‘Biz yaptık’ demişlerdi: Erdoğan’ın dediği her şey hayalde kaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan evvelki gün gittiği Van’da “Van’a üniversiteyi biz getirdik” dedi. Lakin Van 100. Yıl Üniversitesi 20 Temmuz 1982 tarihinde Kanun Kararında Kararname ile Kenan Cihan’ın imzası ile kurulmuştu… Başakşehir Spor Kulübü’nü de kendisinin kurduğunu belirten Erdoğan’a, İBB eski Lideri Nurettin Sözen, “Kulübü 1990’de ben kurdum” demişti.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran, işte iktidarın ‘yapmadıkları için yaptık’ dedikleri hizmetler, icraatlar, yatırımlar…

1987’DE AÇILDI: Erdoğan, 28 Nisan 2018’de İzmir mitinginde, “Bundan 15 sene evvel koskoca İzmir’in gerçek dürüst havalimanı var mıydı, biz geldik, Adnan Menderes Havalimanı’nı yaptık” dedi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı 1987 yılında Turgut Özal tarafından açıldı.

24 YIL EVVEL: 1 Haziran 2018’de Adıyaman’da miting düzenleyen Erdoğan, “Adıyaman’da havalimanı var mıydı, biz yaptık biz” tabirini kullandı. Lakin Adıyaman Havalimanı, AKP kurulmadan 3 yıl evvel yani 1998’de hizmete girdi.

67 YILLIK ESENBOĞA: 2 Aralık 2016’da Ankara’da otomotiv ticaret merkezi Otonomi’nin açılışını gerçekleştiren Erdoğan, “Ankara’da 14 sene evvel havalimanı var mıydı” dedi. Erdoğan, 2002 yılına işaret etti. Lakin Başkentteki Esenboğa Havalimanı 1955 yılında yapıldı.

DEMİREL ÜNİVERSİTESİ: Isparta’da partisinin düzenlediği mitingde konuşan Erdoğan, “Üniversiteyi Isparta’ya kim yaptı, üniversiteyi Isparta’ya kim getirdi, biz getirdik biz” dedi. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1992.

MALATYA VE ZONGULDAK: Malatya mitinginde “Üniversiteyi biz yaptık mı, yaptık” dedi. Malatya İnönü Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1975. Zonguldak mitinginde ise “Zonguldak’ta üniversite var mıydı, üniversiteyi 2007’de biz kurduk ” dedi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 1992’de açıldı.

MUŞ’A HAVAALANI: Muş’taki mitingde “15 yıl evvel Muş’ta havaalanı yapılacak deseler kim inanırdı? Biz yaptık” dedi. Muş Havalimanı 1992 yılında sivil kullanıma açıldı, 2000 yılında terminal binası yapıldı, bu binanın açılışını da devrin Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli yaptı.

VATANDAŞ BUZDOLABI VE AMBULANSLA TANIŞMIŞ

Erdoğan 17 Mart 2022’de partisinin genişletilmiş vilayet liderleri toplantısındaki konuşmasında “Milletimiz hem elindekilerin değerini biliyor, hem oynanan oyunu görüyor. Biz iktidara geldiğimiz vakit paletli ambulansı bırakın, olağan ambulans yoktu” dedi. Erdoğan kimi konuşmalarında da AKP iktidarından evvel MR aygıtı, buzdolabı ve fırın da olmadığını savunup şunları söylemişti: “Biz gelmeden evvel MR mı vardı, biz gelmeden evvel tomografi mi vardı. Ambulansları köpekler çekiyordu, 15 sene evvel konutlarda fırın mı vardı? Biz gelmeden evvel, Türkiye’de 15 sene evvel, sanki konutlarda buzdolabı mı bulunuyordu, bizden evvel cenaze yıkayacak imam yoktu, apartmanların bodrum katlarında namaz kılıyorduk, cami yoktu.”

‘YAPACAĞIZ’ DEDİKLERİ HER ŞEY HAYALDE KALDI

AKP, 11 yıl evvel Türkiye’nin 2023’te uçacağını söyledi. Ekonomik siyasi ve altyapı amaçlarını husus madde açıkladılar. Yıl 2022 ve maksatlarının çok uzağındayız…

AKP iktidarının kelam verdiği halde yapamadıkları da kıymetli bir yer tutuyor. AKP, 2011 yılı Haziran ayında Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023 için ekonomik, siyasi ve altyapı gayelerinin olduğu çok sayıda unsur açıkladı. Bunu şahsen o devir Başbakan olan Erdoğan duyurdu. Fakat bu vaatlerin birçoğu gerçekleşmedi. Adım atılan alanlarda ise hedeflenen sayı ve büyüklüklere ulaşılamadı. Tutmayan ve kağıt üzerinde kalan amaçlar şöyle olmuştu:

1- Enflasyon tek haneye düşecek. Bilakis enflasyon azdı.

2- İhracatta ileri ve yüksek teknolojili eserlerin hissesi yüzde 20’ye çıkacak. Gerçekleşme yüzde 3 oldu.

3- İnşaat materyalleri ihracatında 100 milyar dolarla dünyada birinci üç ortasına girilecek. Gayenin üçte biri fakat gerçekleşti.

4- Turizm gelirleri 46 milyon turist ile 50 milyar dolar olacak. Gelir 24 milyar dolarda turist sayısı 24.7 milyonda kaldı.

5- İşsizlik oranı yüzde 5’lere indirilecek. 2021 yılı itibariyle TÜİK’in açıkladığı sayı yüzde 11.2 oldu.

6- Kayıtdışı istihdam engellenecek, birinci etapta yüzde 15’e indirilecek. 2021’de bu oran yüzde 27.8 oldu.

7- Otomotiv bölümünde 5 milyon araç üretilecek ve 125 milyar dolarlık ihracat yapılacak. İhracat sayısı 29.3 milyar dolar oldu.

8- Hazır giysi bölümünde 60 milyar dolarlık ihracat yapılacak. 20 milyar dolarda kaldı.

9- Parti kapatmaya son verilecek. Kimi partilerin kesinlikle kapatılması gerektiği noktasına gelindi.

10- Seçim barajı sıfırlanacak. Baraj yüzde 10’dan yüzde 7’ye indi.

11- Hafif hatalarda tutuklama istisna olacak. Toplumsal medyadan paylaşım yapan ve iktidarı eleştirenler çabucak tutuklandı.

12- AB maksadından şaşılmayacak. Bu vaad de rafa kalktı.

13- Bayana ve sıhhat çalışanlarına şiddet son bulacak. Bayan cinayetleri sürüyor. Sıhhat çalışanları da akına uğruyor.

14- Birinci yerli savaş uçağı ve birinci yerli araba hayata geçirilecek. TOGG aracın 2023’te kullanılması hedefleniyor.

15- Atık dönüşümü yapılacak. Çöp ithalatı ile birçok kentte çöplükler oluştu, geri dönüşüm lafta kaldı.

16- Yıllık gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) 2 trilyon dolara çıkacak ve dünyanın birinci 10 büyük iktisadı ortasına girilecek, tutmadı.

17- Toplumsal Güvenlik açığı GSYİH’nin yüzde 1’ine düşürülecek, olmadı.

18- Yoksulluk hududu altındaki nüfus azaltılacak, azalmadı.

19- Bayanların iş gücüne iştiraki yüzde 38’e çıkarılacak. Yüzde 26.3’de kaldı.

20- Yeni bir Anayasa ülkeye kazandırılacak. Yapılamadı.

21- Yeni bir kamu işçi sistemi oluşturulacak, yapılamadı.

22- Kentlere mahsus otopark idare sistemi kurulacak, kurulmadı.