Miçotakis’ten Türkiye’ye mesaj: Erdoğan ile buluşmalı ve konuşmalıyız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan devlet televizyonu ERT’e verdiği röportajda, Türkiye ile bağlantılar ve başka dış siyaset hususlarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, misyonu müddetince Türk-Yunan ilgilerinde çok sayıda dalgalanmaya şahit olduğunu tabir ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mart’ta İstanbul’da yaptığı görüşme için, “Erdoğan ile görüşmem sahiden yeterli bir havada geçti. Ben de anlaştığımız üzere, gerginliği bir kenara bırakıp, iki ülke ortasındaki müspet gündeme odaklanabileceğimizi bekliyordum” formunda konuştu.

‘TÜRKİYE İLE PAYLAŞAMADIĞIMIZ BİR SORUN OLAMAZ’

Kiryakos Miçotakis, Türkiye ve Türk halkı ile kalıcı, âlâ ve dostça komşuluk bağları kurmayı dört gözle beklediğini belirterek “Türkiye ve Türkiye halkı ile bir meselemiz olamaz” dedi.

Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan ortasında ‘sahada’ değil, ‘söylemde’ büyük bir gerginlik olduğuna işaret ederek, Yunan halkının ulusal sorunlara ait güç vakitlerde kenetlenmiş olacağını savundu.

Miçotakis, Erdoğan ile tekrar görüşme ihtimaline ilişkin “Tabiatıyla bir orta buluşacağız. Buluşmalı ve konuşmalıyız” tabirini kullandı.

‘YAYILMACI REVİZYONİZME KARŞIYIZ’

Kiryakos Miçotakis, Rusya-Ukrayna Savaşı‘na da değinerek, “Yaşadığımız vaktin gereği, diğer periyotların imparatorluk fantezilerinin husus edildiği yayılmacı bir revizyonizm karşısında nasıl yanıt vereceğimizdir” diye konuştu.

Miçotakis, Ukrayna’ya silah göndermenin Yunanistan’ın savunma gücünü olumsuz etkilemeyeceğini tabir etti.