Bilim insanları, bir “dışkı bankasının” kurulması gerektiğini öne sürüyor

Harvard’daki uzmanlar, yeni bir banka tipi kurulmasını öneriyorlar: Bir dışkı bankası. Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir makalede, insanların ömürlerinin nispeten erken devirlerinde dışkı örneğini bırakabilecekleri ve süresiz olarak saklanarak daha sonra gerekirse istikrarsız bağırsak mikrobiyomlarını yenilemek için kullanılabileceğini savunuyorlar. Fakat, bu sistemi oluşturmanın en uygun depolama şartlarını ve maliyetini bulmak üzere birçok zorluğun olacağını da belirtiyorlar.

Fekal mikrobiyota nakli (FMT), Clostridioides difficile yahut C. diff’in neden olduğu kronik enfeksiyonlar için standart bir tedavi haline geldi. Bir kişinin bağırsak mikrobiyomunu antibiyotiklerle temizleyerek ve akabinde sağlıklı donör dışkısı ekleyerek, mikrobiyom, ziyanlı C. diff bakterilerinin geri dönmesini önleyecek halde temizlenebiliyor. Lakin bilim insanları, mikrobiyomun genel işleyişimiz ve refahımız için ne kadar kıymetli göründüğü göz önüne alındığında, bu nakillerin insanların sıhhatini uygunlaştırmak için daha fazlasını yapabileceğini umuyor.

Bu potansiyeli gerçeğe dönüştürmenin önündeki manilerden biri, donör dışkısının alıcının mikrobiyomu üzerindeki tesirlerini varsayım etmenin güç olabilmesi. Örneğin araştırmalar, dışkısı C. diff enfeksiyonlarını tedavi etmede ortalamadan çok daha başarılı olan muhteşem bağışçılar olabileceğini söylüyor. Bu makalenin müellifleri da dahil olmak üzere pek çok araştırmacı, bir kişinin sağlıklı dışkısını genç yaşta depolamanın ve daha sonra ilgili bir sıhhat meselesiyle karşılaştığında nakletmenin daha net yararlar sağlayabileceğini savunuyor.

Öneri, Harvard Tıp Okulu ve Brigham ve Bayan Hastanesi (BWH) araştırmacılarından geliyor ve makale, Perşembe günü Trends in Molecular Medicine üzerinde yayınlandı.

Bu kavram otolog nakil olarak biliniyor ve tıbbın başka alanlarında esasen kullanılıyor. Örneğin kan kanseri olan bireyler, kemoterapiye girmeden evvel bağışıklıkla ilgili kök hücrelerinden kimilerini bağışlayabilirler ve daha sonra hücreler, bu tedavilerden ziyan gören kemik iliğinin güzelleşmesine yardımcı olmak için geri verilir. Öbür örneklerin ortasında, çocuğun belli sıhhat meseleleri geliştirmesi durumunda saklanabilen göbek kordon kanından toplanan kök hücrelerin kullanılması bulunuyor.