Astana görüşmeleri başladı: Türkiye, Rusya ve İran heyetleri bir araya geldi

Suriye krizine tahlil gayeli oluşturulan Astana görüşmelerinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Kazakistan’ın başkenti Parıltı Sultan’da 18. sefer bir ortaya geldi.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Suriye Genel Müdürü Büyükelçi Selçuk Ünal başkanlığındaki heyetin temsil ettiği görüşmelere, Rusya’dan Devlet Lideri Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, İran’dan ise Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı başkanlığındaki heyetler katılıyor.

Toplantılarda, Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ayman Susan, askeri muhalefet ise Ahmet Tuma başkanlığındaki heyetlerle yer alıyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O.Pedersen’i Siyasi Bahislerden Sorumlu Vazifelisi Robert Dunn temsil ederken daha evvelki görüşmelerde gözlemci statüsünde yer alan Ürdün, Irak ve Lübnan’dan bu defa yalnızca Ürdün heyeti bulunuyor.

İki gün sürecek toplantılarda, Suriyeli mültecilerin dönüşü için şartların sağlanması başta olmak üzere Suriye’deki insani ve sosyoekonomik durum, Cenevre’deki Anayasa Komitesi çalışmaları, inanç artırıcı tedbirler, rehinelerin hür bırakılması ve kayıp şahısların aranması üzere mevzular masaya yatırılıyor.

‘SURİYE’DEKİ DURUM GERGİNLEŞTİ’

Aleksandr Lavrentyev, toplantı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye’de durumun gerginleştiğini ileri sürerek, “Çoğunluk Rusya’nın Ukrayna’daki özel operasyonu nedeniyle Suriye’ye olan ilgisinin zayıfladığını lisana getiriyor. Buna karşın Suriye krizi, Rus dış siyaseti için bir öncelik olmaya devam ediyor” dedi.

Lavrentyev, Suriye halkının hayatını kolaylaştırmak için daha evvel ele aldıkları hususları görüşmek üzere bugün Türk ve İranlı meslektaşlarıyla bir ortaya geldiklerini belirterek, “Suriye’de alandaki durumu düşünün. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde terörist olarak isimlendirdiği Kürt oluşumlarına karşı açıkladığı askeri operasyonla daha da karmaşık hale geldi” argümanında bulundu.

Lavrentyev ayrıyeten, “Bunun, bu ülkede gerginliğin tırmanmasına ve yeni bir çatışma durumuna yol açabileceğine, makul bir adım olmadığına inanıyoruz. Türk meslektaşlarımızı bu sorunu tüm ilgili taraflar ortasında diyalog yoluyla çözmeye çağıracağız” sözlerini kullandı.

‘MÜLTECİLERİN DURUMU DEĞERLİ BİR SORUN’

Aleksandr Lavrentyev, görüşmelerde Suriyeli mültecilerin durumunu da ele alacaklarını vurgulayarak, “Bu kıymetli bir sorun. Kimi ülkelerde mültecilere yönelik tavırlar değişiyor. Bilhassa Lübnan, mültecilerin mesken sahipliği yaptığı ülkelerdeki hayat şartlarını sağlamak için fon tahsis etmekten değil, bu fonu onların ülkelerine geri dönmeleri için tahsis etmekten yanadır” dedi.

Lavrentyev, Cenevre’nin tarafsız statüsünü kaybetmesiyle Suriye Anayasa Komitesi için yeni alan oluşturulması gerektiğine işaret ederek, “Rus heyeti olarak Cenevre’de çalışmak epey sıkıntı. Bu mevzuyu, Astana görüşmelerinde ele alacağız” diye konuştu.