Fed’den 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi artıyor

ABD’de geçen hafta açıklanan enflasyon bilgilerinin beklentileri aşması piyasaları karıştırmaya devam ederken, ülke iktisadının resesyona gireceği telaşı güçleniyor.

Fed’in bugün açıklanacak para siyaseti kararları öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda 75 baz puanlık artışa neredeyse kesin gözüyle bakılsa da, birçok banka yetkilisinin daha evvel bu adıma karşı yaptığı keskin açıklamalar fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Enflasyona yönelik piyasa öngörülerinin gerçekleşmemesi, beklentilerin tekrar fiyatlanması zorunluluğunu beraberinde getirdi. Buna rağmen enflasyon oranlarının açıklandığı cuma gününden bu yana şimdi gereğince bilgi açıklanmaması ve Fed’in bağlantı kanallarının işleyiş fırsatı bulamaması kelam konusu beklentilerin olgunlaşmasını engelliyor.

Her ne kadar para piyasalarında 75 baz puanlık faiz artışı fiyatlansa da, Fed’in izleyebileceği farklı seçeneklerin de olması yatırımcıları temkinli olmaya zorluyor. Öte yandan, birçok kurumun gerçekleştirdiği anketlerde ekonomistlerin medyan faiz artışı beklentisinin de hala 50 baz puanda olması dikkati çekiyor.

Buna nazaran, Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı ile devamında nispeten güvercin açıklamalar yapma ihtimali bulunduğu üzere, 75 baz puanlık artışın kelamla yönlendirmesi yapılmadığı için 50 baz puanlık faiz artışı ve çok daha şahin bir duruş sergileme ihtimali de bulunuyor.

TAHVİL FAİZLERİ DE YÜKSELİYOR

Para piyasalarında yılın geri kalanındaki toplantıların en az birinde daha 75 baz puanlık faiz artışına gidileceği fiyatlanırken, yıl sonu Fed’in siyaset faizinin yüzde 3,50’nin üzerinde olacağı kestirim ediliyor.

Söz konusu fiyatlamalarla tahvil piyasalarında satış baskısı dün de devam ederken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,50’yle son 11 yılın en yüksek düzeyini görmesinin akabinde yüzde 3,44 düzeyinde bulunuyor. ABD’nin 3, 5, 10 ve 30 yıllık tahvillerinde aksine dönen getiri eğrisi de bu eğilimini sürdürüyor.

Artan dolar talebiyle son 20 yılın en yükseği olan 105,6 düzeyine çıkan dolar endeksi de 105’in çabucak üzerinde kalmaya devam ederken, altının ons fiyatı yükselen tahvil faizleri ve güçlü doların tesiriyle dün, son 1 ayın en düşük düzeyi olan 1.805 dolara gerilemesinin akabinde 1.810 dolarda seyrediyor.

Düşüş eğilimini üst üste altıncı güne taşıyan Bitcoin ise 21.000 dolarla Aralık 2020’den bu yana en düşük düzeyden süreç görüyor.

Bu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,38 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,50 kıymet kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 yükseldi. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise hudutlu yükselişle başladı.

Avrupa’da enflasyon yavaşlama emareleri göstermezken, tahvil faizleri de üst üste beş gündür yükselmeye devam ediyor.

Almanya’da yıllık enflasyon, mayısta 7,9 artarak birinci petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek düzeye ulaşırken, Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,75’le son sekiz yılın doruğuna çıktı.

Almanya tahvil faizlerindeki yükseliş bölge ülkelerinin tahvil piyasalarında da satış baskısını güçlendirirken, bölgenin en borçlu ülkelerinden olan İtalya’nın 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 4,17’ye çıkması bölge açısından risk algısını artırmaya devam ediyor.

Öte yandan, bölgede enflasyonun artmasının ana nedenlerinden olan güçte, arz sorunları birbiri gerisine ortaya çıkarak bölgeyi olumsuz etkilemeyi sürdürüyor.

PİYASALAR DALGALANIYOR

Rus güç şirketi Gazprom, Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen birtakım gaz kompresörlerinin şimdi dönmediğini belirterek, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden doğal gaz sevkiyatının yüzde 40 düşeceği ihtarında bulundu. Buna nazaran, Kuzey Akım boru sınırına gaz tedariki, planlanan günlük 167 milyon metreküp yerine günde 100 milyon metreküpe geriledi.

ABD’nin Avrupa’ya sattığı sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) yüzde 10’unu elde ettiği Freeport LNG terminalinde meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 3 ay üretime orta verildiği açıklanırken, Avrupa’da Temmuz vadeli doğal gaz kontratları yüzde 17 artarak 97 avroya çıktı.

Söz konusu gelişmelerle bölgede hisse piyasalarında satıcılı bir seyir hakim olurken, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,91, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0,25, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,20 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,32 bedel kaybetti. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise yükselişle başladı.

Asya borsalarında ise bu sabah karışık bir seyir izleniyor. Çin’de açıklanan makroekonomik dataların beklentilerin üzerinde gelmesi, Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) para siyasetini gevşetmek için hala alanının olduğuna ait öngörüler ve teknoloji şirketlerine yönelik regülasyonlarda sona gelindiğine yönelik iddialarla Çin hisse piyasaları alış yüklü seyrediyor.

Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) getiri eğrisi gayesini korumak için tahvil alımlarını artırmasıyla Japon yeninin dolar karşısında kıymet kaybetmeye devam etmesi, bankanın siyasetlerinin sürdürülebilirliğine ait soru işaretlerini artırıyor.

Temmuzdaki seçimler öncesinde artan besin ve güç fiyatları nedeniyle hükümet ile BoJ ortasında iplerin gerilebileceğine ait haber akışı tesirini gösterirken, BoJ’un cuma günkü toplantısına ait belirsizlikler artıyor.

Güney Kore borsasındaki düşüş yüzde 2’yi aşarken, kelam konusu düşüşte Kospi endeksinin tartısı en yüksek ikinci firması olan Hybe şirketinin temsil ettiği ülkenin en değerli pop kümelerinin birinin ayrılma kararı alması tesirli oldu.

Öte yandan bölgede açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran, Japonya’da çekirdek makine siparişleri aylık yüzde 10,8 artışla, Çin’de sanayi üretimi mayısta aylık yüzde 0,7 yükselişle beklentileri epeyce geride bıraktı. Çin’de PBoC 1 yıllık borç verme faizinde değişikliğe gitmezken, perakende satışlar yıllık yüzde 6,7 azalsa da öngörülerin üzerinde kaldı.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,8 kıymet kaybederken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,9 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,5 kıymet kazandı.

Yurt içinde, dün dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,5 azalışla 2.508,91 puandan tamamladı.

GÖZLER FED KARARINDA

Dolar/TL ise dün yüzde 0,1 artışla 17,2744’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,2490 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde konut satışları, yurt dışında ise Fed’in faiz kararının yanı sıra Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve dış ticaret istatistikleri ile ABD’de perakende satış datalarının takip edileceğini belirterek, piyasalarda oynaklığın bugün de devam edebileceğini kaydetti.

Yatırımcıların temkinli davranmaya devam etmesi gerektiğini söz eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.480 ve 2.440 düzeylerinin takviye, 2.560 puanın direnç olarak öne çıktığını söyledi.