HyperX Cloud Alpha Wireless İnceleme

Elimize geçen kimi eserler bazen nitekim uygun hissettirebiliyor ve günlük hayatımızı renklendirebiliyor. HyperX Cloud Alpha Wireless da tam olarak bu türlü bir eser oldu. Bir müddettir bu kulaklık konuğumuz, lakin ağır tempodan ve inceleme noktasındaki yol haritamızdan ötürü bir türlü kutusunu açıp da inceleme fırsatı bulamamıştık. Açıkçası çok yazık etmişiz. Lakin geçtiğimiz hafta kutusundan çıkartabildik ve başımıza taktığımız an nitekim de başımız rahat etti. HyperX’i zati bilenler bilir, marka eserlerindeki yüksek kalitede gereç kullanımıyla öne çıkarken, öte yandan eserlerinin performansı da zati oyuncular tarafından yakinen biliniyor. Cloud Alpha Wireless da bunları karşılayan bir kulaklık olmuş. Evet, kablosuz bir kulaklık tipi ve sanıyorum ki en çarpıcı özelliği tam 300 saate kadar pil ömrü sunması. Yani yaklaşık 12.5 gün boyunca kullanılabiliyor. Biz 1 haftadır ekran başında olduğumuz mühlet içinde çoklukla müzik ve oyun noktalarında kullandık ve hala şarjı bitmedi. Bu manada hakikaten de takdiri hak edecek bir kulaklık olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece bu değil, az evvel de söylediğimiz üzere gereç kalitesi ve konforlu dizaynıyla da epey tesirli bir kulaklık olmuş Cloud Alpha Wireless. Her şeyden evvel çok derli toplu bir imajı var ve başınıza taktığınızda sarmalayıcı bir tesir bıraktığı üzere birebir vakitte çok da rahat hissettiriyor. Kulaklığın yükü mikrofonsuz kullandığınızda 322 gram, mikrofonla da 325 grama ulaşıyor ki bunun, bu düzey bir kulaklık için pek hafif olduğunu söyleyebiliriz. Kırmızı kulak askıları alüminyum, kulak kapakları sert plastikten oluşan Cloud Alpha Wireless’ın kulak yastıkları da hafızalı köpükten yapılmış. Köprünün üzerinde de işlemeli deri gereç kullanılırken, etrafındaki dikişler ise buram buram kalite kokan ayrıntılar oluyor. Nitekim dizaynıyla hem yeterli bulduğumuz hem de çok konforlu olduğunu düşündüğümüz bir model olmuş.

Cloud Alpha Wireless, kablosuz bir kulaklık seti. Kutusundan çıkan USB dongle ile haberleşiyor. Rastgele bir heyetime falan gereksinimi yok. Ancak derseniz ki ben daha fazla özelleştirme istiyorum, o vakit HyperX NGENUITY yazılımını indirerek buradan ekolayzır ayarlarını yapabilirsiniz. Kolay kurulumdan devam edelim: Kulaklığı açıyor, USB dongle’ı bilgisayarınıza takıyorsunuz ve böylelikle kolay kolay bağlanıyor. Fakat maalesef kulaklığın Bluetooth temas dayanağı yok. Olsa şahane olurmuş, lakin HyperX bunu farklı modellerinde sunuyor; Cloud Alpha Wireless’ta ise sırf dongle yolunu seçmiş. Tıpkı biçimde 3.5 mm kulaklık kontağı da bulunmuyor. Neyse ki, Cloud Alpha Wireless PC’nin yanı sıra PlayStation 5 ile de uyumlu yapıda. USB Dongle’ı PC’ye olduğu üzere PlayStation 5’e taktığınızda da tıpkı randımanda performans alabiliyorsunuz ki her 2 formda de kullanma fırsatı bulduk. Sonuç nitekim de etkileyici.

Cloud Alpha Wireless, performans konusunda epeyce başarılı bir eser. Bunda, kulaklığı tasarlarken izlenen HyperX Dual Chamber dizaynının tesiri büyük. 50 mm’lik dinamik neodymium mıknatıslı şoförler, çift odacıklı şoför sistemini kullanıyor. Böylelikle seste netlik sağlanırken, yüksek, orta düzey ve bas sesler ayrışıyor ve istikrarı âlâ tutuluyor. İşin teknik tarafını bir kenara bırakacak olursak, bu tasarım biçimi pratikte düzgün sonuç veriyor. Hem PC hem PlayStation 5 oyunları sırasında kullandığımız Cloud Alpha Wireless, nitekim de kendinizi atmosfere kaptırmanız için kâfi ortamı yaratıyor. PC’de Valorant ve CS:GO’da denedik. Bu noktada çıkartılabilir mikrofonunu da işin içine katarsak, sesli irtibatta elinizi rahat olacak. Çift taraflı kutup nizamını temel alan ve gürültü engelleme dayanağına sahip olan mikrofon sesiniz sıfır bozulma ile karşı tarafa iletiyor; yani sesiniz filtrelenmiş yahut boğuk çıkmıyor. Bu ortada bu mikrofonun Discord ve TeamSpeak sertifikalı olduğunu da belirtelim. Kullanmadığınız durumlarda çıkartılabilmesi de pek beğenilen, böylelikle kıssa odaklı oyun oynadığınızda olduğu üzere müzik ya da sinema izlediğiniz durumlarda da kulaklık pek tok bir manzaraya kavuşuyor.

Ses performansına dönecek olursak, rekabete dayalı ekip tabanlı oyunlarda bu kulaklıkta yarar sağlayacağınızı düşünüyoruz. PC’nin yanı sıra PlayStation 5’te oynadığımız Ghost of Tsushima’nın multiplayer kısmında da değerlendirdik, öte yandan öykü kısmında da yol aldık. Sesle atmosfer yaratma konusunda sahiden çok başarılı bulduk. Bilhassa tabiat olayları, ses efektleri ve bunun yanı sıra müzikle bir arada sizi oyunun içine sokmayı başarıyor. Bunda Cloud Alpha Wireless’te yer alan DTS HeaphoneX Spatial Audio dayanağının rolü büyük. Böylelikle yalnızca oyunlarda değil, öte yandan sinema ve müzik sırasında da ziyadesiyle keyif alıyorsunuz. Bu 3’lü için rahatlıkla tercih edilebilir bir model olmuş nitekim.

Ses izolasyonu konusuna da değinecek olursak, sağlanan pasif ses izolasyonunun ziyadesiyle tesirli olduğunu söyleyebiliriz. Kulaklığı başınıza takıp da rastgele bir ses açmadığınız vakit bile sağlanan ses izolasyonunu fark edebiliyorsunuz.

Sonuç

Sonuç olarak kıymetlendirecek olursak, Cloud Alpha Wireless’ın hakikaten de HyperX’in tüm deneyimini konuşturduğu bir eser olduğunu söyleyebiliriz. Şahane konforlu yapısı sayesinde uzun soluklu kullanılabilir, gereç kalitesiyle de yıllarca sağlam duracaktır. Bilhassa 300 saate dayanan pil ömrünü bitirmek için bayağı çabalamanız gerekecek. Ses performansıyla da zati takdiri hak ediyor. Bu manada sahiden âlâ bir kablosuz kulaklık satın almak isteyen oyun severler Cloud Alpha Wireless ile pek şad olacaklardır diye düşünüyoruz.

Advertorial