“İş’te Psikososyal Güvenlik” projesi kapsamında Zonguldak’ta maden işçilerini konu alan belgesel çekiliyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İşyeri Tabipleri Derneği ile bir arada yürüttüğü, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Maden Bölümünde Çalışanların Psikososyal Risklerinin Kıymetlendirilmesi ve Önlenmesine Yönelik İşyeri Doktorlarının Kapasitesini Geliştirme Projesi” kapsamında maden emekçilerini husus alan bir belgesel projesi de hayata geçiriliyor. Madencilik dalındaki psikososyal riskler konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen belgeselin çekimlerine Zonguldak’ta başlandı

İş’te Psikososyal Güvenlik projesi, Zonguldak havzasında madenciliğin tabiatı gereği güç çalışma koşullarına sahip olan maden emekçilerinin hangi psikososyal risklerle karşı karşıya olduklarının tahlil edilmesi, bu risklere karşı desteklenmesi ve psikososyal olarak inançta çalışabilmesi için iş yeri tabiplerinin geliştirilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında Türkiye genelinde tüm kesimlerde farkındalık yaratma gayesiyle araştırma niteliğinde bir belgesel de hayata geçiriliyor. Bu emel doğrultusunda gerçekleştirilen açık ihale sonucunda belgeselin çekimleri Kontra Sinema Üretim Tic. Ltd. Şti. tarafından yürütülüyor.

Belgesel takımı hazırlıklar ve çekim için Zonguldak’taydı. Öncelikle Zonguldak Maden Müzesi ve TTK Eğitim Ocağını ziyaret eden takım, Onur Sefer’in yönetmenliğinde Zonguldak havzasında belgeselin çekimlerine başladı.

Çekimlerden evvel İstanbul Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Yüksek Lisans Programı Yöneticisi Doç. Dr İdil Işık ile Proje Yöneticisi Dr. Şafak Öz Aktepe, belgesel grubuna saha çalışmasında eşlik etti. Saha çalışmalarını Zonguldak’ta sürdüren proje takımından Örgütsel Psikoloji Uzmanı Faruk Ceylan ise Zonguldak’taki proje paydaşlarının da işbirliği ile sürece takviye oldu.

Belgesel, maden dalındaki psikososyal tehlikeler ve bu tehlikelerle bağlı risklere, madencilik bölümünden başlayarak tüm bölümlerde psikososyal güvenliğin nasıl yaygınlaştırılabileceğine, madenciliğin Zonguldak havzası için manasına, Zonguldak havzasında sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal cinsiyet hususlarına değinecek. Bu bahisler çerçevesinde belgesel kapsamında maden mühendisleri, iş yeri doktorları, iş güvenliği uzmanları üzere meslek kümeleri, Çatalağzı Engelliler Derneği, maden personelleri ve yakınları ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirildi. Çekimlerinde Karaelmas Maden Şehitleri Müzesi, Kozlu kurumu ve çeşitli özel işletmeler ile MFA Maske Fabrikası üzere yerlere yer veren belgeselin Temmuz 2022 tarihinde tamamlanması öngörülüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı