Gözlerimizi Tehdit Eden 7 Hatalı Alışkanlık

Güneş sıhhatimiz üzerinde kıymetli yararlar sağlasa da, yaz aylarında yeryüzüne daha ağır ve dik gelen ziyanlı UV ışınları cildimizin yanı sıra gözlerimizi de tehdit ediyor. Son yıllarda iklim değişiklikleri ve ozon katmanındaki incelme nedeniyle güneş ışınlarının ve bilhassa de ultraviyole (UV) ışınlarının tesiri artıyor. Bu nedenle uzun mühlet güneş ışınlarına maruz kalmak; beğenilen katarakt, sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu), halk ortasında kuş kanadı ya da göze et yürümesi denilen pterjiyum, gözlerde kızarıklık, yanma, batma ve sulanma üzere rahatsızlıklara neden olabiliyor.Ayrıca göz etrafındaki ciltte lekelenme, kırışıklık ve cilt kanserine yol açabiliyor. Güneşin gözlerimizde oluşturduğu hasarlarda, çabucak hepimizin sıkça yaptığı yanlışlar ise kıymetli bir rol oynuyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Öğüt, yaz aylarında bilhassa ultraviyole ışınlarının yeryüzüne en ağır ve dik geldiği 10.00-16.00 saatleri ortasında güneş gözlüğü olmadan asla dışarıya çıkmamamız gerektiği ihtarında bulunarak, “Eğer dışarıya çıkmaya mecbursanız kesinlikle güneş gözlüğü kullanın. Çünkü, gözlerimizi güneşten korumadığımız takdirde ultraviyole ışınlarının oluşturduğu problemler geri dönüşü olmayan görme kaybına yol açabiliyor” diyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Öğüt, yaz aylarında gözlerimizi tehdit eden yanlışlı alışkanlıklarımızı anlattı; kıymetli teklifler ve ikazlarda bulundu.

Hata: Güneş gözlüğü kullanmamak

Doğrusu: Yaz aylarında yapılan kusurlu alışkanlıkların başında, güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10.00-16.00 saatleri ortasında güneş gözlüğü kullanmadan dışarıda olmak geliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Öğüt, güneş altında uzun mühlet kalmanız gerekiyorsa UV ışınlarının bu tıp ziyanlı tesirlerinden güneş gözlükleri ve şapka ile korunmayı asla ihmal etmemeniz gerektiği ihtarında bulunuyor.

Hata: Kontakt lens ile havuza ve denize girmek

Doğrusu: Kontakt lens ile havuza ve denize girmek enfeksiyon riskini arttırıyor. Ayrıyeten havuz sularının dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasal unsurlar hem kontakt lensin yapısını bozuyor hem de beğenilen alerjik tepkilere neden olabiliyor. Kesinlikle kontakt lens kullanmanız gerekiyorsa üzerine yüzücü gözlüğü takmanız gerekiyor. Böylelikle gözün suyla temas etmesini önlemiş olursunuz. Ayrıyeten enfeksiyon riskine karşı günlük kullanılıp atılan lensleri tercih etmenizde yarar var.

Hata: Gözleri ovuşturmak

Doğrusu: Yaz aylarında kuru, sıcak, tozlu ve polenli ortam, gözlerde kızarıklığa ve kaşıntıya yol açabiliyor. Kumsalda, oyun parkında ve kum havuzlarında yetişkinler ile çocukların gözlerine kum kaçması sıklıkla karşılaşılan bir tablo. “Bu durumda gözler mümkün olduğunca kaşınmamalı, ovuşturulmamalı ve bol suyla yıkanmalı” ikazında bulunan Prof. Dr. Mehdi Süha Öğüt, “Ayrıca sık sık ellerin göze götürülmesi de enfeksiyon riskini arttırıyor. Tablonun daha da ciddileşmemesi için enfeksiyon varlığında kesinlikle bir göz tabibine muayene olunmalıdır” bilgisini veriyor.

Klimanın karşısında serinlemek

Doğrusu: Göz kuruluğuna karşı sıcak yaz aylarında serinlemek için klimanın karşısına asla geçmeyin. Klimaların bulunduğu ortamlarda göz kuruluğundan etkilenmemek için klimanın üfleme istikameti yüzünüze gerçek olmamalı. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Öğüt, gözyaşı işlevinde sorun varsa yapay gözyaşı dayanağı gerektiğini belirterek, “Göz kuruluğu olan hastaların bilhassa uzun vadeli uçuşlarda yapay gözyaşı damlaları kullanmaları rahatlatıcı olacaktır. Klimalı ofislerde bilgisayar karşısında çalışan bireylerin makul aralıklarla molalar vererek çalışmalarında yarar var. Ayrıyeten araçlarda da klima fanları direkt yüze çevrilmemelidir” diyor.

Hata: UV bloke edici özelliği bulunmayan gözlük kullanmak

Doğrusu: Güneş gözlüğü denildiğinde aklımıza birinci olarak ‘koyu renkli’ camlar geliyor. Olağanda, güneşli, parlak ve ışıklı ortamlarda göz bebeklerimiz küçülerek göze ziyanlı ve fazla ışığın girmesini engelliyorlar. Lakin ışınlar koyu renkli bir camdan geçerek geliyorsa göz bebeklerimiz gereğince küçülmüyor. Bir manada gözün savunma sistemi devre dışı bırakılmış oluyor. Bu durumda kullanılan gözlüğün UV bloke edici tesiri kâfi değilse, gözümüz için ziyanlı olan ışınlar gözümüze daha fazla ziyan veriyor. “Dolayısıyla UV bloke edici özelliği bulunmayan koyu renkli gözlükler göz için zararlıdır” ihtarında bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Öğüt, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Parlamadan muhafaza ile UV muhafaza ortasında fark vardır. Gözlüğün kollayıcı özelliği camın rengine ve yoğunluğuna değil, cam kalitesi ve UV filtresi bulunmasına bağlıdır. Gözlük camları UV ışınlarını 400 nm kıymetine kadar engellemelidir. Yani, UV400 etiketi olan camlar tercih edilmelidir. Ayrıyeten gözlüğün çerçevesi yüze tam olarak oturmalıdır. Küçük camlar göz etrafını büsbütün kapatmamaları nedeniyle kenarlardan güneş ışınlarının girmesine müsaade verdikleri için büyük camlı gözlükleri tercih edilmelidir”

Hata: Bulutlu havalarda gözleri korumamak

Doğrusu: Ekseriyetle güneş gözlüğünün yalnızca güneşli havalarda kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Lakin ultraviyole ışınları açık ve güneşli havalarda olduğu üzere kapalı ve bulutlu havalarda da birebir oranda tesirli oluyor. Bu nedenle gözlerinizin korunması açısından bilhassa risk grubundaysanız bulutlu havalarda da güneş gözlüğü kullanmanız büyük kıymet taşıyor.

Hata: Güneşe direkt bakmak

Doğrusu: Güneşe direkt bakma sonucunda çok kısa müddette makula (sarı nokta) hasarı oluşabiliyor. Bu durum da görme kaybına yol açabiliyor. Bilhassa güneş tutulmasını izlerken esirgeyici gözlük kullanmayı asla ihmal etmeyin güneşe direkt olarak bakmaktan kaçının.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı