MUSTAFA YENEROĞLU: ‘Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı istifa etmeli, Şentop sessizliğini bozmalı’

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Yeneroğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi kıymetlendirdi. 17 Haziran Cuma günü Saab Cafe’de gerçekleşen olaylara, Dezenformasyon ve Basın Kanun Teklifi’ne, Cemaat Vakıfları Seçim Yönetmeliği’ne değinen Yeneroğlu şu tabirleri kullandı:

‘DEVA güçlendikçe demokrasi alan kazanacak’

“Tüm gücümüzle, büyük bir özveriyle kamu gücünü otoriter eğilimlerine araç kılan devasa bir yapıyla çaba ediyoruz. Enseyi karartmak yok. Karanlığın en koyu anı, aydınlığa en yakın olduğu vakittir. İşte o denli bir vakitte yaşıyoruz. Işık gelince karanlık yok olur. DEVA Partisi güçlendikçe de otoriterlik yer kaybedecek, demokrasi ise alan kazanacak.”

‘Sayın Şentop’u Meclis’in prestijini muhafazaya çağırıyorum’

“Milletvekilliği vazifesi; yasama çalışması yapmak, milleti temsil etmek ve kimsesizlerin kimsesi olmaktır. Hukuku ayaklar altına alan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni aşağılayan Emniyet Genel Müdürü ve İçişleri Bakanı’nın istifa etmesi gerekir. Meclis Lideri Sayın Mustafa Şentop da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin prestijini müdafaaya ve yasama organına yönelik bu ağır hücum karşısında sessizliğini bozmaya çağırıyorum.”

‘Kurumsal ırkçılık daha ironik bir biçimde ortaya konulamazdı’

“Ankara’nın göbeğinde, Kızılay’da, Afrika yemekleri sunan SAAB Cafe Restoran’ın tabela asma merasimine polisler ırkçı saiklerle müdahale ettiler. SAAB Kafe’nin tabelasına ise müsaade verilmedi ve zorla büsbütün beyaza boyatıldı. Siyahilere karşı kurumsal ırkçılığın daha ironik bir halde ortaya konulması mümkün olamazdı.”

‘Göç Yönetimi haklı olsaydı polis Medipol Hastanelerine, RoyalMaxx Otellerine tabela baskını yapardı’

“Göç Yönetimi Başkanlığı’nın dayandığını söylediği TSE standardı sırf ‘kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik’ bir standart. Yani kamu kurum ve kuruluşları istisnalar dışında yabancı sözlü tabelalar kullanamaz. Lakin özel hukuk bireylerini bağlayan bir durum yok. Esasen bu türlü bir durum olsa polis de bu işte yetkili olsa birinci yapması gereken Medipol Hastanelerine ve RoyalMaxx otellerine tabela baskını düzenleyip birebir mafyavari tavrı Sıhhat Bakanına ve Turizm Bakanına karşı da uygulamak. Nasıl büyük bir skandalla karşı karşıya olduğumuzu buradan anlayın.”

‘Dezenformasyonun hükümdarını yapan şahsen iktidarın kendisi’

‘Dezenformasyon Kanun Teklifi milletin dayanağını kaybetmiş iktidarın seçime hazırlığının bir kesimidir. Tüm basın, iktidarın pençesine alınmak isteniyor. Basın kartını görünüşte özerk, özünde irtibat başkanlığının denetimindeki bir kurul verecek. Bu kurul da kimin gazeteci olup kimin gazeteci olmadığına karar verecek. Teklifin en değerli hususu, ‘dezenformasyon suçu’ maddesi… Hata büsbütün muğlak içerikli. İktidara nazaran; onların güzeline gitmeyen her yorum, her haber aldatıcı ve esasen dezenformasyon. Dezenformasyonun hükümdarını yapan şahsen iktidarın kendisi.”

‘128 milyarı çok aştık, 180 milyar dolar nerede?’

“Gerçekleri tersyüz etmesi için içi boşaltılan ve herkesin bildiği gerçekleri manipüle eden TÜİK’in açıkladığı istatistiklere inanan bir Allah’ın kulu kaldı mı? Ancak vatandaşa sorunca herkes fakirlikten, işsizlikten şikâyet ediyor. Yap-işlet-devret ihalelerinin ihale bedelleri ve koşulları nelerdir? 128 milyarı çok aştık, 180 Milyar dolar nerededir? İktidar hiçbir bahiste milletimizi bilgilendirmiyor. Bilgi olmayan yerde de her türlü yorum ve haber kolaylıkla aldatıcı bilgi kılıfına sokularak hata haline getirilebilecektir.”

‘Seçim yönetmeliği, gayrimüslim cemaatlerin özerkliğine imkân sağlanmalıydı’

“Gayrimüslim cemaatlerin özel durumları dikkate alınarak, hazırlanacak seçim yönetmeliğinin bu cemaatlerin özerkliğine imkân sağlayacak formda düzenlenmesi gerekmekteydi. Vakfın, müdürlükten yetki dokümanı almadan seçim yapamayacak olması nedeniyle seçimlerin kolluk tarzlarından ‘izin usulü’ne tâbi tutulduğu görülmekte. Olması gereken, vakıfların seçim sürecinde özgür bırakılması ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün sırf seçimlerde usulsüzlük olması halinde itiraz mercii olarak devreye girmesidir. Bir öteki problem seçim etrafları ile ilgili. İstanbul’daki gayrimüslim cemaat vakıflarının seçim etraflarında, milletvekili seçim etraflarının temel alınması ve istisna öngörülmemesi yanılgılı olmuştur. İstanbul’daki vakıfların, tercihleri halinde seçim etraflarının tüm İstanbul olmasına imkân verilmelidir. Hastanesi olan vakıfların, Sıhhat Bakanlığı’nın onayının alınacağı ve ileride yayınlanacak olan yeni bir yönetmeliğe tâbi tutulmalarını da hakikat bulmuyoruz. Hastaneler, sıhhat hizmetleri istikametinden esasen Sıhhat Bakanlığı’nın kontrolüne tâbiler. O vakit farklı bir yönetmelik öngörülmesinin mantığı nedir?”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı