Kızılbük koyundaki dinamit faciası durmuyor: ‘Ölüm orucuna çıkacağız dediler’

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler mevkiinde bulunan Kızılbük Koyu’nda 30 yıl evvel başlatılan ve sonrasında Sinpaş GYO’ya devredilen otel-devre mülk projesi, gelen reaksiyonlara karşın inşaata devam ediyor. Marmaris Kent Kurulu Avukatı Dilek Alper, Cumhuriyet‘ten Rabia Azra Sözcü’ye konuşarak en büyük reaksiyonun Marmaris halkı tarafından geldiğini ve vatandaşların “Gerekirse vefat orucu tutacağız” dediğini aktardı.

SİNPAŞ GYO‘nun inşaat faaliyetlerine yönelik ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptalini istediklerini söyleyen Alper, davanın bir sonraki duruşmasının 5 Temmuz’da görüleceğini söyledi. Alper kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Milli parklar halka kapatılıyor, kıyılarda olmaması gereken yapılaşmalar yapılıyor diye bas bas bağırdık. En sonunda kamuoyu ‘imdat’ çığlıklarımıza yetişti. Eksperlerimiz bahse bahis olan alanda ‘ÇED raporunun gerekli olduğu’ istikametinde görüş bildirdiler. Mahkemenin de bu eksper raporlarına nazaran davamızı kabul etmesini bekliyoruz. Bağımsız yargıya ve halkımıza güveniyoruz.”

“VERİLEN BU MÜSAADELER HASTALIKLI”

“Bunun hatalısı kanunları yönetmelikleri uygulamayan belediye, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve valilik… Kızılbük’ün sorumlusu bunlardır. Firma müsaade alıyor lakin asıl problem müsaadenin verilmesinde. Dinamit patlatılmasına yönelik verilen müsaade ‘hastalıklı’, kanunlara karşıt ve yasal olmayan bir müsaade. Dinamitler halka ilişkin olan kıyılarda, ulusal park içerisinde patlatıldı. Sorumluların kendi kıyılarına sahip çıkması, sorumluların da derhal bu kusurdan dönmesi gerekiyor.”

“HALK ‘ÖLÜM ORUCUNA BAŞLAYALIM’ DEDİ”

“İçmelerde yaşayanlar dahii o büyük kapasite artışından, iş makineleri ve kamyonlardan çok rahatsızlar. ‘Yolu kapatma aksiyonu yapalım’, ‘ölüm orucuna başlayalım’ dediler. Bu kadar büyük bir rahatsızlık var. Burası bir turizm bölgesi. Yıllardır Mayıs ayında inşaat yasağı başlar, Eylül’e kadar devam eder. Fakat bu yıl inşaat yasağının mühletini hazirana aldılar. Turizm bölgelerine gelir kaynağı olan turizm mi öndedir yoksa rant mı? Burada rant öne çıktı.

3 yıldır pandemiden ötürü zati esnaf kan ağlıyor, bir de inşaat yasağı kararından ötürü uygunca makus oldu. Yerli yahut yabancı bir turist geldiğinde bu etraf kirliliği, inşaat, kamyon sesleri beğenilen mu olucak sizce? Türkiye inşaat alanı diyecek.”

“ÜZERİMİZDE KIRMIZI BULUTLAR DOLAŞIYOR”

“Dinamit nedeniyle bir ceza kesildi oraya lakin hala devam edip ‘cezası neyse öderiz’ diyorlar. Bizim tabiatımız ceza verilince geri gelecek bir şey değil ki. Doğu küstüğünde gidecek. İnanın üzerimizde patlatılan dinamitlerden ötürü kıpkırmızı bulutlar dolaşıyor.”