İşte LEGO’nun 90 Yıllık Yolculuğu

LEGO Group, daima olarak oyun oynamanın yeni yollarını yaratırken, 90 yılda emeli hiç değişmedi: Çocukların geleceğini oyun yoluyla inşa etmek ve hayal güçleri ile yaratıcılıklarını harekete geçirmek. Aslında, birebir renkteki altı adet 2×4 birbirine geçmeli LEGO üretim kesimi, 915 milyondan fazla farklı formda birleştirilebiliyor. Bu da dünyanın her yerindeki LEGO tutkunlarının en büyük mutluluğu!

LEGO’nun 90 yıllık yolculuğu

Tam 90 yıl evvel Danimarkalı bir marangoz, Danimarka’nın Billund kentindeki atölyesinde bir dizi küçük tahta oyuncak tasarladı. Birinci koleksiyonunda otomobilleri, uçakları ve yoyoları içeren 36 mütevazı kesim vardı ve hepsi o bölgedeki çocukların dünyayı öğrenmelerine yardımcı olmak için itinayla tasarlanmıştı. Ancak Danimarkalı marangoz Ole Kirk Kristiansen’in 90 yıl evvel bugün yani 1932’de bilemeyeceği şey, LEGO Group’un dünyanın en büyük oyuncak şirketlerinden biri olacağı ve her yıl milyonlarca çocuğa birbirleriyle oynamaları için ilham vereceğiydi. Ole’nin cümbüşe ve yüksek kaliteli oyuncaklara olan tutkusu yıllar geçse de onun en büyük mirası olarak tesirini sürdürmeye devam etti. Aslında “LEGO”, “İyi Oyna” manasına gelen iki Danca “Leg ve Godt” sözlerinden geliyor.

Ole’nin birinci ahşap oyuncağını yapmasından yirmi altı yıl sonra oğlu Godtfred, sonsuz sayıda yaratıcı imal imkanları sunan, bugün bildiğimiz birbirine geçmeli LEGO® üretim modülünün patentini aldı. Ana renklerdeki birkaç kolay üretim modülünden hareketle, mütevazı tek bir üretim modülü 18.000’den fazla LEGO eserinin temelini oluşturdu. Hatta THE LEGO MOVIE™’ile bir Hollywood sinemasına ilham oldu. Bu kadarla da sonlu kalmadı; çocukların LEGO® MINDSTORMS®, robotik ve kodlama hakkında bilgi edinmelerine yardımcı oldu ve 180’den fazla görüntü oyununda saatlerce süren dijital maceraya ilham verdi.

Oyunun Gücü

LEGO Uygun Oyna Araştırması’nın 2022 sonuçlarına nazaran, oyun yalnızca cümbüş ile ilgili değil, birebir vakitte çocukluk yıllarında kaydedilen gelişim, memnunluk ve tüm aile için kendini âlâ hissetme halinin de ayrılmaz bir modülü.

LEGO Group, 2022 LEGO Güzel Oyna Araştırması için 30’dan fazla ülkede 55.000’den fazla ebeveyn ve çocukla online anket gerçekleştirdi ve sonuçlara nazaran neredeyse tüm ebeveynler, oyun oynamanın çocukların yaratıcılıklarını (%93), bağlantı yeteneklerini (%92), sorun çözme hünerlerini (%92) ve itimat hislerini (%91) güçlendirdiğini düşündüklerini söylüyor. Çocuklar oyun oynarken, süratle değişen dünyada başarılı olmalarına yardımcı olacak hünerler geliştirirler. Fakat en kıymetlisi, neredeyse tüm çocuklar ailece oyun oynamanın kendilerini keyifli ettiğini (%97), rahatlamalarına yardımcı olduğunu, başlarını okuldan uzaklaştırdığını (%95) ve hatta oyunun kendileri için en sevdikleri öğrenme yolu olduğunu söylüyor.

LEGO bir aile markası

Oyun yalnızca çocuklar için değil. Birlikte oynamak tüm aileyi daha memnun eder, daha güçlü aile bağları kurar ve ebeveynlerin %95’ine nazaran onların kendilerini güzel hissetme hallerini artırır. Her 5 ebeveynden 4’ü (%85), ailelerinin LEGO üretim kesimleriyle oynadıklarında daha memnun olduklarını söylüyor.

Aile pahaları her vakit, Ole’nin birinci oyuncaklarını yapmaya başladığı ve bugün genel merkezi hala Danimarka, Billund’da bulunan LEGO Group’un kalbinde yer aldı. Bugün bile LEGO, Kjeld Kirk Kristiansen’in dümeni kendi oğlu Thomas Kirk Kristiansen’e devrettiği Ole’nin ailesine ilişkin.

“Büyük büyükbabam 90 yıl evvel şirketi kurduğunda, oyunun çocukların hayatlarını değiştirebileceğini fark etti – oyun aileleri bir ortaya getiriyor ve çocukların potansiyellerine ulaşmalarını sağlayacak maharetler geliştirmelerine yardımcı oluyor” diyor LEGO Group Lideri Thomas Kirk Kristiansen ve ekliyor: “Onun yalnızca küçük bir atölyesi vardı, lakin başka yandan mümkün olduğunca çok sayıda çocuğun oyunun getirdiği yararları deneyimleyebilmesini sağlamak üzere bir ideali de vardı. “1932, 2022 yahut 100. yıl dönümümüzü kutlayacağımız 2032’de olsun, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar tüm ailelerin düzgün oynamalarına yardımcı olarak bu mirası sürdürmeye çalışıyoruz.”

Bir aile markası olarak LEGO, Türkiye’de de çok sevilen bir marka. Hem pazar potansiyeli olarak hem de oyunun çocuklarda ve LEGO tutkunu yetişkinlerde ortaya koyduğu gücü göz önüne alarak, LEGO aşkının tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de güçlü olduğunu söylemek mümkün. O denli ki son bir yılda Türkiye’de satılan LEGO kutularının toplam yüksekliği, Galata Kulesi’nin 2000 katına eşit. İşte Türkiye’deki LEGO aşkının devasa gücü!

LEGO Hakkında Eğlenceli Bilgiler:

● Yalnızca en uygunu gereğince âlâ olabilir – Ole’nin sloganı hala kalite ve güvenlik için çıtayı belirliyor. Çocukların en sevdiği oyuncağı olmaya dayanıp dayanamayacaklarını denetim etmek için LEGO imal modülleri, çocuklarla buluşmadan evvel düşürülüyor, eziliyor, ısıtılıyor ve yapay ter ve tükürük ile test ediliyor. Hatta yağlı parmakların tesirini test etmek için yağ bile kullanılıyor.

● Eksiksiz Kavrama – Her LEGO imal modülü, LEGO dizaynlarını bir ortada tutan eksiksiz bir “kavrama gücü” sağlamak için bir kıl genişliği kadar (5 my/0,005 mm) hassas bir doğrulukla kalıplanıyor.

● Kalıcı bir dönüm noktası – LEGO üretim kesimi, 1999’da – yani birinci sefer tasarlanmasından 40 yıl sonra – Yüzyılın Oyuncağı seçildi.

● LEGO kesimi şablonu – Bugün bildiğimiz LEGO imal modülünün tasarımı 1958’den beri birebir kaldı, yani 60 yıl evvel üretilen kesimler bugün yapılanlara uyuyor.

● Bir model değişikliği – 2030 yılına kadar, tasarımı değiştirmeden ya da kalite yahut güvenlikten ödün vermeden tüm temel LEGO eserlerini daha sürdürülebilir gereçlerden yapmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilir kaynaklı şeker kamışından yapılmış yaklaşık 150 LEGO imal kesimi ve 2021’de geri dönüştürülmüş PET plastik şişelerden üretilmiş bir prototip LEGO kesimi görücüye çıktı.

● Küçük eller için büyük üretim kesimleri – LEGO® DUPLO®, küçük çocukların yaratıcı bir formda oynamasına yardımcı olmak için 1969’da tanıtıldı – DUPLO üretim kesimleri, tüm boyutlarıyla LEGO üretim modüllerinin iki katı boyutunda.

● Harika ahenk – LEGO Oyun Sistemi içindeki tüm yapıların birbirleriyle uyumlu olmasını sağlamak için her LEGO Minifigürü, saçları yahut rastgele bir şapkası yahut aksesuarı olmadan 4 LEGO imal modülü uzunluğunda üretiliyor.

Daha parlak bir gelecek inşa etmek

Geçtiğimiz 90 yıl, oyunun tüm çocuklar için ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Bu nedenle, LEGO Group’un kar hisselerinin yüzde 25’i LEGO Foundation’a gidiyor ve dezavantajlı durumda olanlar ile krizlerden etkilenenler de dahil milyonlarca çocuğa oynama ve öğrenme talihi veriyor. Geçen yıl LEGO Foundation, dünyanın dört bir yanındaki çocukların oyun yoluyla potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için 440 milyon ABD dolarının üzerinde bir taahhütte bulundu.

Basın bülteninden derlenmiştir.