Bu garip Windows hatası, Intel işlemcili bilgisayarı yavaşlatıyor olabilir

Intel işlemcili bilgisayarlarda Windows, olması gerektiği kadar süratli çalışmıyor olabilir. Bunun nedeninin de, Windows ile birlikte sisteme şurası olarak gelen makus maksatlı yazılım engelleme programı Windows Defender olabileceği sav ediliyor.

TechPowerUp yardımcı yazılımının geliştiricisi Kevin Glynn tarafından keşfedilen bir kusur, Windows Defender’ın Intel Core işlemciler tarafından sağlanan yedi donanım performans sayacının tümünü rasgele kullanmaya başlamasına neden oluyor. 2008’den beri Intel Core CPU’larda performans sayaçlarını izleyen ve günlüğe kaydeden Glynn’in oluşturduğu bir yardımcı program, bu garip davranışın performansı değerli ölçüde azalttığını tespit etti.

Defender’ın CPU vaktini tıkaması nedeniyle, 5GHz’de çalışan bir Core i9-10850K, yaklaşık 1.000 Cinebench puanı kaybediyor. Bu, olağandan yüzde 6 daha yavaş çalışıyor manasına geliyor. Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda, Intel Core 8., 9., 10. ve 11. jenerasyon işlemcilere sahip olanlar, benzeri performans düşüklüğü yaşıyor. AMD işlemciler bu yanlıştan etkilenmiyor ve birtakım kullanıcılar, 12. Kuşak Intel işlemcilerin de etkilenmediğini belirtiyor. Fakat bu savların hiçbiri bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Temel sorun, Windows Defender’ın üç sabit fonksiyonlu sayaç da dahil olmak üzere yedi donanım performans sayacının tümünü rasgele kullanmaya başlaması. Her sayaç farklı bir ayrıcalık moduna programlanabilir ve birden çok program ortasında paylaşılabilir. Nedeni ne olursa olsun, Defender’ın sayaçların ayrıcalık düzeyini rastgele değiştirmesi, onları farklı bir düzeyde kullanmaya çalışan programlarla çakışma yaratıyor.

Bu sorun, büsbütün yazılım kaynaklı, yani Intel donanımlarının mimarisi ile ilgili bir sorun değil.