NASA, Mars bulutlarını incelemek için halktan yardım istiyor. Peki ama bu nasıl olacak?

Mars’ın yüzeyi kayalık ve çorak olabilir fakat gezegenin gökyüzündeki bulutlar, geçmişi hakkında birtakım fikirler verebiliyor. NASA’nın yeni Cloudspotting on Mars (CoM – Mars’ta Bulut Bulmak) projesi, ajans Mars’ın artık çok ince olan atmosferine ne olduğunu incelerken halkın da bu araştırmanın modülü olmasına imkan tanıyor.

CoM projesi, sıradan insanların NASA’ya Mars’ın atmosferinin geçmişinde neler olduğunu anlaması için yardımcı olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Mars’taki jeolojik ispatlar, şu anda çorak olan gezegenin geçmişte çok sayıda ırmağa ve geniş göllere sahip olduğunu gösteriyor ve bu da bilim insanlarının geçmişte gezegenin atmosferinin çok daha kalın olduğunu düşünmesine sebep oluyor.

NASA, şu anda Mars’ın atmosferinin Dünya’nın atmosferinin yalnızca yüzde biri kalınlığında olduğunu iddia ediyor lakin bilim insanları bunun sebebini bilmiyor. CoM projesi ile 2005 yılında fırlatılan Mars Reconnaissance Orbiter’ın (Mars Müşahede Yörünge Aracı) 16 yılı aşan bir süreyi kapsayan bilgilerine halkın erişimi olacak ve NASA, bu proje ile kamunun Mars meteorolojisini öğrenmesini sağlarken NASA dışındaki bilim insanlarının da atmosferin evriminin sebeplerine ışık tutmasına yardımcı olacağını umuyor.

Proje ilginiz çektiyse, tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz…