklar olduğu da esasen sır değil. Bu işin farklı bir noktası, biz artık Galaxy A33 5G modeline bakalım. Burada da selef modele, yani Galaxy A32’yi nazaran kıymetli güncellemeler var.

Öncelikle Galaxy A33, eski modele nazaran daha ince ve hafif profilli bir telefon. Ekran çözünürlüğü ve tazeleme suratı yükseltilmiş. İşlemcisi yenilenmiş, suya karşı muhafazalı bir yapıya kavuşturulmuş ve stereo hoparlörlere terfi ettirilmiş. Kameraların ise temel olarak tıpkı olduğunu, lakin burada da hoş revizelere gidildiğini söyleyebiliriz. Eski modele nazaran kıymetli farklar bu halde.

Samsung Galaxy A33 Tasarımı Nasıl?

Tasarımını yakından incelediğimizde Galaxy A33’ün ziyadesiyle kompakt bir telefon olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Art yüzey plastik, baştan söyleyelim. Lakin mat materyal kaplı siyah renkli kasasıyla çok güzel görünüyor, elde de âlâ hissettiriyor. Telefonun illa cam olmasını istemiyorsanız bizce keyifli olursunuz.

Galaxy A32’den daha hafif ve daha ince tasarlanan telefonun suya karşı dayanıklılık kazandırılmış olması ziyadesiyle sevindirici. IP67 sertifikasına sahip telefon ve böylece 1 metreye kadar suya 30 dakika boyunca dayanabiliyor. Böylelikle bırakın üzerine sıvı döküldü telaşı, suya düşürseniz de sorun yok.

Öte yandan stereo hoparlörlerin olması da beğendiğimiz öteki yanı. Ses performansı da pek uygun düzeyde bu ortada. Mutlu kalacaksınızdır.

Telefona önden baktığımızda, kenar çerçevelerinin çok ince olmadığını, lakin rahatsız edecek kadar da kalın tasarlanmadığını görüyoruz. Muhafaza olarak Gorilla Glass 5’in bulunduğu ekranın üzerinde damla çentikli kamera yer alırken, parmak izi okuyucu da ekranın altına entegre olarak yerleştirilmiş. Bu sensörün de gereğince büyük, süratli ve emniyetli olduğunu söyleyelim.

Telefonun art yüzünde kamera bloğunun, Samsung’un yeni seri anlayışına uygun olarak kabartmalı bir blok halinde bütün formda yer aldığını görüyoruz. Altta da Samsung logusu bir öteki ayrıntı.

Samsung Galaxy A33 Ekran Özellikleri

Galaxy A33’ün ekranı, 1080p çözünürlüğe sahip Super AMOLED panelden oluşuyor ve 90Hz’e kadar tazeleme suratı dayanağı sunuyor. Böylelikle yeni trend olan akıcı ekran tecrübesi sunan telefonlar kervanında yeni bir oyuncu oluyor Galaxy A33. Ekran çözünürlüğü 1080p ve 411 ppi piksel yoğunluğu ile 20:9 ekran en-boy oranıyla çok güzel görünüyor. Ekran boyutu da bu ortada 6.4 inç düzeyinde.

Samsgun’un telefonlarındaki Muhteşem AMOLED ekran başarısı Galaxy A33’te de tekrarlanıyor. Ziyadesiyle parlak bir ekran; uyarlanabilir parlaklık modunda 728 nit parlaklığa erişebiliyor. Renk doğruluğu konusunda da pek başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ekran konusunda en ufak kuşkunuz olmasın, canlı renkler alacak ve baktığınız imajdan mutlu kalacaksınız.

Ekranda yer alan işletim sistemine geldiğimizde de burada Android 12 işletim sisteminin temel alındığı Samsung’un One UI 4.1 kombinasyonunun bulunduğunu görüyoruz. Böylelikle, şirketin amiral gemisi Galaxy S22 serisiyle yazılım konusunda eş bir model olduğunu söyleyebiliriz. Kaldı ki esasen Galaxy A serisini hoş yapan ve tercih edilmesinin en değerli sebeplerinden biri , orta sınıfta amiral gemisi tecrübesi sunmaya çaba eden modellere mesken sahipliği yapması; Galayx A33 de bu işi kitabına uygun biçimde yapıyor.

Samsung Galaxy A33 Performansı Nasıl?

Telefonun teknik tarafına ve performansa ait notlarımıza gelelim. Galaxy A33’te Samsung’un yeni Exynos 1280 yonga seti kullanılmış. Bu işlemci Galaxy A53 modelinde kullanılanla tıpkı. Yani işlemci performansı bakımından 2 telefon ortasında sınıf farkı yok. Selef modelde ise Dimensity 720 işlemci yer alıyordu. Exynos 1280’e olan güncelleme, daha güçlü bir işlemci ve daha uygun GPU ile hem sürat hem grafik manasında değerli bir kazanım olmuş.

Exynos 1280, Samsung’un 5 nm üretim sürecine sahip bir işlemci. 8 çekirdekli yapıda. Bunlardan 2’si 2.4 GHz saat suratına sahip Cortex-A78 çekirdeğinden oluşuyor. Başka 6 çekirdek ise verimlilik odaklı olarak 2.0 GHz saat suratına sahip Cortex-A55. İşlemciye bağlı olarak GPU da Mali-G68’e güncellenmiş. Son olarak Exynos 1280’in 5G takviyesine sahip olduğunu ve böylelikle ülkemize 5G gelirse, bu telefonla 5G taşınabilir ağlara bağlanabileceğinizi söyleyelim.

Galaxy A33, Galaxy A32’den besbelli halde süratli. Telefon performans bakımından Galaxy A53 ile muadil olurken, realme 9’u ve hatta geçtiğimiz günlerde incelediğimiz Xiaomi Redmi Note 11 Pro’yu da sentetik testlerimiz sonucunda geride bırakmayı başardı ki, Galaxy A33’ün fiyat olarak Note 11 Pro’dan yaklaşık 3 bin TL daha ucuz olduğunu söylemek lazım. Doğal ki Note 11 Pro da daha yüksek kamera çözünürlüğü içeriyordu, lakin çıkış noktanız fiyat/performans ise, Galaxy A33 bu manada daha güzel seçenek diyebiliriz.

Gerek işlemci gerek grafik performansı ile günlük hayatta süratli, isteğe seri yanıt veren bir telefon olan Galaxy A33’ü, performansı sürdürebilirlik konusunda da uygun bulduk. CPU testinde yüzde 75, GPU testinde ise yüzde 99 kararlılık gösteren telefon, ayrıyeten uzun soluklu kullanımda çok ısınmamasıyla da bilhassa bu telefonda oyun oynayacaklar için hoş seçenek. Yani hülasa genel olarak kıymetlendirecek olursak, sınıfı ve fiyatı için performans açısından çok istikrarlı bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz Galaxy A33 için.

Samsung Galaxy A33 Pil Ömrü Ne Kadar?

Pil konusuna geldiğimizde, telefonda kullanılan bataryanın 5000 mAh düzeyinde olması, günlük kullanımda elinizi rahatlatacak. Her ne kadar Galaxy A32’den bu yana kapasite olarak yol kat edilmemiş olsa da, işlemcinin değişmesi ve artık süratli şarjı desteklemesi Galaxy A33’ün pil manasında daha avantajlı olduğunu gösteriyor ki bu sonuçlara da yansıyor aslında.

100 saati aşkın dayanım gösterebilen telefon, tek şarjla 30 saatlik konuşma tecrübesi, 14 saat kadar web dolaşımı ve 18 saat kadar da video oynatabiliyor. Elbette bunlar tek tek sonuçlar. Günlük kullanım noktasında karışık kullanım senaryosunda ise günü rahat çıkartabiliyorsunuz. Kullandığımız yaklaşık 1 aylık dönemde pil konusunda problem veren bir durumla karşılaşmadık. Güç tasarruf modlarını kullanarak süreyi elbette uzatabiliyorsunuz. Öte yandan Galaxy A33’te 25W süratli şarj desteği olması da telefonu eskisine göre daha süratli şarj edebileceğinizi gösteriyor.

Galaxy A32’te 15W şarj desteği vardı. Fakat burada şöyle bir sorununuz olabilir. Galaxy A33’ün kutusundan şarj adaptörü çıkmadığı için, bu süratte şarj etmeniz için farklı olarak satın almanız gerekecek ya da kendi şarj adaptörünüzle şarj edeceksiniz. Bu da şarj mühletini uzatabilir. Ancak Galaxy A33’ü 25W’lık şarj aygıtıyla şarj ederseniz, yarım saatte telefonun bataryasının yarısı dolabiliyor. Tam kapasite şarj olması ise 1 saat 15 dakikayı alıyor.

Samsung Galaxy A33 Kamera Yetenekleri Neler?

Galaxy A33, kamera konusunda Galaxy A32 ile çabucak hemen birebir yapıda. Aslında kamera bloğunun yerleşiminde de pek farklılık yok. Özellik bakımından da çok aman aman bir güncelleme yapılmamış, lakin hoş dokunuşlar var. Mesela Galaxy A33’ün ana kamerasına OIS desteği eklenmiş. Bu çok yerinde bir güncelleme olurken, ön kameraya da 4K görüntü desteği eklenmiş.

Galaxy A33’te artta 4 kamera mevcut. Ana kameramız 48 MP OIS destekli olurken, onu 8 MP ultra geniş, 5 MP makro ve 2 MP derinlik kamerası izliyor. Ön kamera ise 13 MP lensten oluşuyor. Artık kameraları daha yakından tanıyalım.

Telefonun ana kamerası, 0.8 mikrometre ve 26 mm’lik f/1.8 diyafram açıklığına sahip Sony IMX 582 lensten oluşuyor. Bilhassa orta sınıf telefonlarda OIS görmek epeyce ender. O nedenle Samsung’un Galaxy A33’e OIS dayanağını ek etmiş olması ayrıyeten sevindirici. Bu ortada faz algılamalı otomatik odaklamanın desteklendiğini de söyleyelim.

Ana kamera ile 48 MP çekim yapmak istediğinizde, kamera arayüzündeki üst bardan 48 MP moda geçmeniz gerekiyor. Aksi halde telefon 12 MP çekim yapıyor.

Ultra geniş açılı kamera 8 MP Sony IMX 355 lense sahip. 1.12 mikrometre piksel aralığına sahip olan bu lens, 13 mm f/2.2 diyaframlı olarak yer alıyor.

Makro kameramız da 5 MP GalaxyCore GC5035 sensörü kullanıyor ve 4cm’de sabitleniyor. Yani makro çekim yapacağınızda bu aralığı yakalamanız elzem.

Derinlik sensörü de portre çekimlerinde, bokeh efekti yaratacak 2 MP GalaxyCore modülünden oluşuyor.

Selfie kamerası da yeniden Sony’nin IMX 258 sensörüne dayanıyor. 26 mm’lik f/2.2 lensin ardına oturan bu kamera, 4K çözünürlükte 30 kare görüntü kaydı imkanı tanıyor.

Fotoğraf örnekleri ise nitekim hoş görünüyor. Daha detaylı fotoğraflar çekmek istediğinizde 48 MP moda alıyorsunuz fakat olağan modda yapacağınız çekimler de varlıklı ayrıntı ve canlı renklere konut sahipliği yapıyor. Bilhassa gün içinde çekilen fotoğrafların orta sınıf için eksiksiz olduğunu söyleyebiliriz. Ziyadesiyle detaylı, güzel kontrast ve güzel bir dinamik aralık yakalayan kameralardan bilhassa ana kamera ve ultra geniş açılı olanı beğendik. Makro fotoğraflarda ise 4cm kuralını kavramak biraz vakit alıyor. Sabit odaklamaya alıştığınızda ise canlı renkli hoş sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Portre fotoğraflarda da ise derinlik sensörü çok yeterli çalışıyor. Bahis ayrımını yeterli yapabilen kamera, art plan bulanıklığını çok uygun halde işleyebiliyor. Böylelikle DSLR gibisi portre fotoğrafları çekebiliyorsunuz. Toplumsal medya paylaşımları için Galaxy A33’ün ziyadesiyle ülkü olduğunu düşünüyoruz. Gibisi mevzu selfie kamerası için de geçerli.

Bu ortada telefonda pek olağan ki bir gece modu da mevcut. Bilhassa düşük ışıkta fotoğraf çekeceğinizde gece modunu açmanız daha düzgün bir manzara elde etmenizde size yardımcı olacaktır.

Sonuç

Evet, sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, Galaxy A33’ün sadece Galaxy A32’ye kıyasla çok başarılı bir güncelleme değil, birebir vakitte kendi kategorisindeki yeni modellere nazaran de çok taraflı ve güçlü bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz. Telefonun öne çıkan pek çok noktası var. Suya karşı sağlam yapıda olması, şahane ekranı ve bunun 90 Hz takviyesi içermesi, sınıfına nazaran güçlü donanımı, pilinin yeterli gitmesi ve kamera yapısıyla kayda kıymet ölçüde yeterli fotoğraf ve görüntü kalitesi sunması kıymetli avantajları. Fiyatı da sınıfı için bizce ülkü. Ha, kutusundan şarj aleti çıksa ve 3.5 mm kulaklık girişi de tarihe karışmasa daha güzel olurmuş doğrusu. Fakat bu da artık bahtın cilvesi diyelim.