Başkan Büyükakın, KOSKEM ekibine başarılar diledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı KOSKEM, 15 Haziran’da başlayan deniz dönemiyle birlikte bu yıl 12 plajda, 182 cankurtaran ile hizmet veriyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Kıyıları Su Kazaları Engelleme Merkezi(KOSKEM), 15 Haziran Çarşamba günü açılan deniz dönemiyle birlikte başta Kandıra olmak üzere 3 ilçede misyon yapmaya başladı. Karadeniz’e bağlı yaklaşık 52 kilometre kıyısı olan, akıntı sebebiyle de içe çeken akıntının bulunduğu Kocaeli plajlarında KOSKEM, su kazalarını engellemek için 12 bölgede haftanın 7 günü 182 kişilik grupla hizmet veriyor.

“HEPİNİZLE GURUR DUYUYORUM”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Kandıra Seyrek Plajı’nda gerçekleşen Mavi Bayrak Töreni’nin akabinde bölgede vazife yapan KOSKEM ekipbini ziyaret etti. Lider Büyükakın’a ziyarette Kandıra Belediye Lideri Adnan Turan eşlik etti. KOSKEM takımına dönem boyunca muvaffakiyetler dileyen Lider Büyükakın, “Fedakârca çalışan ve vatandaşlarımızın yaşama tutunmasını sağlayan tüm takımımızla gurur duyuyorum. Bu kutsal misyonu dikkat ve özveriyle gerçekleştiriyorsunuz. Alınan tüm tedbirlere karşın dilek etmediğimiz durumlar olabiliyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız şamandıraların öbür tarafında ya da takımlarımızın mesai saatleri dışındaki vakitlerde hayatını kaybetti” dedi. Lider Büyükakın, ihtar levhalarının görüldüğü yerlerde denize girilmemesi gerektiği konusunda da vatandaşları uyardı.

BUGÜNE KADAR 14 BİN 337 KİŞİ KURTARILDI

Önemli bir hizmeti yerine getiren KOSKEM takımları 2005 yılından bu yana Kocaeli kıyılarında vazife yapıyor. KOSKEM takımları geçtiğimiz 2021 yılı döneminde bin 695 kişiyi, 2005 yılından bugüne ise 14 bin 337 kişiyi boğulmaktan kurtardı. 2022 yaz dönemin da ise son bir haftadır misyona başlayan KOSKEM, 48 vatandaşı boğulmaktan kurtararak, yaşama tutunmalarını sağladı. Geçmiş tarihlerde 2 haneli çoklu boğulma olayları yaşanırken, KOSKEM’in dikkatli çalışmaları sayesinde son 4 yılda çalışma saatleri içerisinde ve çalışma alanlarında 0 sıfır can kaybı yaşandı.

HAFTANIN 7 GÜNÜ HİZMET

Halkın inançlı bir biçimde denize girebilmeleri için 2005 yılında başlatılan su kazalarını engelleme hizmeti 2008 yılına kadar 1 bölgede hafta sonları gerçekleştirilirken, 2009 yılı itibariyle haftanın 7 günü hizmet vermeye başladı. 2010 yılında KOSKEM, haftanın 7 günü, 7’si Mavi Bayraklı olmak üzere Kandıra Cebeci, Kovanağzı, Kumcağız, Miço (Kadınlar Plajı), Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı, Karamürsel-Altınkemer kıyısında, Darıca Kıyısı, Bayramoğlu Halk Plajı ve Bayanlar Plajında vazife yapıyor.

CANKURTARANLARA PROFESYONEL EĞİTİM

Sezon öncesi cankurtaranlık çalışmalarında dünya standartları, Mavi Bayrak Kriterleri ve TSSF’nin standartlarına uygun olarak Kocaeli kıyılarında misyon alacak tüm çalışana, profesyonel eğitmenler tarafından havuz eğitimi, cankurtaranlık belgesiolmayan ya da müddeti geçen işçiler ile gönüllülere bronz ve gümüş cankurtaranlık bröveleri aldırıldı.

19 JET SKİ VE 6 ADET KURTARMA BOTU

Cankurtaranlığın kıymetli bir misyon olduğunun şuurunda olan ve işlerini özveriyle yapan KOSKEM grupları, 2022 yılı itibariyle 19 adet jet ski ve 6 adet kurtarma uzunluğu ile kıyılarda hizmet veriyor. Vazife alan dışında kalan kıyılarda ise tedbire ve engelleme (Tabela-can simidi) uygulamaları yapılıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı