Huobi Global: Web2’den Web3’e Dönüşüm Hız Kazandı

Yılın konusu “Metaverse”, blok zinciri bölümünün dışında bile tartışmaların odak noktası haline geldi. Lakin, global çapta dikkat çeken yalnızca metaverse değil, teknolojinin ve risk sermayesi alanlarının dikkatini çeken öteki bir kavram var. Bölümün önde gelen firmaları, bu konseptin gelişinin mevcut ekonomik ve toplumsal operasyon modellerini büsbütün değiştirebileceğine ve dijital iktisatta yeni bir çağın sinyalini vereceğine inanıyor. Pekala nedir bu konsept? Basitçe söylemek gerekirse, İnternet’in üçüncü jenerasyonu olan Web3.

Web1’den Web3’e: Evrimsel Yolculuk

1980’lerin sonunda World Wide Web kullanıma sunulduğunda, portal web sitelerinin tek içerik sağlayıcısı olduğu Web1 çağına girildi. Web1, en yaygın olarak, kullanıcıların içerik oluşturma konusunda neredeyse hiçbir kelam hakkı ve katkısı olmadığı, web sitelerinin sunduklarını yalnızca okuduğu ya da izlediği bir periyot olarak bilinir.

21. yüzyılın başlarında toplumsal medya kavramının ve Facebook üzere platformların ortaya çıktığı periyotlarda internet kullanıcılarının kendi içeriklerini oluşturabilmeleri, yükleyebilmeleri ve paylaşabilmeleri internete çok daha fazla derinlik kattı. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin (UGC) doğuşu, bugün bildiğimiz formuyla internet olan Web2 çağının başlangıcı oldu. Fakat Web2 toplumsal medya platformları ve web siteleri, merkezileştirilmiş çalışma modlarıyla, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin mutlak mülkiyeti konusunda tenkitlerle karşı karşıya kaldı.

Ortaya merkezi olmayan sistemlerin üzerine inşa edildiği altyapı olan blok zinciri çıktı. Blok zinciri teknolojisinin son yıllardaki güçlü büyümesiyle birlikte, internetin evrimindeki bir sonraki kademe olan Web3 ufukta beliriyor. Web3, içerik oluşturucuların internetin ve faaliyet gösterdikleri çevrimiçi toplulukların gelişimi ile ilgili olarak daha fazla hak ve karar verme fırsatı elde ettiği, kullanıcı yetkilendirme çağı olarak lanse ediliyor.

Henüz Web3’ün birinci günleri ve tam potansiyeli şimdi fark edilmemiş olsa da beklentiler umut verici. Blok zinciri tabanlı projelerin elde ettiği muvaffakiyet, blok zincirin topluma sağladığı muazzam yararların bir delili ve merkezi olmayan sistemlerin bariz bir formda merkezi sistemlerle birlikte yer aldığı, özerk ve daha akıllı bir sistemin yolunu açtığı bir geleceğe işaret ediyor.

Web2’den Web3’e – Huobi’nin Vizyonu

Blok zinciri alanında öncü olan Huobi Küresel, 2013’teki lansmanından bu yana kullanıcıları için katma paha sağlamaya kendini adamış tam teşekküllü bir platforma dönüştü.

Huobi Küresel CFO’su Lily Zhang, “Kullanıcıların taleplerini dinliyor, daha evvel düşünülmemiş olanı dikkate alıyor ve kullanıcılarımızın faydasına yenilikler yapıyoruz. Platformumuzda çok sayıda yüksek kaliteli varlık ve Web3 içeriğimiz var, lakin burada durmayacağız. Toplumsal iletileşme uygulamalarının dünya çapındaki beşerler için Web2 hayat biçimi haline gelmesi üzere, insanların Web3 hayat üsluplarının ayrılmaz bir kesimi olmayı hedefliyoruz” dedi.

Huobi, dünyanın önde gelen Web3 blok zinciri olmayı hedefleyen yeni bir açık zincir olan Cube Chain’e de yatırım yaptı. Huobi, Web3’ün dünyayı dönüştürmenin eşiğinde olduğuna ve Cube Chain üzere merkezi olmayan açık zincirlerin omurgasını oluşturacağına inanıyor.

Huobi, Web3 altyapısını hızlandırıyor

Web3 dünyasının temel yapı taşı olan blok zincir kesimi emekleme periyodundan daha yeni çıkıyor. Altyapı projeleri tabiatı gereği uzun vadeli olma eğiliminde ve üç ana açıdan zorluklar gözlemlenmekte:

İlk olarak, uygulama katmanına olan talep çok süratli artıyor. Örneğin, Ethereum, üst katman uygulamalarının bilgi ve etkileşim taleplerini üstlenmekte zorlanıyor ve parçalama teknolojisi şimdi tam olarak gerçekleştirilmedi. İkinci olarak, karşılaşılan teknik zorluklar şimdi teknik gruplar tarafından tam olarak karşılanamadı. Üçüncü olarak, mevzuat ve finansman zorlukları üzere dış faktörler, gelecek vaat eden projelerin karşısında duruyor.

Sayısız zorluğa karşın, zk, modüler açık zincir ve öbür genişleme planları üzere blok zinciri yeni doruklara taşımayı vaat eden, birçok yenilikçi teknik muvaffakiyet elde edildi. Bölümün önde gelen kripto varlık borsalarından biri olan Huobi, çeşitli takviye biçimleri aracılığıyla tüm bölümün teknolojik inovasyonda gelişmesine öncülük etmeye kararlı. Huobi, OptimismPBC, zkSync ve öteki yüksek kaliteli Katman 2 programlarına yatırım yaptı ve bu acil sıkıntıları çözmek için yüksek potansiyele sahip proje takımlarında faal bir ortak rolü üstleniyor.

Web3 kullanıcı kimliği sistemi

Merkezi Olmayan Kimlikler (DID), Web3 sakinleri için bir tanımlama sistemi. DID’ler birden fazla kimliğe karşılık gelebilir ve zincir üzerinde data birikimini desteklemek için toplumsal ağlar ve oyunlar dahil olmak üzere öbür uygulamalar gerektirebilir. An itibariyle Huobi, DID oluşturmada değerli ilerleme kaydetti, yaklaşık 700.000 Huobi kullanıcısı DID aldı. 2022 yılında, DID kullanıcılarına daha fazla Web3 uygulama senaryosu sağlamak için, toplumsal ağların ve NFT’lerin ağ geçidi olarak kullanıldığını görebiliriz.

Web3 iktisadına giriş

Dokuz yıllık bir kripto varlık borsası olan Huobi Küresel, NFT, DeFi, GameFi ve SocialFi dahil olmak üzere çeşitli Web3 alanlarından gelen 500’den fazla yüksek kaliteli kripto varlığı listeledi. Yenilikçi ve dal önderi projeler, Huobi’nin listeleme için birincil değerlendirmelerini oluşturuyor

ve bu cins varlıklar, yaklaşmakta olan Web3 iktisadında değerli rol oynama potansiyeline sahip. Huobi, World Wide Web’in geleceğini zenginleştirmek için birtakım yenilikçi Katman 1 blockchain, NFT tokenleri ve toplumsal tokenler üzere altyapı ve uygulama tokenlerini listelemeyi hedefliyor.

Bugün mevcut olan sayısız kripto varlık ortasında NFT; dijital azlık, benzersizlik ve doğrulanabilirlik özellikleriyle, dijital mülkiyetin onaylanmasını sağlıyor ve Web3 çağına girmede çok kıymetli bir rol oynuyor. NFT’ler, gerçek ve sanal varlıkların kıymet transferini üstleniyor ve kullanıcıların hem çevrimdışı hem de çevrimiçi sanal etkinliklere katılmasını sağlıyor. Huobi, daha yaratıcı geliştiricilerin, sanatkarların ve kullanıcıların bölüm tarafından sunulan avantajlara katılmasına ve karşılıklı olarak bu avantajlardan yararlanmasına imkan tanıyan, uyumlu bir NFT platformu ve topluluğu oluşturma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Web2’den Web3’e göçün kolaylaşması

Web2’den Web3’e geçiş, kullanıcılar için birçok zorluk oluşturabilir. Örneğin, dijital para büyük olasılıkla Web3 süreçleri için ana medya olacaktır, fakat kullanıcılar dijital para ünitesi satın almak için en düzgün kanalları bilemeyebilir. Başka meseleler ortasında, dijital varlıklara nasıl yatırım yapılacağına ve süreç yapılacağına dair bilgi eksikliği sayılabilir. Kullanıcı güvenliği seviyesinde, kullanıcılar toplumsal medyayı dolduran dolandırıcılık reklamlarından en güzel nasıl kaçınabilir ve tıpkı vakitte kendilerini kimlik avı taarruzlarına ve düzmece süreçlere karşı nasıl korurlar?

2013’ten bu yana kripto kesimindeki uzmanlığı ve tecrübesiyle Huobi, Web2’den Web3’e geçişi kolaylaştırmak için çeşitli araçlar ve hizmetler sağlıyor. Huobi, güçlü finansal yapısı ve araştırma bilgisiyle Web2 şirketlerinin yatırım yahut kuluçka seviyesinde Web3’e geçişini de destekleyecek. Web3 alanının yaratıcısı ve katkıcısı olarak Huobi, Web3 sakinlerinin sadece bölümün gelişimine ayak uydurmasını sağlamakla kalmayıp, birebir vakitte bu gelecek vaat eden yeni çağa faal olarak katılmalarını sağlayarak yenilikçi ve son teknoloji projelere daha fazla fırsat sunmaya kararlı.

Web3 dünyası, özerklikle vurgulanan, merkezi bir tertibi olmayan ve içeriğin kullanıcılar tarafından sahiplenileceği ve denetim edileceği bir dünya olarak tanım ediliyor. Gelişi, mevcut teknoloji devlerinin inhisarını büsbütün kırabilir, dijital iktisadın mevcut işleyişini yine yazabilir ve karışıklık ile inovasyonun eşitçe paylaşılmasını sağlayabilir. Bu ihtilale öncülük edenler ve bu gelişme fırsatını yakalayanlar, bu sektörel değişimin tahminen de en çıkarlı karlarından yararlanabilecekler. Elimizden gelen bekleyip görmek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı