MEXT, Dünya Devleri ile Birlikte Silikon Vadisi’nde Türkiye’yi Temsil Etti

MESS Teknoloji Merkezi MEXT grubu, dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play tarafından düzenlenen Silicon Valley Start-up etkinliğinde, özel davetle yerini aldı. MEXT, global teknoloji devlerinin buluşma yeri olan Silikon Vadisi’nde, ülkemizden ve bölgemizden tek teknoloji merkezi olarak, Plug and Play, Microsoft ve Google ile bir ortaya geldi.

PayPal ve DropBox üzere 35 Unicorn’u bölüme kazandıran ve dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu olan Plug and Play, bir start-up aktifliği olan Silicon Valley Expo’yu 14-16 Haziran 2022 tarihlerinde düzenledi. San Francisco’da bulunan Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen aktiflikte 250’den fazla start-up sunum yaptı. Türkiye’yi MEXT’in temsil ettiği tertipte, Plug and Play CEO’su ve kurucusu Saeed Amidi, MEXT takımını özel olarak ağırladı.

Plug and Play, yılda 60’tan fazla hızlandırma programı düzenliyor. Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip Dropbox, PayPal, Hippo, Honey, Rappi, N26 üzere şirketlerin unicorn olmasını sağlayan Plug and Play, toplam 7 milyar dolarlık yatırım fonuna sahip. Platformun global teşebbüs havuzunda 40 binin üzerinde teşebbüs bulunuyor.

Plug and Play İstanbul Ofisi, MESS ile Türk endüstrisinin hizmetinde

Başta üyeleri olmak üzere tüm paydaşlarına yarar sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren MESS, Türk iktisadının rekabet gücüne katkı sunma amacıyla global iş ağını her geçen gün genişletiyor. Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan dünyanın en büyük açık inovasyon ve girişimcilik platformu Plug and Play, Türkiye’de MESS Teknoloji Merkezi MEXT’te girişimcilere rehberlik etmeye devam ediyor.

“İşimiz dönüşüm, rotamız gelecek” telaffuzunu rehber edinerek, geleceğin teknolojilerini ve ülkenin yararına olan tüm yenilikleri öğrenmeye, desteklemeye devam edeceklerini söz eden MESS İdare Konseyi Lideri Özgür Burak Akkol, “MESS olarak, tüm dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmekle kalmıyor, onları ülkemiz ve endüstrimiz ile buluşturmak için canla başla çalışıyoruz. Yerli girişimcilerimize yeni pazar ve yatırım bulma imkanı sağlamak, yabancı teşebbüsleri üyelerimizle tanıştırmak, en değerli gayelerimizden biri. Bu amaçla, dünya devi Plug and Play ile başlattığımız iş birliği sayesinde, 20 ülkede 400’den fazla kurumsal ortağı olan Plug and Play’in tüm ekosistemi, İstanbul ofisimizde Türk endüstrisine hizmet ediyor. Üyelerimiz, Plug and Play’in gelişmiş teşebbüs ağına fiyatsız olarak erişebiliyor, dünyanın her yerinden start-up’lar ile buluşabiliyor. Türkiye’de kurucu partneri olduğumuz Plug and Play İstanbul Ofisi tarafından bugüne kadar düzenlenen buluşmalara binlerce kişi katıldı. Üyelerimizin öncelikli inovasyon gereksinimleri göz önünde bulundurularak yüzlerce teşebbüs MEXT tarafından değerlendirildi; seçilenler üyelerimiz ile bir ortaya getirildi, projeler geliştirildi. Bu husustaki çalışmalarımız, büyüyerek devam edecek. ” diyor.

MEXT grubu, ziyaretleri sırasında, Plug and Play CEO ve kurucusu Saeed Amidi konut sahipliğinde global teknoloji ekosisteminin devleri ve öncüleriyle bir ortaya geldi. Microsoft’un Silikon Vadisi’nde yeni açtığı Teknoloji Merkezi’ni ve yerleşkesini de ziyaret eden MEXT takımı, ülkemizden bu tesisi ziyaret eden birinci grup oldu. Silikon Vadisi’ndeki ziyaretler esnasında Google ile yapay zekanın endüstrideki uygulama alanlarına yönelik proje ve iş birliği fırsatları için birinci adımlar atıldı. Ayrıyeten, Breakthrough Energy ve Iconiq üzere değerli teşebbüs sermayesi fonları zirve idare takımları ile, ülkemize yönelik yatırım fırsatları ve endüstrimizin ikiz dönüşümüne hizmet edecek iş birlikleri değerlendirildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı