Güneş tutulması, uzaydan işte böyle görünüyor…

Solar Dynamics Observatory (SDO), geçtiğimiz gün Ay’ın Güneş’in önünden geçişini inanılmaz bir netlikte görüntüledi. Geçiş yaklaşık 35 dakika sürdü ve tepe noktasında Ay, Güneş’in yüzde 67’sini kapladı.

SpaceWeather.com uzmanlarının söylediğine nazaran, uzay aracı daha sonra olayın “Güneş ateşiyle arttan aydınlatılan Ay dağlarını” gösteren bir dizi manzara gönderdi. Ay’ın geçtiği yüzeyde Leibnitz ve Doerfel sıradağlarının bir modülü olarak tanımlanan çıkıntılar ve yamukluklar görülebiliyor.

Şili, Santiago’dan Patricio Leon, Ay’ın Güneş boyunca hareket ettiği yakın çekim manzaralarını Lunar Reconnaissance Orbiter’ın topografya haritasıyla karşılaştırdı. Tutulma sırasında Ay’ın güney kutbuna yakın olan Leibnitz ve Doerfel dağ sıralarını tespit edebildi.

SpaceWeather.com uzmanlarının söylediği üzere “Tutulmanın doruğunda Ay, Güneş’in yüzde 67’sini kapladı ve Ay dağları Güneş ateşi tarafından arttan aydınlatıldı. Bunlar üzere yüksek çözünürlüklü imgeler, SDO bilim grubunun teleskopu daha âlâ anlamasına yardımcı olabilir.

2010 yılında başlatılan NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi, bir uzay aracı filosuyla Güneş’i izliyor ve her 0.75 saniyede bir fotoğrafını çekiyor.

Ayrıca güneşin manyetik alanını, atmosferini, güneş lekelerini ve 11 yıllık güneş döngüsü boyunca aktiviteyi etkileyen öteki istikametleri de inceliyor.

Güneş’in manyetik kutupları, güneş aktivitesi döngüsünün doruğunda döner ve yüklü parçacıklardan oluşan bir güneş rüzgarı, manyetik alanı Güneş yüzeyinden ve Güneş sisteminden uzaklaştırır. Güneş, 2019’da başlayan ve 2025’te tepeye ulaşması beklenen 11 yıllık aktivite döngüsünün çok faal bir devrine girdiği için birkaç aydır yüksek aktivite yaşıyor.