Okulda üzerine demir kapı düşen Kadir Efe için 130 bin TL tazminat kararı

İzmir’in Torbalı ilçesinde, arkadaşlarıyla okul bahçesinde oynarken üzerine demir kapı düşmesiyle çapraz bağları kopan ve olay nedeniyle ruhsal sıkıntılar yaşayan Kadir Efe Çakar’ın (16) ailesinin Ulusal Eğitim Bakanlığı’na (MEB) isimli yardım talebiyle açtığı tazminat davalarında karar çıktı.

Danıştay, MEB tarafından aileye 130 bin TL manevi tazminat ödenmesine, 185 bin TL maddi tazminat için ise tekrar karar verilmesine hükmetti.

Olay, 3 Ekim 2013’te Torbalı Ticaret Odası 80’inci Yıl İlköğretim Okulu’nun bahçesinde meydana geldi. O tarihte 1’inci sınıf öğrencisi olan ve arkadaşlarıyla teneffüste oynayan Kadir Efe Çakar’ın üzerine, çoğunlukla kantine gelen eserlerin içeriye girişi için kullanılan demir kapı düştü. Hastaneye kaldırılan Çakar’ın sağ diz ön çapraz bağları koptu.

PSİKOLOJİK TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Uzun müddet koltuk değnekleriyle yürümek zorunda kalan Kadir Efe, olayın akabinde ruhsal sıkıntılar da yaşamaya başladı. Ortadan geçen 9 yıla karşın şu an aksayarak yürüyen ve bacağında meydana gelen hasarın giderilmesi için 18 yaşında ameliyat olması gerektiği belirtilen Kadir Efe, bir yandan da psikolojik tedavi almayı sürdürüyor.

Kadir Efe’nin ailesi ise olayın akabinde avukatları Volkan Çakır aracılığıyla hem Cumhuriyet Savcılığı’na hata duyurusunda bulundu hem de MEB’e İzmir 5’inci Yönetim Mahkemesi’nde maddi ve manevi tazminat istemiyle dava açtı.

İLK DERECE MAHKEMEDE 245 BİN TL TAZMİNATA HÜKMEDİLMİŞTİ

İzmir 5’inci Yönetim Mahkemesi, dava kapsamında uzman raporu istedi. Uzman raporunda, demir kapının montajının inançsız olması nedeniyle sonradan güçlendirilmesine karşın sağlam olmadığı belirtildi. Kazanın öğrencilerin iki kanatlı kapının deforme olan tel örgülerine tutunarak kapıda sallanması sonucu meydana geldiğine de raporda yer verildi.

Raporda, yönetimin bu durumlara karşın, rastgele bir önlem almaması nedeniyle yüzde 80 kusurlu olduğunun tespit edildiği belirtildi. Mahkeme, 23 Şubat 2018’de verdiği kararda, davalı yönetimin muhafaza, nezaret ve kontrol yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmemesi nedeniyle olayın gerçekleştiğini belirtip, toplamda 185 bin TL maddi tazminata hükmetti.

Ayrıca, duydukları acı ve ızdırabı kısmen de olsa karşılayabilmek hedefiyle, olayın meydana geliş formu, tarihi, kusurun niteliği, oranı, Kadir Efe’nin toplumsal durumu ve güzelleşme mümkünlüğü da dikkate alınarak, baba Enis, anne Mediha ve çocukları Kadir Efe Çakar’ın her biri için 20 bin TL, toplamda 60 bin TL manevi tazminata hükmedildi. Böylelikle, MEB’in toplamda 245 bin TL tazminat ödemesine karar verildi.

ÜST MAHKEMEDE MADDİ TAZMİNAT İPTAL EDİLMİŞTİ

Karara itiraz edilmesiyle İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi 6’ncı İdari Dava Dairesi belgeyi tekrar inceledi. Bölge Yönetim Mahkemesince maddi tazminata gerek olmadığı belirtilip, Kadir Efe için 50, anne ve baba için ise 40’ar bin TL olmak üzere toplamda 130 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Kararda, denildi.

MADDİ TAZMİNATIN İPTALİ BOZULDU

Karara her iki tarafın itirazı üzerine, belge Danıştay 8’inci Dairesi’ne gitti. Belgeyi tekrar inceleyen Danıştay, İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi 6’ncı İdari Dava Dairesi’nin 130 bin TL’lik manevi tazminat kararı onarken, maddi tazminatın iptal edilmesine dair kararı bozdu.

Verilen kararda, maddi tazminat istikametinden yine bir karar verilmesine hükmedilirken, evrak, İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi 6’ncı İdari Dava Dairesi’ne gönderildi.