James Webb Uzay Teleskobu, uzun zamandır beklenen ilk gerçek görüntüleri Dünya’ya göndermeye hazır

Şu ana kadar uzaya fırlatılan en büyük, en kıymetli ve en karmaşık gözlemevi olan James Webb Uzay Teleskobu (JWST) heyecanlı fırlatılışından altı ay sonra, yakaladığı birinci düzgün imajlar 12 Temmuz’da yayınlayacak.

Hubble’ın muvaffakiyetinin üzerine çıkmayı hedefleyen JWST, başka tüm teleskoplara nazaran vakitte çok daha geriye bakabilecek. Birincil bilim gayelerine yıllar öncesinde karar verildi, lakin vazifenin gerisindeki beyinler, birinci tam renkli manzaraların konusunu saklı tuttu. Fakat herkes için akıllara sakinlik verebileceği söyleniyor.

Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde (STSc) JWST proje bilimcisi Klaus Pontoppidan, “Webb’in birinci imajları ve bilgileri için gayelerimiz hem teleskopun güçlü araçlarını sergilemek hem de gelecek bilim misyonunun önizlemesini yapmaktır” diyor.

Teleskopun ana vazifesi, birinci galaksilerin doğuşuna ışık tutmak için vakitte geriye bakarak kozmosun derinliklerine ulaşmak formunda tanımlanıyor. Ayrıyeten, potansiyel olarak ömür barındırıp barındıramayacaklarını belirlemek için atmosferlerini inceleyerek uzak ötegezegenleri tanımlamayabileceği de umuluyor.

JWST’nin birinci olarak neye bakması gerektiğine karar verme süreci beş yıldır devam ediyor. 2017 yılında, JWST için birinci gayelerin yıldız oluşum sürecine, Jüpiter ve uydularına, ötegezegenlerin etrafındaki atmosferlere ve kuasarlar olarak bilinen devasa kara deliklerin etrafındaki çok ısınmış bölgelerin incelenmesine bakmak olarak açıklandı. Bunların JWST’nin birinci maksatları ortasında olmasından ötürü önümüzdeki ay yayınlanacak birinci manzaralarda bunlardan birinin yer alacağını iddia edebiliriz, lakin hangisinin seçilebileceğine dair bir bilgi yok.

Görüntüler 12 Temmuz’da 10:30 EDT’de yayınlanacak ve bu yayını bu bağlantı yahut NASA’nın Facebook, Twitter, YouTube üzere çeşitli toplumsal medya platformları aracılığıyla canlı olarak izleyebileceğiz.

14 yıllık uzun gecikmelerin akabinde, JWST 2021 Noel Günü’nde uzaya fırlatıldı. Ocak 2022’nin sonlarına kadar sonuncu varış noktasına, yani Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzaklıktaki ikinci Lagrange Noktası olan L2’ye ulaşırken, sonraki birkaç ayı kendi araç dizisini dağıtmak, kalibre etmek ve test etmek için geçirdi.

Teleskobun optiklerinin beklentileri karşıladığını ve hatta aştığını gösteren birinci test imgeleri aslında yayınlandı. Yakında, bu emeğin birinci meyvelerini ve JWST’nin tüm potansiyelini görme imkanımız olacak.

Ancak misyondaki araştırmacılar bile bile dahil olmak üzere hiç kimse, JWST’nin gerçek misyonunun başlangıcı olacak bu imgelerin görsel olarak nasıl görüneceğinden emin değil.