Çin’in Mars yörünge aracı Tianwen-1, kızıl gezegenin tamamını fotoğrafladı

Çin, Tianwen-1 Mars yörünge aracının Kızıl Gezegenin tamamını haritalandırdığını (ya da fotoğrafladığını) resmi olarak duyurdu. Bu iddiayı kanıtlamak için de güney kutbunun ve bir volkanın yeni fotoğraflarını paylaştı.

Çin Ulusal Uzay Ajansı tarafından söylenilene nazaran bilimsel araçlar global incelemeleri tamamlarken gezegenin tamamını kapsayan orta çözünürlüklü imaj verisi toplandı. Fotoğrafların ortasında Askra Dağı ve krateri, buz sahanlıklarının katı karbon dioksit ve buzdan oluştuğu düşünülen Güney Kutbu, yedi kilometre derinliğindeki Valles Marineris kanyonu ve Mund kraterinin kenarının jeomorfolojik karakteristikleri bulunuyor.

Askra Dağı

Tianwen-1 706 gündür Mars’ın yörüngesinde. Çin Uzay Ajansı tarafından açıklanana nazaran bu mühlet içerisinde Mars’ın etrafında 1.344 tıp attı ve şu anda planlanmış vazifelerini tamamladı.
Uzay aracının, keşif aracının ve üzerlerindeki 13 bilimsel aygıtın topladığı 1.040GB büyüklüğündeki ham bilginin daha fazlasının önümüzdeki periyotlarda kamuya açıklanacağı söyleniyor.

Mund Krateri