Bergama Kermes Festivali 4. gününde coşku ve eğlence

Türkiye’nin birinci lokal şenliği olma özelliğine sahip Bergama Kermes Festivali’nin 4. günü birbirinden renkli programlarla tamamlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öngörüsü ile 1937 yılından itibaren kutlanmaya başlanan ve bu yıl 86.’ncısı düzenlenen Memleketler arası Bergama Kermes Şenliği 4. gününde sportif etkinlikler ve bisiklet tipi ile başladı. Kültür Merkezi’nde Türk Halk Müziği Korosu sanatseverlere keyifli dakikalar yaşattı. Cumhuriyet Meydanı’nda Tahtacılar Kültür Gecesi ilgiyle izlendi. Yerli ve yabancı halk oyunları şovları büyük alkış aldı.

SATRANÇ ŞENLİĞİNDE YÜZLERCE GENÇ TER DÖKTÜ

Festivalin 4. gününde birinci aktiflik Satranç Şenliği oldu. Kleopatra Hoşluk Ilıcası Toplumsal Tesisleri’nde düzenlenen şenlikte İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri ter döktü. 170 kişinin katıldığı şenlik akabinde düzenlenen merasimde Belediye Lideri Hakan Koştu öğrencilere madalya ve evraklarını verdi. Her öğrenciyi kutladı.

AÇIK TENİS TURNUVASI CENTİLMENCE GEÇTİ, BİSİKLET TURU’NDA PEDALLAR KERMES ŞENLİĞİ İÇİN ÇEVRİLDİ

Ilıca Toplumsal Tesisleri Tenis Kortları’nda düzenlenen Açık Tenis Turnuvası’nda centilmence uğraş eden sportmenler ve Bisiklet Tipi’ne katılan bisiklet severler şenliğin sportif aktifliklerine farklı bir renk kattı. Karşılaşmalar ve bisiklet tipi akabinde düzenlenen merasimde sportmenler Belediye Lideri Hakan Koştu’dan madalya ve dokümanlarını aldılar. Merasimde bir konuşma yapan Belediye Lideri Hakan Koştu, “Geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve çocuklarımızın sportif faaliyetlerde bulunması için dayanak olmaya ilçemize yeni tesisler kazandırmaya devam edeceğiz dedi.

THM KONSERİ İLE TÜRKÜLER GEÇİDİ, TAHTACILAR KÜLTÜR GECESİ İLE COŞKU

4. gün aktiflikleri kapsamında Bergama Belediyesi Hayat Uzunluğu Eğitim Merkezi Türk Halk Müziği Korosu Kültür Merkezi’nde sahne aldı. Şef Derya Çakı’nın yıllardır özverili bir biçimde çalıştırdığı koro amatör ruhla sahnede profesyonellere taş çıkarttı. Buram buram Anadolu kokan türkülerle, sanatseverler iklim iklim gezme fırsatı yakaladı. Solo ve koro halinde söylenen türküler ayakta alkışlandı.

Aynı saatlerde Cumhuriyet Meydanı’nda Bergama Tahtacılar Kültür Gecesi aktifliği düzenlendi. Meydanı dolduran çok sayıda seyirci tahtacılar geleneğinin özgün müzik ve deyişlerini dinledi.

Son yılların en kalabalık günlerine şahitlik eden 86. Memleketler arası Bergama Kermes Şenliği yerli ve yabancı halk dansları şovları, konser ve panelleri, stant ve stantları ile dolu dolu geçmeye devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı