Hollanda Başbakanı Rutte: Türkiye’nin itirazına rağmen Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olacağından eminiz

İspanya‘nın başşehri Madrid’de bu ay sonu yapılacak NATO Önderler Zirvesi öncesi, dün akşam Hollanda‘nın Lahey kentinde bir “mini zirve” düzenlendi.

Hollanda ve Danimarka‘nın davetiyle gerçekleşen doruğa, bu iki ülkeyle Belçika, Letonya, Polonya, Portekiz başbakanları ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katıldı.

Mini tepe sonrası yapılan ortak açıklamada, toplantıya katılan önderlerin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini “güçlü bir halde desteklediği” belirtildi.

‘TÜRKİYE’NİN KAYGILARI CİDDİYE ALINMALI’

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Türkiye’nin itirazlarına karşın, bu iki ülkenenin askeri ittifaka katılabileceklerinden emin olduğunu” söyledi.

Rutte, Türkiye‘nin bilhassa terörle uğraş konusundaki tasalarını gidermek için ağır bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, “Türkiye’nin kaygılarından kimileri terörle ilgili. Bunu ciddiye almalıyız” dedi.

Rutte ayrıyeten, NATO

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, Finlandiya ve İsveç‘in ittifaka iştiraki konusunda Türkiye’nin kaygılarının ciddiye alınması gerektiğini yineledi.

‘TÜRKİYE TAVRINI DEĞİŞTİRECEKTİR’

Başbakan Rutte’nin başkanı olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Milletvekili Ruben Berkelmans, tepeye ait Hollanda medyasına yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin üyeliği engelleme gücü olsa da, bunu sürdürmesi pek mümkün değil” dedi.

Berkelmans, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliğini veto etmeyi sürdürerek, diplomatik bedel ödemeye hazır olmadığını savunarak, “Bu üyelik yalnızca Avrupa ve NATO ülkelerinin değil, ABD ve İngiltere’nin de istediği bir şey. Jeopolitik olarak çok güçlü ülkeler. Türkiye’nin kendi başına bir abluka oluşturması ve buna bağlı kalması bana pek muhtemel gelmiyor” diye konuştu.

‘PUTİN SAVAŞI KAZANMAMALI’

Mini dorukta, Ukrayna‘ya daha fazla ağır silah gönderilmesi de benimsendi. Stoltenberg, Kiev’e giden ağır silah sayısının arttırılacağını belirterek, NATO’nun doğu kanadının savaşa hazır daha fazla asker ve teçhizata sahip olması gerektiğini söyledi.

Mark Rutte, “Putin savaşı kazanmamalı” diyerek, Ukrayna’nın ağır silahlar da dahil tüm silahlara erişebilmesi gerektiğini savundu. Rutte, geçen ay Almanya ile birlikte Ukrayna’ya 12 obüs gönderdikten sonra, “Muhtemelen artık ağır silah tedarik etmeyeceğiz, yapabileceklerimizin bir sonu var” demişti.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de, NATO ülkelerinin, Ukrayna’yı korumak ve desteklemek için gereğince adım atmadığını öne sürdü.