Plastik Sektörünün Dahilde İşleme’ye İlgisi Büyük

Türk Plastik kesiminde ihracata hazırlanan firmalar için “Plastik Dalı İhracatında Dâhilde Sürece Rejimi ve Uygulamaları” başlıklı toplantı, kesim temsilcilerinin ağır ilgisine sahne oldu.

Ege Plastik Sanayicileri Derneği (EGEPLASDER) ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin ortak tertibi ile düzenlenen toplantıda Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Kimya Eserleri ve Özel İhracat Dairesi Şube Müdürü Alper Erdil ve Akdeniz Chemson Kimya A.Ş İthalat ve Teşvik Uygulama Uzmanı Dilek Özdalı konuşmacı olarak yer aldı.

// “TÜRK BÜROKRASİSİNİN ŞAPKA ÇIKARILACAK BAŞARISI”

Toplantı hakkında değerlendirmelerde bulunan EGEPLASDER İdare Konseyi Lideri ve Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Lider Yardımcısı Şener Gençer; Avrupa’nın 2’inci, dünyanın 7’inci büyük üretim gücü olan Türk Plastik dalında firmaların mevcut iç pazar durumunun yarattığı olumsuz tesirleri asgariye indirmek gayesiyle ihracat kabiliyetlerini geliştirmek istediklerini vurguladı.

Üretim ölçekleri ne olursa ihracat yapan firmaların yararlandıkları enstrümanların başında Dâhilde Sürece Rejimi (DİR) geldiğini anımsatan Gençer, 17 yılı geride bırakan DİR sisteminin, Türk kamu idaresi ve bürokrasisinin şapka çıkarılacak bir muvaffakiyet hikayesi olduğunu tabir etti.

Kobi’lerin ihracata açılan kapısının DİR olduğunu, hammaddede yüzde 85 oranında ithalata bağımlı olan Plastik dalında DİR’in ayrıyeten ehemmiyet kazandığına dikkat çeken Şener Gençer, şu değerlendirmeyi yaptı:

“YERLİ ÜRETİCİDEN DE DİR İLE HAMMADDE ALMAK MÜMKÜN.”

“Dâhilde Sürece Rejimi, 2005 yılından bugüne yürürlükte olan, dijital kanallarda son derece süratli ve verimli biçimde işleyen, ihracata odaklanan firmalarımıza büyük kolaylıklar sunan bir sistemdir. Derneğimize üye olsun ya da olmasın kesimimizde faaliyet gösteren firma temsilcilerimizden; DİR sisteminin finansal operasyonlarda nasıl kullanılacağı, işletmelere hangi vergisel avantajları sağladığı vb mevzularda ağır sorular almaktaydık. Bu maksatla Ege İhracatçı Birlikleri ile el ele vererek Plastik kesimimizde Dâhilde Sürece Rejimi’nin nasıl kullanılacağı ve hangi yararları sağlayacağı konusunda toplantı düzenleme kararı aldık. DİR sanılanın bilakis yalnızca ihracat emelli hammadde ithalatına odaklanan bir sistem değil. İhracat yapacaksanız, yerli üreticilerden de önemli vergi avantajları ile eser satın alarak üretip ihraç etmek mümkün. DİR’in operasyonel idaresi konusunda bilgilerini bizlerle paylaşan uzmanlarımıza ve Ege İhracatçı Birlikleri’mize çok teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı