Kemer’in İlk Müzesinin Projesi Son Aşamaya Geldi

Türkiye’nin en kıymetli turizm lokomotifleri ortasında yer alan Kemer’de yapılması planlanan etnoğrafya müzesinin proje çalışmaları son etaba geldi.
Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu ve lokal tarihçi Ramazan Kar, Kemer Liman Caddesi’ndeki eski jandarma karakol binasını müzeye dönüştürmek için daha evvel birinci adımı atmış ve binada incelemelerde bulunmuştu.
Kemer’in birinci etnoğrafya müzesi olma özelliği taşıyacak olan müzenin projesi son evreye geldi. Kemer Belediye Lider Yardımcısı Baki Yalın, DAD Mimari Tasarım Onarım Danışmanlık Hizmetleri’nden proje müellifi Derya Ak Tepecik ve Kemer Belediyesi Kültür Müdürlüğü çalışanları, belediye mimarları bir toplantı yaptı.
Toplantıda, müzenin projesi hakkında fikir alışverişinde bulunularak, projeye son hali verildi. Projedeki son düzeltmelerin akabinde üretim ihalesine çıkılacağı belirtildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, Kemer’in birinci müzesi için daha evvel adım attıklarını söyledi.
Eski jandarma karakol binasını müzeye dönüştürmek için çalışma başlattıklarını hatırlatan Belediye Lideri Topaloğlu, müzeyi eski Antalya konutlarının mimarisine uygun olarak yapacaklarını tabir etti.
Başkan Topaloğlu, proje çalışmalarında son etaba gelindiğine değinerek, “Projede son düzenlemelerden sonra ihaleye çıkılacak ve müzenin üretim kademesine geçilecek. Mahallî tarihçimiz Ramazan Kar’ın elinde Kemer’e ilişkin çok sayıda miras niteliğinde eserler mevcut. Bunları Ramazan Kar’ın da takviyesiyle müzede sergileyeceğiz. Burası Kemer’in kent belliği olacak. Ramazan Kar’a dayanakları için çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Kemer yöresinde evvelce halkın kullandığı mesken eşyaları, tarım aletleri, eski yaşantılara ilişkin nesneler, eski fotoğraflar üzere yapıtların sergileneceği müze, vatandaşların ve ilçeye gelen yerli ve yabancı konukların cazibe merkezi haline gelecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı