Çiftçiye mazot desteği ne kadar olacak?

Mazot dayanağının yarısı devletten uygulamasında, buğdayda 1 dekar mazot maliyeti ortalama 6 litre üzerinden yapılarak, çiftçiye ödeme yapılıyor. Mevcut durumda 2020 yılında ekimi yapılıp, 2021’de hasat edilen buğday için 2021 mazot dayanağı 22 lira olarak geçtiğimiz Mart ayında çiftçiye ödenmişti. 

Pekala, buğdayı hasat eden çiftçiye mazot takviyesi ne vakit ödenecek? Mazot desteği artırılacak mı? Mazota gelen artırımlarla birlikte en düşük mazot dayanağı kaç TL olması gerekiyor?  

2022 MAZOT TAKVİYESİ NE KADAR OLACAK?

 

Tarımdan Haberler’in haberine nazaran 2021’de ekimi yapılan ve 2022’de hasat edilen buğday için mazot takviyesi çiftçiye 2023 yılında ödenecek. Mazot fiyatları gelen artırımlarla birlikte 23.54 TL’ye çıkmış durumda. Ortalama 1 dekar için 6 litre üzerinden hesap edildiğinde buğdayda mazot maliyeti 141 TL ediyor. (Ancak burada ekimi yapıldığı devirdeki fiyatların ortalaması alınacak) Mazot takviyesinin yarısı devletten uygulaması kapsamında gelecek yıl çiftçiye en az 70 lira mazot dayanağının verilmesi gerekiyor. 2020’de ekimi yapılan buğdayın mazot takviyesi 2022 Mart ayında 22 lira olarak ödenmişti. Son yapılan mazot dayanağı ödemesi ile mevcut mazot fiyatları karşılaştırıldığında, çiftçiye yapılacak mazot takviyesinin yüzde 200’ün üstünde artırılması gerekiyor. Lakin bu takviye de çiftçiye fakat bir yıl sonra ödenecek.