Apple’ın, iPhone 14 ve iPhone 14 Max’te neden eski bir işlemciyi tercih edebileceği ortaya çıktı

Eğer iPhone haberlerini takip ediyorsanız, iPhone 14 ve iPhone 14 Max’in iPhone 13 serisiyle birebir A15 Bionic çip setini kullanacağı söylentisini duymuş olabilirsiniz. Bu Apple için sıra dışı bir karar üzere gözüküyor fakat artık bu kararın neden alınabileceğine dair yeni bir ses ortaya çıktı.

Apple bilgileri konusunda âlâ bir geçmişe sahip bir gazeteci ve sızıntı kaynağı olan Mark Gurman‘ın Bloomberg bülteninde belirttiğine nazaran, Apple şu anda çok büyük oranda Mac çiplerini geliştirmeye odaklandığından dolayı, iPhone çipleri geri planda kalmak zorunda kaldı.

Gurman, Apple’ın son 18 ayda beş ana Mac çipi çeşidi piyasaya sürdüğüne dikkat çekiyor ve şirketin önümüzdeki yıl için en az dört tane daha planladığını argüman ediyor.

Bu kadar süratli çip seti geliştirmek muazzam bir çalışma gerektirdiğinden ötürü Apple görünüşe nazaran geliştirme kaynaklarının birçoklarını, M1, M1 Ultra, M2 ve başkalarını içeren bu çip setlerine taşımak zorunda kaldı. Gurman, bunun Apple’ın iki yıl üst üste A15 Bionic kullanmasına yol açtığını açıkça söylemese de, Mac’e odaklanmanın büyük bir faktör olduğunu ve öteki çip setlerine de güçlü bir formda odaklanmak için kâfi kaynak bulunmadığını söylüyor.

Gurman, başka şirketlere (en kıymetlisi TSMC) bağımlılık ve global çip seti derdinin neden olduğu artan maliyetler üzere öteki beklenen faktörlerin de bulunması nedeniyle, Mac’e odaklanmanın muhtemelen tek sorun olmadığını kelamlarına ekliyor.