‘Kocanızı Nasıl Öldürürsünüz?’ başlıklı makalenin yazarı kocasını öldürmekten hapse giriyor

ABD’nin Oregon eyaletinde mahkeme, “Kocanızı Nasıl Öldürürsünüz?” başlıklı bir makale yazan aşk kitapları muharriri Nancy Crampton Brophy’yi kocasını öldürmek hatasından ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırdı.

71 yaşındaki Crampton Brophy geçtiğimiz ay ikinci derece cinayetten hatalı bulunmuştu.

Mahkeme heyeti, Nancy Crampton Brophy’nin 2018 yılında 26 yıllık kocasını 1,5 milyon dolarlık hayat sigortasına el koymak niyetiyle öldürdüğüne hükmetmişti

Daniel Brophy, Oregon Tadım Enstitüsü’nde şeflik ve eğitmenlik yapıyordu. Haziran 2018’de enstitünün mutfağında iki el ateşle vurulmuş olarak bulunmuştu.

Tutkulu aşk ve tansiyon romanları yazan ve kitaplarını kendisi basan Nancy Crampton Brophy’nin çalışmaları ortasında Yanlış Koca (The Wrong Husband) ve Yanlış Aşık (The Wrong Lover) isimli novellalar da vardı.

‘HEPİMİZ CİNAYET İŞLEYEBİLİRİZ’

Crampton Brophy’nin davası, cinayetten yıllar evvel “Kocanızı Nasıl Öldürürsünüz?” başlıklı bir makale yazmış olduğunun anlaşılması üzerine medyanın ilgisini çekti.

Yazar makalede “Cinayet hakkında bildiğim bir şey varsa o da gereğince köşeye sıkıştırıldığında hepimizin bunu yapabilecek olmasıdır” diyordu.

Bir kişinin kocasını öldürmesinin yolları olarak silahla ya da bıçakla taarruz, zehirleme ya da kiralık katil tutma üzere formülleri sıralayan muharrir, “Aslında insanları hakikaten öldürmektense ölmelerini dilemek daha kolay” yorumunda bulunuyor ve ekliyordu:

“Cinayet şayet beni özgür kılacaksa, mahpusta bir dakika bile geçirmek istemem”

Mahkemenin hâkimi kelam konusu makalenin yıllar evvel yazıldığını hatırlatmış, hasebiyle bir ispat olarak heyete sunulamayacağına hükmetmişti.

Savcılık makamının ise aslında makalenin metnine çok gereksinimi kalmamıştı. Savcılık Crampton Brody’nin kocasını öldürmek için gerekli motivasyona ve araçlara sahip olduğunu ileri sürdü.

Ayrıca kocasının öldürüldüğü sıralarda, cinayetin gerçekleştiği enstitü binasına giriş ve çıkışını gösteren sokak kamerası kayıtları da mahkemeye sunuldu.

Polis her ne kadar cinayet silahını bulamamış olsa da Nancy Crampton Brophy’nin tıpkı tip bir silahı satın almış olduğu da kanıtlandı.

Mahkemede kendini savunan Crampton Brophy, kocasının öldürüldüğü güne dair hafıza kaybı yaşadığını ileri sürdü. Lakin enstitü yakınlarında dolaşan kuşkulu kişinin kendisi olduğunu inkâr etmedi.

12 kişilik heyet heyeti, Crampton Brophy’yi ikinci derece cinayetten hatalı buldu ve ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırdı.

Yazarın avukatları mahkeme kararını temyize götüreceklerini açıkladılar.

Nancy Crampton Brophy’nin 25 yıl mahpus yattıktan sonra aftan yararlanması kelam konusu olabilecek.