Çeşme’de Plastik Atıksız Üretici Pazarı

Başkan Oran vatandaşlara file ve kese kağıdı dağıttı…

Sürdürülebilir kalkınma kapsamında hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Çeşme Belediyesi plastik atık tüketimini azaltmaya yönelik bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Üreticiyi direkt tüketici ile buluşturmayı hedefleyen Çeşme Belediyesi Tarla’dan Sofraya Üretici Pazarı’nda vatandaşlara file ve kese kağıdı dağıttı.

Çeşmeli üreticiler organik eserlerini Çeşmeliler ile buluşturuyor. Taze meyve ve sebzelerin, klâsik sistemlerle üretilmiş tarhana, erişte, köy ekmeği, konut salçası, zeytinyağı, doğal bal, pekmez ve birbirinden lezzetli yöresel tatların zenginleştireceği Çeşme Üretici Pazarı, üreticiden aracısız alışveriş yapma imkanı sunduğu ziyaretçilerine de değerli bir ekonomik avantaj sunacak.

Ilıca Otogar yanında her Pazartesi ve Cuma günü açılan Tarla’dan Sofra’ya Üretici Pazarı’nı ziyaret ederek, plastik atık tüketimini azaltmak hedefiyle vatandaşlara file ve kese kağıdı dağıtan Çeşme Belediye Lideri M. Ekrem Oran, üreticilere iyi bir dönem diledi.

“Sürdürebilir bir gelecek için çalışıyoruz”

Oran, “Girdi maliyetlerinin arttığı, tüm dünyada sağlıklı besine ulaşımın her geçen gün zorlaştığı bir devirde, tarlaya düşen her damla alın teri için tüm üreticilerimize teşekkür ediyorum. Kaynakların süratle azaldığı, dünyanın süratle kirlendiği bir süreçte, ‘sürdürebilirlik’ tüm insanlık için en kıymetli kavram haline geldi. Zira; tabiatla bağımızın neredeyse koptuğu, insan kaynaklı etraf kirliliğinin geri dönülmez bir noktaya geldiği bir ömür sürdürülebilir değil. Gelecek jenerasyonların su, besin, pak hava, deniz alanları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Halk tabiriyle ‘Bu bu türlü gitmez!’ Bu yüzden hiç vakit kaybetmeden harekete geçmek zorundayız. Su tüketimimizi, etraf kirliliğini denetim altına almak, tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız” diye konuştu.

“Plastik Atık tüketimini azaltmayı hedefliyoruz”

Sürdürülebilir plastik atıksız projelere verdikleri dayanaklardan kelam eden Oran, “Bu şuurla, hayata geçirdiğimiz Tarım müdürlüğümüzle, cet tohumlarımızın çoğaltılmasını sağlıyor, Etraf Müdafaa ve Denetim Müdürlüğümüz ile kış devrinde okullarımızda çocuklarımıza etraf eğitimi veriyor, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile WWF Türkiye ortasında imzalanan Plastik Atıksız Kentler protokolünde pilot ilçe olarak üzerimize düşen misyonu yapıyoruz. Tüm imkanlarımızla bu süreçte yer almaya da devam edeceğiz. Bugün üretici pazarımızda tek kullanımlık plastic kullanımının azaltılması ismine eski hoş filelerimizden dağıtacağız. Satışlarımızı burada bundan sonra kese kağıtları ile yapacağız. Gün sonunda ortaya çıkan bitkisel atıklarımızı da doğal gübre üretimi için değerlendireceğiz. Şayet tabiat için çabucak artık bir şeyler yapmaya başlamazsak yarın çok geç olacak.

Bizimle birebir hisleri paylaştığınıza, bu uğraşımıza sonuna kadar takviye olacağınıza inanıyorum. Birlikte doğayı koruyacak, çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakacağımıza inanıyorum. Pazarınız bereketli olsun” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı