Elektroterapi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor

Doğru kullanıldığında ağrıları azaltıyor…

Tıbbi bir tedavi prosedürü olarak kullanılan Elektroterapi, dokularda fizyolojik değişiklikler meydana getirerek tesir gösteriyor. Elektroterapi seansları müddetinin doktor tarafından hasta şikayetlerine nazaran 30-45 dakika ortasında belirlendiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Osman Çoban, elektroterapinin yanlışsız kullanıldığında ağrıları azalttığını, kas yaralanmalarında düzgünleşme sağladığını ve yaralı bölgede kan dolanımını artırdığını söz ediyor. Elektroterapi, bel boyun ağrılarında, omurilik hasarında, Multiple Sklerozis (MS) ve Parkinson hastalıklarında uygulanabiliyor.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Osman Çoban, elektroterapinin kullanım alanları, gayeleri, sunduğu avantajları, seansta dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili değerlendirmelerini ve tavsiyelerini paylaştı.

Dokularda fizyolojik değişiklikler yaratıyor

Elektroterapiyi elektrik gücünün tıbbi bir tedavi olarak kullanılması olarak tanımlayan Dr. Öğr. Üyesi Osman Çoban, “Elektroterapide kullanılan elektrofizyolojik casuslar, dokularda fizyolojik değişiklikler meydana getirerek tesirlerini gösteriyorlar. Elektroterapinin kullanımı, elektroterapinin geliştiricisi Guillaume Duchenne’nin kas kasılmalarının elektroterapötik tetiklenmesi için alternatif akımın yanlışsız akımdan daha üstün olduğunu duyurduğu 1855’ten evvel bile başlamıştır.” dedi.

Elektroterapi birçok hedefle kullanılabiliyor

Dr. Öğr. Üyesi Osman Çoban, elektroterapi’nin kas spazmlarının gevşetilmesi, kullanılmama atrofisinin önlenmesi ve geciktirilmesi, lokal kan deveranının arttırılması, kas rehabilitasyonu ve tekrar eğitilmesi, elektriksel kas uyarımı, hareket açıklığının korunması ve artırılması, kronik ve inatçı ağrıların idaresi, travma ve ameliyat sonrası akut ağrının azaltılması, venöz trombozu ve yara güzelleşmesi emeliyle kullanıldığını söyledi. Dr. Öğretim Üyesi Osman Çoban, “Fizyoterapi kısımlarında elektromanyetik alanlar (kısa dalga ve mikrodalga), ultrason, lazer, elektrik stimülasyonu, terapötik diatermi, transkutanöz elektriksel hudut stimülasyonu (TENS), enterferansiyel akımlar ve ESWT üzere elektrofiziksel casuslar tedavi emelli kulllanılıyor.” dedi.

Parkinson ve MS tedavisinde de kullanılabiliyor

Elektroterapi seanslarının ortalama 30-45 dakika sürdüğünü belirten Dr. Çoban, “Seans mühleti tabibin hastaların şikâyetlerine nazaran belirlediği uygulamalara nazaran değişiklik gösteriyor. Bel – boyun ağrıları, eklem ağrıları, felç, Parkinson, Multiple Sklerozis (MS), omurilik hasarı, romatolojik hastalıklar, ortopedik ve pediyatrik rehabilitasyonda elektroterapi uygulanabiliyor.” tabirlerini kullandı.

Elektroterapinin yan tesiri çok az

Dr. Çoban, elektroterapinin avantajlarını şöyle sıraladı;

 • Ağrıyı azaltır,
 • Kas yaralanmalarında güzelleşme sağlar,
 • İnvaziv (Girişimsel) değildir, ilaç kullanılmadan ağrı denetimi sağlar,
 • Kasların zayıflamasını mahzurlar,
 • Yaralanmış bölgede kan sirkülasyonunu artırır,
 • Yan tesiri hayli azdır.

Yanlış kullanımda sıhhate ziyan verebiliyor

Fizyoterapinin temel ögelerinden biri olan elektroterapinin kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde uzun müddettir yaygın olarak kullanıldığını tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Osman Çoban, “Doğru kullanıldığında rastgele bir yan tesir meydana getirmeyen, hayli emniyetli bir metot olarak bilinen elektroterapi, yanlış uygulandığında hastaların sıhhati üzerine ziyanlı tesirlere yol açabiliyor. Elektroterapi yanlış kullanıldığında yanık, döküntü, kullanılan pedlere bağlı alerji, ağrıda artış, mide bulantısı ve bayılma üzere sonuçlara yol açabiliyor.” dedi.

Elektroterapi seansında nelere dikkat edilmeli?

Dr. Öğr. Üyesi Osman Çoban, elektroterapi seansları sırasında dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle paylaştı;

 • Seans öncesi hasta aç olmamalı. Yemekten çabucak sonra seans uygulamak olumsuz tesirlere yol açabiliyor.
 • Tedavi seansları sonrasında hastanın banyo yapmasında bir sakınca görülmüyor,
 • Bazı elektroterapi aygıtları manyetik alan oluşturacağı için seanslar sırasında cep telefonu kapalı olmalı,
 • Tedavi esnasında tedavi edilen bölgeye yakın metal eşya bulunmamalı ve
 • Elektroterapi casuslarının inançla uygulanabilmesi için hasta rahat kıyafetleri tercih etmeli.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı