Apple, Safari tarayıcısı ile interneti sabote mi ediyor?

Son on yılını Google ve Microsoft’ta web tarayıcı projelerinde çalışarak geçiren bir mühendis, Apple’ın bu alanda şampiyon olarak nitelendirilmesine karşı çıktı. Alex Russell sahiden bunun tam zıddının geçerli olduğunu belirtiyor ve Apple’ın donanım ve taşınabilir işletim sistemi pazarındaki tartısını kullanarak tarayıcı motoru çeşitliliğinin altını oymaya çalıştığını söylüyor.

Russel, “Apple taraftarlarının savlarının tersine, iOS motoru Chromium kullanımını engellemiyor fakat Apple tarayıcıların üzerindeki gücünü kullanarak web’i sabote ediyor, tüm yeni motor geliştirmelerinin karşısında duruyor ve web’in potansiyelini tam olarak göstermesini engelliyor” diyor.

Ana tenkit, şirketin, dünya çapında bir milyardan fazla insan tarafından kullanılan bir platform olan iOS’ta bir tarayıcı çıkarmak istiyorlarsa, geliştiricileri düşük WebKit motorunu kullanmayı zorlamaya devam etmesi. Russell, WebKit üzerinde çalışan geliştiricilerin çok yetenekli olduğunu kabul ediyor, lakin Apple’ın tarayıcı motorunu değerli ölçüde yetersiz finanse ettiğini ve bu nedenle Blink’in (Chromium tabanlı) benzerleriyle rekabet edemeyecek durumda olduğunu argüman ediyor.

Sonuç olarak, üçüncü taraf geliştiriciler uygulamalarını birden fazla motor için oluşturmayla kontaklı olarak kıymetli ek maliyetlere maruz kalıyor ve iOS tarayıcı pazarı yenilikten mahrum kalıyor. Firefox’un üreticisi Mozilla’nın Apple’ın katı ihtiyaçlarının bir sonucu olarak iOS’a yaklaşık yedi yıl geç geldiği hatırlatılıyor.

Russell, Apple’ın iOS’ta varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyi de zorlaştırdığını belirtiyor. Apple bu değişikliği fakat 2020’de antitröst düzenleyi maddelerin gelmesi ile mümkün hale getirdi. Lakin kimi durumlarda iOS hala yeni ayarlanan web tarayıcısı yerine linkleri Safari’de açmaya devam edebiliyor.