Balıkçılar sorunlarını masaya yatırdı 14 madde tartışıldı

İzmir’deki Balıkçılık Bölümünün tüm paydaşları, bölümün problemlerini görüşmek için İzmir Ticaret Odası’nda bir ortaya geldi. Kamu, özel dal ve üniversitelerden toplam 60 kişinin katıldığı toplantıda kesimin en öncelikli meseleleri olarak görülen 14 husus tartışıldı, tahlil teklifleri üretildi. Toplantıya katılan Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, “Sorunlar olacak ki bizler çözeceğiz, daha güzeline ulaşacağız. Her şeyin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bizler problemlerin tahlili için elimizden geleni yapmaya her vakit hazırız” dedi.

Balıkçılık Bölümünün Sıkıntıları ve Tahlil Teklifleri Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, İzmir Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Mustafa İhtimam, İzmir Ticaret Odası (İZTO) İdare Şurası Üyesi Mehmet Şahin Çakan ve Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Lideri Mehmet Aksoy’un açılış konuşmalarıyla başladı. İZTO mesken sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Kıyı Güvenlik Orta Ege Küme Komutanlığı Harekât Şube Müdürü Binbaşı Çağlar Hanımeli, Ege Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Teyfik Tansel Tanrıkulu, Deniz Eserleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Lideri Nihat Işık, İstanbul İli Deniz Eserleri Avcıları Üreticileri Merkez Birliği Lideri Şekip Yalçın ile Ege İhracatçı Birlikleri Ege Su Eserleri Ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Üyesi Ufuk Atakan Demir katıldı.

DR. ATALAY: “SORUNLARIMIZI ÇÖZECEĞİZ”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Eserleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, “Sayın Bakanımız Vahit Kirişçi balıkçılarımızın meselelerini her vakit dinliyor. Problemlerimiz elbette oluyor, insan yaşadıkça problemlerimiz olacaktır. Meseleler olacak ki bizler çözeceğiz, daha uygununa ulaşacağız. Bundan 10 yıl öncesine nazaran su eserlerinde çok daha güzeliz. Ülkemiz üreten bir ülke. Her şeyin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Dünyanın neresine giderseniz mazot fiyatlarındaki artıştan bahsedildiğini görüyoruz. Bizler sıkıntıların tahlili için elimizden geleni yapmaya her vakit hazırız” dedi.

ÖZEN: “BU BÖLÜMÜ KORUMAK HEPİMİZİN ASLİ GÖREVİ

İzmir Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Mustafa İhtimam, “İzmir kıymetli bir potansiyele sahip. 640 kilometreye yakın bir kıyı şeridimiz var. 2021 yılında, 113 bin ton su eserleri üretim ölçüsü ile iktisada 9 milyar TL katkısı olan bir bölüm. 1750’ye yakın balıkçı teknemiz, 29 balıkçı barınağımız, 45 su eserleri kooperatifimiz var. Bu kesimi korumak, bu kesimin içindeki tüm paydaşlarımızın asli vazifesi. İzmir ölçeğinde bilhassa kontrol noktasında Kıyı Güvenlik Komutanlığımızın bize vermiş olduğu dayanak için çok teşekkür ediyorum. Su eserlerini ayakta tutmak, geleceğe taşımak için bu kontroller büyük ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.

ÇAKAN: “ÇALIŞMA KÜMEMİZ PEK ÇOK SORUNU ÇÖZDÜ”

Konuşmasında İZTO İdare Konseyi Lideri Mahmut Özgener’in dayanaklarıyla kurulan Su Eserleri Çalışma Kümesinin faaliyetlerine değinen İZTO İdare Şurası Üyesi Mehmet Şahin Çakan, “Bir ortaya geldiğimiz günden beri 27 toplantı gerçekleştirdik. Tüm kurumlarımızın takviyesi ve üyelerimizin özverili çalışmaları ile pek çok sorunu çözdük. 48 yıllık su eserleri kanununun değişmesinde katkımız oldu. KDV’nin yüzde 1’e inmesinde çok büyük katkımız oldu. Deniz patlıcanı konusunda yaşadığımız problemlerin tahlilinde katkımız oldu. Ticari hedefli su eserleri avcılığının düzenlenmesi için de çalışmalar yaptık. Bize her daim takviye olan Su Eserleri Genel Müdürümüze bir sefer daha teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

AKSOY: “SORUNLARIMIZI AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Sözlerine İzmir Ticaret Odası’na teşekkür ederek başlayan Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği Lideri Mehmet Aksoy ise, “Balıkçılık konusunda çok ilerledik. Sayın Genel Müdürümüz her türlü sorunumuzu çözdü. Kıyı Güvenliğimiz de tıpkı halde her vakit yanımızda oldu. Bu gün burada gündemimizdeki 14 sorunu konuşacağız. Ülkemizdeki mazot fiyatlarına baktığımızda önümüzdeki dönem denize çıkıp çıkmayacağımız muallakta. Çok güç periyotlardan geçiyoruz. Bugüne kadar pek çok sıkıntımız aştık. Bu sıkıntılarımızı da aşacağımıza inanıyorum” dedi.

Konuşmaların akabinde iştirakçilerin soruları yanıtlandı, kesimin problemleri tartışıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı