Google’ın kendi klavyesi Gboard’a katlanabilir telefon güncellemesi geliyor

Google’ın Android (ve iOS) için geliştirdiği Gboard klavyesi, katlanabilir aygıtlarda yazma tecrübesini güzelleştirmek için değerli bir güncelleme almaya hazırlanıyor. Tıpkı vakitte bu güncelleme, Google Pixel Fold‘un da piyasaya sürülmeye yaklaştığını gösteriyor.

Reddit’te (Android Central aracılığıyla) detaylı olarak açıklanana nazaran yeni arayüz modu, tuşların yarısını ekranın soluna ve başka yarısını sağa kaydırıyor. Yani, daha büyük, katlanabilir bir aygıtı iki elinizle tutarken tuşların başparmaklarınıza nazaran daha doğal bir pozisyonda olması sağlanıyor.

Ancak, şu anda bu özelliği kullanmak için Android için Gboard’un beta sürümünü çalıştırıyor olmanız gerekir ve Google’ın bölünmüş klavye seçeneğini aygıtınızın modelinde etkinleştirmesinden evvel beklemeniz gerekebilir.

Gboard arayüzünde, dişli çark simgesinin çabucak sağında, sayı satırının üzerinde bölünmüş bir klavye simgesi görüyorsanız yeni özellik kullanılabilir olacaktır. Olağan sistem ve bölünmüş tertip ortasında geçiş yapmak için bu simgeye dokunmanız kâfi.

Samsung Galaxy Z Fold 3 üzere katlanabilir aygıtlarda varsayılan Samsung klavyesinin bu sistem seçeneğini aslında sunduğunu belirtmekte yarar var. Lakin birtakım kullanıcılar, tercih ettikleri Android klavyesi olarak Google’ın kendi Gboard’unu kullanmayı tercih ediyor.

Şu anda, özelliğin Gboard’un beta sürümünden standart uygulamaya geçmesinin ne kadar süreceği belirli değil. Ayrıyeten şimdi katlanabilir bir iPhone bulunmadığı için iOS sürümünde de yer almıyor.

Bir Google Pixel Fold’un yolda olduğuna dair doğrulama yapılmış olmasa da, yakın gelecekte bu türlü bir aygıtla karşılaşacağımıza yönelik birçok işaret var. Gboard güncellemesi de bu istikametteki en son ipucu üzere görülebilir.